Kalninis eukaliptas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search
Eucalyptus delegatensis
Mokslinė klasifikacija
Karalystė: Augalai
(Wikispecies-logo.svg Plantae)
Skyrius: Magnolijūnai
(Wikispecies-logo.svg Magnoliophyta)
Klasė: Magnolijainiai
(Wikispecies-logo.svg Magnoliopsida)
Eilė: Mirtiečiai
(Wikispecies-logo.svg Myrtales)
Šeima: Mirtiniai
(Wikispecies-logo.svg Myrtaceae)
Gentis: Eukaliptas
(Wikispecies-logo.svg Eucalyptus)
Rūšis: Kalninis eukaliptas
(Wikispecies-logo.svg Eucalyptus delegatensis)
Binomas
Eucalyptus delegatensis
R.T.Baker, 1900

Kalninis eukaliptas (Eucalyptus delegatensis) – mirtinių šeimos, eukaliptų genties medžių rūšis.

Pavadinimas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Mokslinio, lotynų kalba Eucalyptus delegatensis rūšies pavadinimo autorius Richard Thomas Baker, gyvenęs 18541941 metais.

Paplitimo arealas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Šie medžiai savaime auga Australijos žemyno pietryčiuose – Tasmanijoje, Viktorijoje bei Naujajame Pietų Velse - žemyninėje dalyje tai būtų maždaug kalnuotose vietose tarp Melburno ir Kanberos.

Introdukuotas Naujojoje Zelandijoje ir šiltesnio klimato pietų ir pietvakarių Europos šalyse.

Biotopas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Auga vesesnėse, kalnuotose Viktorijos ir Naujojo Pietų Velso 850 m - 1500 m aukščio kalnų altitudėse, o Eucalyptus delegatensis subsp. tasmaniensis porūšis aptinkamas kur kas aukštesnėse kalnų altitudėse ir auga Tasmanijos saloje. Australijos standartais, kalniniam eukaliptui reikalingas didelis iškrintančių kritulių kiekis - virš 1200 mm į metus, nors jo paplitimo areale metinis kritulių kiekis svyruoja tarp 700 - 2900 mm. Jų natūralaus augimo arealuose žiemos metu taip pat pasitaiko dažnos šalnos ir iškrenta sniegas, tad medis toleruoja ir iki - 12 - 14 C trumpalaikius šalčius.

Matmenys ir amžius[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Tai viena aukščiausų eukaliptų genties medžių rūšių, taip pat viena tarp nedaugelio aukščiausiai augančių visos planetos medžių rūšis. Paprastai užauga 25-60 m aukščio, bet prie puikių augimo sąlygų nors ir rečiau, bet pasitaiko apie 90 metrų aukščio medžių. Dabar žinomas aukščiausias yra 87,9 m aukščio (161 m³ tūrio) ir auga Tasmanijoje. Su storiausiu kamieno skersmeniu šios rūšies medis žinomas kaip „Troll“ vardu yra 5,82 m skersmens, o jo aukštis palyginus nedidelis - 56,5 m, bet jis yra 282 m³ tūrio - auga taip pat Tasmanijoje. Palyginimui, dar visai nesenei (pagal medžių amžių) introdukuoto ir pasodinto apie 1885 metus Naujojoje Zelandijoje Eucalyptus delegatensis kamieno skersmuo - 3,64 m. Masyviausias šios rūšies medis yra 286 m³ tūrio ir 72 m aukščio, auga Styx River Valley (Australijos pietryčiuose).

Morfologija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Medžio laja atvira, kamienas tiesus, žievė pilka ar pilkai ruda, prie kamieno pagrindo stora ir tik ant smulkesnių šakų lygesnė. Nors Tasmanijos porūšio tiek kamienas, tiek didesnės šakos turi storą žievę. Šios rūšies medžiai kurių tik dalis kamieno su stora žieve pasitaiko tik žemyninėje Australijos dalyje. Dažnai kamieno žievė lupasi pailgomis skiautėmis.

Jauni lapai 25 cm ilgio ir 10 cm pločio. Subrendę lapai, ilgi, siari, gale smailėjantys, blizgančiai žalios spalvos 10-18 cm ilgio ir 1,5-3 cm pločio. Žiedo pumpurai 5–6 mm ilgio, 3–4 mm pločio.

Žiedynkotis 9–20 mm ilgio ir 3 mm pločio, ir ant 2–7 mm ilgio žiedkočių žiedyne (kekėje) paprastai būna 7-11, bet kartais iki 15 baltų ar kremo spalvos žiedų. Žydi gruodžio - kovo mėnesiais.

Vaisiai pusrutulio ar kiaušinio formos 8–15 mm ilgio, 6–11 mm skersmens dažniausiai ant neilgų kotelių grupėje po 3–5.

Eucalyptus delegatensis dauginasi tik sėklomis.

Panaudojimas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Tai vienas svarbesnių medžių rūšis medienos šaltiniams. Australijos aborigenams tai buvo kaip maisto šaltinis bei iš jo gamindavosi vaistus.

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]


Commons-logo.svg

Vikiteka

Dendrologija
Botanika · Augalija · Flora · Augalai · Sumedėjęs augalas · Liana · Puskrūmis · Krūmokšnis · Krūmas · Krūmedis · Medis · Vaismedis

Iliustruotas Lietuvos augalų genčių vardynas · Lietuvos vietinės medžių ir krūmų rūšys · Lietuvos išskirtiniai medžiai · Lietuvos svetimžemė dendroflora · Pasaulio išskirtiniai medžiai

Miškas · Miško skliautas · Lietuvos miškai · Pasaulio miškai (šalys pagal miškų plotą) · Miškų nykimas (neteisėtas miško kirtimas)

Miškininkystė (ekologinė miškininkystė) · Miško atkūrimas · Įveisimas · Miškų ūkis · Miškų urėdija · Girininkija · Eiguva · Lietuvos miškų institutas