Karališkasis eukaliptas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Eucalyptus regnans
Karališkasis eukaliptas (Eucalyptus regnans)
Karališkasis eukaliptas (Eucalyptus regnans), vadintas „Didžiuoju“ (El Grande) – šiais laikais augęs pats masyviausias magnolijūninis medis (439 m³ tūrio), bet dėl Tasmanijos miškininkystės ir medkirčių aplaidumo, 2003 m. balandį padegtas, o 2003 m. gruodį galutinai žuvo[1].
Apsaugos būklė

Nekeliantys susirūpinimo (IUCN 3.1), [2]
Mokslinė klasifikacija
Karalystė: Augalai
(Wikispecies-logo.svg Plantae)
Skyrius: Magnolijūnai
(Wikispecies-logo.svg Magnoliophyta)
Klasė: Magnolijainiai
(Wikispecies-logo.svg Magnoliopsida)
Eilė: Mirtiečiai
(Wikispecies-logo.svg Myrtales)
Šeima: Mirtiniai
(Wikispecies-logo.svg Myrtaceae)
Gentis: Eukaliptas
(Wikispecies-logo.svg Eucalyptus)
Rūšis: Karališkasis eukaliptas
(Wikispecies-logo.svg Eucalyptus regnans)
Binomas
Eucalyptus regnans
F.Muell., 1870
Sinonimai[3]
  • Eucalyptus amygdalina var. regnans (F.Muell.) auct.
  • Eucalyptus regnans var. fastigata Ewart
E. regnans.jpg
Karališkųjų eukaliptų savaiminio paplitimo arealas

Australijos žemyno pietryčiai ir Tasmanijos sala

Karališkasis eukaliptas (Eucalyptus regnans) – magnolijūnų (Magnoliophyta) skyriaus, mirtinių (Myrtaceae) šeimos, eukaliptų (Eucalyptus) genties visžalių lapuočių medžių rūšis.

Paplitimas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Karališkieji eukaliptai savaime auga Australijos žemyno pietryčiuose, tai yra, Australijos Viktorijos ir Tasmanijos valstijose.

Introdukuoti Naujojoje Zelandijoje, Čilėje, Pietų Afrikos Respublikoje, Zimbabvėje, kur auginami monokultūrinėse plantacijose.

Požymiai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Tai amžinai žaliuojantys medžiai. Jų kamienas tiesus ir pilkas. Žiedai auga kekėmis po 9–15 grupėje, žiedai apie 1 cm skersmens su gausiais baltais kuokeliais. Vaisiai apie 5–9 mm ilgio ir 4–7 pločio sėklalizdis.

Matmenys[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Įprastai auga iki 70–100 m aukščio, o dalis auga dar aukštesni. Tai aukščiausia eukaliptų (Eucalyptus) genties medžių rūšis, aukščiausi magnolijūnų (Magnoliophyta) skyriaus augalai, ir kartu su visžalėmis sekvojomis (Sequoia sempervirens), pakrantinėmis pocūgėmis (Pseudotsuga menziesii var. menziesii) ir didžiaisiais mamutmedžiais (Sequoiadendron giganteum) yra viena aukščiausių medžių rūšių planetoje.

Atradus Australijos žemyną, daug labai senų ir tuo pačiu labai aukštų medžių buvo kertami iki pat XIX amžiaus vid., tad patys seniausi ir aukščiausi egzemplioriai buvo iškirsti.

Šiuo metu aukščiausias karališkasis eukaliptas, žinomas kaip Centurion, yra 99,82 m (išmatuotas 2017 m. kovą)[4] aukščio ir 268 m³ tūrio, jo skersmuo krūtinės aukštyje – 4,05 m, kamieno apimtis – 13,70 m, lajos skersmuo – 18 m. 2013 m. gruodžio 15 d., kai australų botanikas Dean Nicolle išmatavo „Centurion“ medį, jo aukštis buvo 99,6 m. Nepaisant to, kad jam 500 metų, tai įrodymas, kad medis dar auga. Jis auga pietinėje Tasmanijoje esančiame Hjuono slėnyje (Huon Valley).

1872 m. vasario 21 dieną pietryčių Australijoje vyriausybės atstovas Viljamas Fergusonas išmatavo karališkąjį eukaliptą, dabar žinomą kaip „Ferguson Tree“, kuris su nulaužta viršūne siekė 133 metrus, bet, kaip manoma, šis eukaliptas su nenulaužta viršūne galėjo siekti 152 m aukščio. Taip pat jis pažymėjo, kad toje pačioje vietoje buvo daug kitų 106 m aukščio nukirstų šios rūšies medžių. Kitas Australijos vyriausybės atstovas G. W. Robinson 1889 metais šalia Bo Bo kalno (Viktorijos valstijoje) išmatavo 143 m aukščio karališkąjį eukaliptą, o Melburno apylinkėse esančiame Menzies Creek išmatavo nukirstą karališkąjį eukaliptą, kurio aukštis buvo 122 m. 35 km į rytus nuo Melburno esančiame Dandenongo kalnagūbryje Australijos vyriausybės atstovas David Boyle išmatavo kitą nukirstą karališkąjį eukaliptą, kurio aukštis siekė 119 m su nulaužta viršūne, ir, anot jo, šis eukaliptas su viršūne turėjo siekti 128 metrų.

Taip pat skaityti[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Commons-logo.svg
  1. theage.com.au / Biggest tree killed, December 11, 2003
  2. „IUCN Red List - Eucalyptus regnans“. IUCN Red list. 
  3. theplantlist.org / Eucalyptus regnans F.Muell.
  4. nationalregisterofbigtrees.com.au / Mountain Ash „Centurion“ Archyvuota kopija 2020-04-01 iš Wayback Machine projekto. (NATIONAL REGISTER OF BIG TREES)

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Galerija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]