Karališkasis eukaliptas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search
Eucalyptus regnans
Karališkasis eukaliptas (Eucalyptus regnans)
Karališkasis eukaliptas (Eucalyptus regnans)
Mokslinė klasifikacija
Karalystė: Augalai
(Wikispecies-logo.svg Plantae)
Skyrius: Magnolijūnai
(Wikispecies-logo.svg Magnoliophyta)
Klasė: Magnolijainiai
(Wikispecies-logo.svg Magnoliopsida)
Eilė: Mirtiečiai
(Wikispecies-logo.svg Myrtales)
Šeima: Mirtiniai
(Wikispecies-logo.svg Myrtaceae)
Gentis: Eukaliptas
(Wikispecies-logo.svg Eucalyptus)
Rūšis: Karališkasis eukaliptas
(Wikispecies-logo.svg Eucalyptus regnans)
Binomas
Eucalyptus regnans
Ferdinand von Mueller
E. regnans.jpg
Karališkųjų eukaliptų savaiminio paplitimo arealas

Australijos žemyno pietryčiai ir Tasmanijos sala

Karališkasis eukaliptas (lot. Eucalyptus regnans, angl. Mountain Ash) – mirtinių šeimos, eukaliptų genties augalų rūšis.

Paplitimas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Šie medžiai savaime auga Australijos žemyno pietryčiuose, tai yra Viktorijoje ir Tasmanijoje. Introdukuoti Naujojoje Zelandijoje.

Požymiai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Tai amžinai žaliuojantys medžiai. Jų kamienas tiesus ir pilkas. Žiedai auga kekėmis po 9–15 grupėje, žiedai apie 1 cm skersmens su gausiais baltais kuokeliais. Vaisiai apie 5-9 mm ilgio ir 4-7 pločio sėklalizdis.

Aukštis, kamieno storis[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Aukčiausia, auganti 70–100 (ir aukštesni) m aukščio eukaliptų genties rūšis ir vieni aukščiausių medžių planetoje. Atradus Australiją, daug labai senų ir tuo pačiu labai aukštų medžių buvo kertami iki pat XIX amžiaus vid., tad patys seniausi ir aukščiausi egzemplioriai buvo iškirsti. Šiuo metu aukščiausias karališkasis eukaliptas žinomas kaip "Centurion" yra 99,6 m aukščio ir 268 m³ tūrio, jo kamieno skersmuo 4,05 m (kamieno apimtis 12 metrų). Jis auga į pietus nuo Hobarto, Tasmanijoje.

1872 metais vasario 21 dieną pietryčių Australijoje, vyriausybės atstovas Viljamas Fergusonas išmatavo karališkąjį eukaliptą, dabar žinomą kaip "Ferguson Tree", kuris su nulaužta viršūne siekė 133 metrus, bet kaip manoma, šis eukaliptas su nenulaužta viršūne galėjo siekti 152 m aukščio. Taip pat jis pažymėjo, kad toje pačioje vietoje daug kitų 106 m nukirstų šios rūšies medžių. Kitas Australijos vyriausybės atstovas GW Robinson 1889 metais šalia Bau bau kalno (Viktorijos valstijoje), išmatavo 143 m aukščio karališkąjį eukaliptą. Melburno apylinkėse esančiame Menzies Creek išmatavo nukirstą karališkąjį eukaliptą, kurio aukštis buvo 122 m Esančiame 35 km į rytus nuo Melburno Dandenong Ranges neaukštų kalnų masyve, Australijos vyriausybės atstovas David Boyle išmatavo kitą nukirstą karališkąjį eukaliptą, kuris siekė 119 m su nulaužta viršūne, ir anot jo, šis eukaliptas su viršūne turėjo siekti 128 metrų.

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]


Commons-logo.svg

Vikiteka

Galerija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]