Pereiti prie turinio

Fullmetal Alchemist

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
   Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta išnašų į patikimus šaltinius.
Jūs galite padėti Vikipedijai pridėdami tinkamas išnašas su šaltiniais.


   Šį puslapį ar jo dalį reikia sutvarkyti pagal Vikipedijos standartus.
Jei galite, sutvarkykite.
Fullmetal Alchemist
Žanras Fentezi, nuotykių, drama, veiksmo, shōnen, komedija
Manga
Autorius Hiromu Arakawa
Leidėjas Japonija Square Enix
Serializuota  Monthly Shonen Gangan
Leidimo metai 2002 vasaris2010 birželis
Tomų sk. 27 tomų su 116 skyriais
TV anime
Režisierius Seiji Mizushima
Studija BONES
Kanalas Japonija MBS-TBS, Animax
Honkongas TVB Jade
Kanada YTV
Australija Jungtinės Amerikos Valstijos Cartoon Network (Adult Swim)
Lenkija Hyper
Malaizija TV3
Singapūras Channel U
Argentina Meksika Venesuela Indija Animax
Brazilija Animax, Rede TV!
Čilė Chilevisión
Prancūzija Canal +
Italija MTV Italia
Filipinai GMA Network, Animax
Pietų Korėja Champ, Anione
Ispanija Canal Buzz, Cuatro
Suomija Subtv
Lietuva LNK
Rodymo laikotarpis 2003-10-042004-10-02
Serijų sk. 51
Filmas: Fullmetal Alchemist the Movie: Conqueror of Shamballa
劇場版「鋼の錬金術師 シャンバラを征く者」
(Gekijōban "Hagane no Renkinjutsushi Shanbara o Yuku Mono)
Režisierius Seiji Mizushima
Studija BONES
Išleidimo data Japonija July 23 2005
Trukmė 105 min.

Fullmetal Alchemist (jap. 鋼の錬金術師 Hagane no Renkinjutsushi, liet. Metalinis alchemikas; dažnai fanų vadinamas FMA arba Hagaren) – manga serijos, sukurtos Hiromu Arakawa ir išleistos Monthly Shonen Gangan leidyklos. Taip pat buvo pritaikytas anime TV serijoms ir filmui, kaip serijų tęsiniui, taip pat sukurta keletas romanų ir video žaidimas.

Manga vis dar leidžiama Japonijoje, jau išleista 14 dalių. Anime, kitaip nei manga, yra baigtas kurti ir susideda iš 51 epizodo ir pilnametražio filmo, serijų tęsinio. Abu leidimai (Ir manga, ir anime) buvo labai populiarūs tiek Japonijoje, tiek Šiaurės Amerikoje. Praėjusiais metais buvo išrinktas #1 visų laikų labiausiai mėgstamas anime Japonijoje, 2005 m. rugsėjį TV Asahi internetinėjeinternetinėje apklausoje. Sugrįžo 2006 m. rugpjūčio 5 d. kaip 2006 m. paskutiniuose rinkimuose.

Fullmetal Alchemist veiksmas vyksta XX amžiaus pradžioje Amestris šalyje, alternatyvioje žemėje su technologijomis, priskiriamomis XX amžiaus Europai. Šitame alternatyviame pasaulyje dažnai naudojamas netikras mokslas, alchemija. Tikrojo pasaulio alchemikai bandė sukurti auksą iš kitų metalų. Pramanytame anime pasaulyje alchemija tampa mokslu, galinčiu vienas medžiagas paversti kitomis, panaudojant pasikeitimo apskritimus. Šie taip pat paremti tikrojo pasaulio mokslu, taip pat magiški, su daugybe galimybių. Gabūs alchemikai gali parašyti prašymą laikyti State Alchemist (Valstybinis Alchemikas) testą, norėdami prisijungti prie Amestris kariuomenės Alchemikų.

Edward ir Alphonse Elric – vaikai, gyvenantys Resembool gyvenvietėje, Amestris šalyje. Jų tėvas, talentingas alchemikas, paliko namus, kai Edward‘as buvo labai jaunas, o Alphonse‘as buvo dar kūdikis. Po metų jų motina, Trisha Elric, mirė nuo mirtinos ligos. Po savo motinos mirties abu berniukai nusprendė pamėginti alchemijos pagalba prikelti motiną. Jie mokėsi šio meno, padedami mokytojos ir naudodamiesi tėvo paliktomis knygomis. Bandymas sukurti žmogaus pasikeitimo apskritimą nepavyko, jis kainavo Edward‘ui kairiąją koją , o Alphonse‘ui visą jo kūną. Beviltiškomis pastangomis norėdamas išsaugoti savo brolį, Edward‘as paaukojo savo dešiniąją ranką, kad pritvirtintų brolio sielą prie šarvų kostiumo. Po to nutikimo Edward'o kairioji koja ir dešinioji ranka yra sudėtos iš dviejų dalių Automail‘o, pažangios protezinės galūnės tipo. Originalioje Japonų kalboje, terminas „Fullmetal“ yra naudojamas apibūdinti užsispyrusį žmogų. Serijose – smulkių veikėjų pavadinimas, dažnai neteisingai priskiriamas Ed‘o automail‘inei rankai ir kojai, arba Al‘o metaliniams šarvams.

Berniukai išsiuntinėja laiškus, ieškodami informacijos apie savo tėvą (tikėdamiesi, kad atkreips tėvo dėmesį ir šis grįš). Vienas iš laiškų patenka pas State Alchemist (Valstybės Alchemiką), Roy Mustang‘ą ir jis atvyksta kaip tik nepasisekusio žmogaus prikėlimo bandymo metu. Pamatęs vaikų sugebėjimus, Mustang‘as pasiūlo, kad jiems siekti tapti State Alchemist (Valstybės Alchemikais) ir tarnauti jam. Edward‘as išvyksta ruoštis tapti State Alchemist (Valstybės Alchemiku), kad galėrų naudotis resursais, prieinamais Valstybės Alchemikams. Broliai taip pat sužino apie Filosofinį Akmenį (Philosopher's Stone), ir leidžiasi jo ieškoti. Keliaudami atranda Filosofinio Akmens paslaptis ir susitinka kitus jo ieškančius žmones.

Svarbiausi veikėjai

[redaguoti | redaguoti vikitekstą]
Broliai Elric‘ai, Alphonse (kairėje) ir Edward (dešinėje)
Broliai Elric‘ai mokosi alchemijos prieš incidentą
 • Edward Elric – Fullmetal Alchemist pagrindinis veikėjas: Edward „Ed“ Elric yra nominalus Metalinis Alchemikas, nors retkarčiais Al sumaišomas su juo. Turi protezinę automail‘inę ranką ir koją, yra žemo ūgio ir dažniausiai perdėtai reaguoja, į pastabas dėl to. Žinomas kaip jauniausias Valstybės Alchemikas.
 • Alphonse Elric – Alphonse, dažnai vadinamas tiesiog Al, yra antras Fullmetal Alchemist pagrindinis veikėjas, Edward'o jaunesnis brolis. Beveik visose serijose jo siela įkalinta dideliame šarvuotame kostiume, kas lemia kitu veikėjų klaidingą įsitikinimą, kad jis yra „Metalinis“ Alchemikas. Alphonse ramesnis, kontrastuojantis su Edward'o charakteriu.
 • Winry Rockbell – Winry, mašinų ekspertė, Elric‘ų vaikystės draugė. Kartu su močiute Pinako sukūrė Edward'o automail‘ą, visada padeda suremontuoti, kai sugenda. Jos tėvai tarnavo kaip nešališki daktarai per Ishbal sukilimą, bet buvo nužudyti. Per anime serijas jie žuvo nuo Roy Mustang‘o rankos, manga – juos nužudė Scar‘as. Žuvimo priežastis nėra aiški.
 • Pulkininkas Roy Mustang – Roy Mustang žinomas kaip Liepsnų Alchemikas. Jo pirštinės padarytos iš specialios medžiagos, vadinamos užsidegančiu audiniu, kas leidžia sukurti kibirkštį, spragtelėjus pirštais. Panaudoja alchemiją, pakeisdamas deguonies tankumą ore, ir pasikeitimo apskritimų, esančių ant pirštinių, pagalba sukuria kontroliuojamą sprogimą. Armijoje – Edward‘o tiesioginis viršininkas, siekiantis savo tikslu. Pagrindinis tikslas – tapti Führer‘iu, kariuomenės lyderiu.
 • Lt. Pulkininkas Mäes Hughes – Tyrinėjimų padalinio narys, geras Pulkininko Mustang‘o ir brolių Elric‘ų draugas. Nori padėti Mustang‘ui tapti Führer‘iu. Myli savo žmoną Gracia ir per daug entuziastingai deklaruoja savo meilę dukrai Elicia.
 • Leitenantė Riza Hawkeye – Daug dirbanti valstybinės kariuomenės narė, gabi, ištikima savo vadui Roy Mustang‘ui patarėja. Ypatingai gerai moka naudotis šaunamaisiais ginklais.
 • Scar (Randuotasis) – Vienas iš kelių išgyvenusių Ishvarian‘iečių (Mangoje – Ishvarlans). Tikrasis vardas niekada neatskleidžiamas, vadinamas „Scar“ dėl X-formos rando ant kaktos. Jo dešinioji ranka, padengta sudėtinga alchemine tatuiruote, padovanota mirštančio brolio. Tiki, kad yra Dievo pasiuntinys, ir, naudodamasis savo alcheminiais sugebėjimasi, žudo Valstybės Alchemikus.
 • Majoras Alex L. Armstrong'as – Vienas iš komiškiausių kariuomenės alchemikų. Atrodo ramaus ir tvirto būdo, bet po stambia oda slypi jausmingas kūdikis, vos tik pasitaikius progai skendi džiaugsmo ašarose. Didžiuojasi savo raumeningu kūnų ir nusivilkdamas švarką taip bando įbauginti priešus ar kitiems padaryti įspūdį. Turi neįprastus alcheminius sugebėjimus: smūgiuodamas žalvarinėmis pirštinėmis gali pakeisti bet kokių kietųjų daiktų formą.
 • Karalius Bradley – Žinomas kaip Führer‘is, Amestris kariuomenės diktatorius, oficialiai vadinamas prezidentu (Karalius yra pirmas vardas). Nors atrodo, kad yra lengvai gyvenantis ir galbūt šiek tiek ekscentriškas, bet turi puikią atmintį ir Amestris palaikymas yra jo, kaip vado, pareiga. Taip pat pagarsėjęs kaip puikus fechtuotojas.
 • Lust – Temperamentinga ir šaltos širdies, ji yra pirmoji iš Homunculi‘ių, sutiktų serijose. Turi galią akimirksniu prailginti savo pirštus į ietis, kai kuriuose vertimuose žinoma kaip „Kraštutinė Ietis“.
 • Gluttony – Stora figūra, kuri valgo viską, kas papuola, įskaitant žmones ir negyvus daiktus. Prisirišęs prie Lust, kaip vaikas prie motinos.
 • Envy – Sarkastiškas, sadistiškas ir šaltos širdies, gali keisti išvaizdą. Nekenčia žmonijos, laiko žmones pasigailėtinais ir silpnais. Anime Envy aiškiai minimas kaip vyras, bet mangoje, žinomas kaip „tas“.

Alchemija Fullmetal Alchemist seriale vadinama 3 pakopų procesu. Analizė (siekiant suprasti keičiamos medžiagos struktūrą ir savybes), sunaikinimas/skaidymas (paversti medžiagą į pradinį jos pavidalą) ir pertvarkymas/atstatymas (rekonstruoti medžiagą į kitokią formą arba suteikti kitokias savybes). Mangoje alcheminių galių šaltinis nežinomas nei pagrindiniams veikėjams, nei skaitytojams. Anime serijose reikalinga reakcijoms energija ateina iš kitos Vartų pusės, manoma, iš ten įvykstančių mirčių.

Filosofinis Akmuo

[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Legendinis akmuo, leidžiantis savininkui visiškai apeiti Lygiareikšmio pasikeitimo įstatymą. Norint jį sukurti, reikia sunaudoti tam tikrų medžiagų, šiuo atveju – žmonių gyvybių.

Alchemijos vartai

[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Taip pat žinomi kaip „Tiesos vartai“ arba tiesiog „Vartai“. Manoma kad tai – visos alchemijos energijos šaltinis. Mangoje, alchemikas, kuris žvelgė pro vartus, gali įvykdyti alchemines reakcijas be nupiešto arba ištatuiruoto apskritimo. Sakoma, kad anime serijose Vartai svyruoja pirmyn, kiekvieną kartą kai iškviečiama Alchemijai reikalinga energija. Taip pat jie yra kiekviename asmenyje, tiesiog reikia žinoti, kaip juos pasiekti. Taip pat sakoma, kad silpnoji jungtis tarp kūno, minčių ir dvasios yra vadinama Vartais – kitaip tariant, mirtimi. Kūdikis, anime postulatuose, turi silpną ryšį tarp kūno, minčių ir sielos, odėl lengva iškviesti vartus, naudojant kūdikį. Anime serijose Vartai panašūs į Rodin‘o skulptūrą Pragaro Vartai (The Gates of Hell), bet mangoje labiau primena obeliską, atrodantį kaip Kabbalahistic‘os Gyvybės Medis.

 • Automail‘as – protezo tipas, padarytas iš metalo ir sujungtas tiesiogiai su kūno nervais. Gerai pagamintas automail‘as yra judrus ir stiprus, gal net stipresnis ir judresnis už tikrą galūnę. Kai kurie automail‘ai turi balistinius įtaisus arba kitokius priedus. Tai kibernetinės technologijos tipas, pažangesnis, nei tikrieji pasaulio kibernetiniai tyrinėjimai. Edward‘as dažnai alchenijos pagalba transformuoja savo protezą, paversdamas ginklu su ašmenimis tiek manga, tiek anime dalyse.
 • Lygiaverčiai mainai (Equivalent Exchange), taip pat minimas kaip „Lygiaverčiai Mainai“, „Alcheminė pusiausvyra“, ir „Išlaikymo taisyklė (The Law of Conservation)“ tarp kai kurių fanų – alchemijos pagrindas, netgi pagrindinis pasaulio įstatymas: kad gautumėme, turime tiek pat paaukoti. Viena iš serijų temų yra filosofinis Lygiareikšmio Pasikeitimo prasmės nagrinėjimas. Šis įstatymas yra gyvybiškai svarbus pagrindinei siužeto linijai.
 • Vienas yra Viskas, Viskas yra Vienas (One is All, All is One) – alchemijos esmė, šią frazę naudojo Izumi Curtis, norėdamas patikrinti brolių Elric‘ų alchemijos žinias. Mirus žmogui pasaulis nepatiria jokios materialios naudos. Kadangi žmogaus kūnas sudarytas iš tam tikrų pagrindinių elementų, kai žmogus miršta, jo arba jos kūnas supūna ir šie elementai grįžta atgal į gamtą. Šitie elementai tam tikru metu tiekia maistingas medžiagas augalams, kurie vėliau tampa maistu žolėdžiams, o šiuos suėda mėsėdžiai. Tai gyvenimo ciklas, vieno asmens mirtis yra nereikšminga. Kaip Elrics‘ai pasakė: „pasaulis yra viskas, ir aš esu vienintelis.“
 • Valstybės Alchemikas (State Alchemist) – alchemikas, tarnaujantis specialioje valstybinės kariuomenės srityje, kuriai tiesiogiai vadovauja Führer‘is. Valstybės alchemikai pasirenkami pagal keletą apklausų ir yra laikomi galingiausiais ir talentingiausiais alchemikais. Jie turi didelę valdžią ir įtaką, automatiškai paaukštinami iki Majoro rango. Jie nemėgstami visuomenės, dažnai vadinami „kariuomenės šunys“ – asmuo pardavė savo sielą kariuomenei, už tai gaudamas išskirtines teises.
 • Transmutacijos ratas (Transmutation Circle) – transmutacijos ratai veikia kaip katalizatoriai cheminėse reakcijose ir yra reikalingi bet kokiam pasikeitimui. Visgi, kai kurie alchemikai, kaip Elric Edward, gali atlikti pasikeitimus be apskritimo. Jis simbolizuoja nuolatinę energijos tėkmę, simbolis nulemia, kokį poveikį turės virsmas. Gali būti nupieštas, išsiuvinėtas ant drabužių, arba netgi ištatuiruotas ant alchemiko odos. Nupiešti taip pat gali būti bet kokia medžiaga, kuri palieka pėdsaką, pradedant kreida ir baigiant krauju (žiūrėti Kraujo antspaudas).
 • Raudonasis Akmuo arba Neužbaigtas Filosofinis Akmuo (Akai Ishi) – nepabaigtas arba negrynas Filosofinis Akmuo, paprastai vadinamas Raudonuoju Akmeniu. Nors žymiai silpnesnis, Filosofinis Akmuo, gali veikti kaip galingas alchemiko galių stiprintuvas. Susijusi medžiaga (tik anime) – Raudonasis Vanduo, kuris (kol žmonėms toksiškas) gali būti paverstas Raudonuoju Akmeniu.
 • Kraujo Antspaudas – specialaus tipo pasikeitimo apskritimas, kuris veikia kaip plomba, pririšanti žmogaus sielą prie objekto, pavyzdžiui, prie šarvuoto kostiumo. Turi būti nupieštas krauju. Siela pririšama prie kraujo, o jo dalelės turi laikytis ant objekto. Tai dažniausiai veikia tik ant šarvų, kai geležis kraujyje susijungia su šarvais. Kraujas veikia kaip tarpininkas tarp sielos ir objekto. Jei šis apskritimas sunaikinamas, siela praranda ryšį su objektu ir asmuo praeis pro Vartus. Kai kuriuose vertimuose – „Kraujo Rinkinys.“
 • Chimera – gyvūnas, alchemijos pagalba sujungtas iš dviejų arba daugiau skirtingų rūšių padarų.
 • Tiesa (taip pat minima kaip „Tikroji Tiesa“, „Tiesa už Tiesos“, arba „Universali Tiesa“ tarp kai kurių dubliuotųjų) – didžiausias kiekvieno alchemiko tikslas. Anime serijose tai buvo tik Ed‘o požiūris, nusakantis tai, ką jis rado Vartuose. Mangoje tai parodyta kaip visagalė, panaši į dievą būtybė, kuri primena Lygiareikšmio Apsikeitimo įstatymą.
 • Rentan Jutsu (tik mangoje) – alchemijos tipas, naudotas rytų šalyje Xing. Panašus į Amestris alchemiją (žmonių iš Xing vadinamą „Renkin Jutsu“), bet energijos šaltinis skirtingas. Rentan Jutsu naudoja galią, vadinamą „Lungmei“, kuri egzistuoja visoje žemėje. Alchemijos tipas, kurį naudojo Mei Chan naudoja Rentan Jutsu. Scar'o (randuotojo) tatuiruotė yra Renkin Jutsu ir Rentan Jutsu mišinys.
 • Žmonių aukojimas – mangoje aptinkamas terminas, kurį naudojo Homunculi‘ai, minėdami alchemikus, kurie atidarė Vartus ir matė Tiesą. Žmonių aukos yra kritinė Homunculi‘ų ir „Tėvo“ plano dalis, bet kokia viso to pabaiga, nėra žinoma.
 • Žmogaus transmutacija – uždraustasis menas, bandymas atkurti mirusį žmogų. Jį atliekantis alchemikas turi ką nors paaukoti (pvz.: ranką, koją arba organą), bet vietoj to, kad sukurtų žmogų, alchemikas patenka prie Vartų, kur jis arba ji gauna žinias, proporcingas tam, kas buvo duota pasikeitimui. Anime kiekvienas žmogaus transmutacijos bandymas taip pat sukuria ir Homunculus.

Fullmetal Alchemist spausdinamas Square Enix mėnesiniame antologiniame Monthly Shonen Gangan manga žurnale nuo 2001 m. liepos ir šiol. Iki 2006 spalio pasirodė 65 skyriai ir 14 grafinių novelių rinkinių. Viz Media nuo 2005 gegužės pradėjo leisti manga šiaurės Amerikoje. Jau pasirodė 9 leidimai anglų kalba, o 10-as planuojamas Lapkričio 21 d.

Singapūre manga leidžiama Chuang Yi, tiek anglų tiek supaprastinta Kinų kalbomis. Lenkijoje mangą leidžia JPFantastica, nuo 2006 m. rugsėjo buvo išleistos 3 knygos.

Pastaba: Viz'o oficialūs angliški vertimai yra iki 41 skyriaus, toliau neoficialūs Japoniški.

Pirmasis tankōbon

1. The Two Alchemists
2. The Price of Life
3. The Mining Town
4. Battle on the Train

Antrasis tankōbon

5. The Alchemist's Anguish
6. Right Hand of Destruction
7. After the Rain
8. Hopeful Road

Trečiasis tankōbon

9. House of the Waiting Family
10. The Philosopher's Stone
11. The Two Guardians
12. The Definition of Human
Gaiden: Military Party

Ketvirtasis tankōbon

13. Fullmetal Body
14. An Only Child's Feelings
15. Fullmetal Heart
16. Separate Paths
Gaiden: Dog of the Military?

Penktasis tankōbon

17. The Boomtown of the Broken Down
18. The Value of Sincerity
19. I'll Do It for You Guys!
20. The Terror of the Teacher
21. The Brothers' Secret

Šeštasis tankōbon

22. Masked Man
23. Knock on Heaven's Door
24. Fullmetal Alchemist
25. Resolution Between Master and Apprentice

Septintasis tankōbon

26. To Meet the Master
27. The Beasts of Dublith
28. A Fool's Courage
29. The Eye of the King
Gaiden: Fight On, Second Lieutenant!

Aštuntasis tankōbon

30. The Truth Inside the Armor
31. The Snake That Eats Its Own Tail
32. Emissary From the East
33. Showdown in Rush Valley
Gaiden: Fullmetal Alchemist and the Broken Angel

Devintasis tankōbon

34. The Footsteps of a War Comrade
35. The Sacrificial Lamb
36. Alchemist in Distress
37. The Body of a Criminal

Dešimtasis tankōbon

38. Signal to Strike
39. Complications at Central
40. Philosopher from the West
41. On the Palm of An Arrogant Human Being

Vienuoliktasis tankōbon

42. Father in Front of the Grave
43. River of Mud
44. Nameless Grave
45. Return of the Man with the Scar

Dvyliktasis tankōbon

46. Distant Backs
47. Girl on the Battlefield
48. Promise of the One Who Waits
49. Monster Within

Tryliktasis tankōbon

50. Inside the Stomach
51. Doors of Darkness
52. King of the Den of Thieves
53. The Soul's Guidepost

Keturioliktasis tankōbon

54. The Fool's Struggle
55. A Sin Is Born Anew
56. Lions of the Round Table
57. Scars of Ishbal
Gaiden: The Elric Family Omake

Penkioliktasis tankōbon
(2006-11-22)

58. Footsteps of Ruin
59. The Corrupted Alchemists
60. The Absence of God
61. The Hero of Ishbal

Neišleisti skyriai

62. Beyond the Dream
63. A 520 Cens Promise
64. The Northern Cliff of Briggs
65. Iron Law

Tobulas Gidas

Gaiden: The Blind Alchemist

Tobulas Gidas 2

Gaiden: Tales of a Master