Belforo teritorija

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search
Belforo teritorijos herbas

Belforo teritorija (90) (pranc. Le Territoire de Belfort) – Prancūzijos departamentas šalies rytuose, Burgundijos–Franš Kontė regione. Administracinis centras – Belforas (Belfort). Generalinės tarybos pirmininkas Ivas Akermanas (Yves Ackermann) (PS).

Departamente 1 apskritis, 15 kantonų ir 102 komunos. Plotas – 609 km². 1999 m. – 137 408 gyventojai, 225 gyv./km² .

Istorija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

1871 m. pagal Frankfurto sutartį, kuria baigtas 1870 m. karas su Vokietija. Vokietijai aneksavus didelę dalį Elzaso ir Lotaringijos, Prancūzijai liko nedidelė dalis aplink Belforą, kurios gyventojai kalbėjo prancūziškai. Departamentas oficialiai įsteigtas 1922 m.

Geografija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Belforo departamento administracija

Belforo teritorijos departamentas ribojasi su Dubso, Aukštutinės Sonos, Vogėzų, Aukštutinio Reino departamentais ir Šveicarija. Departamentas išsidėstęs Vogėzų ir Juros kalnų tarpukalnėje, tarp Reino ir Ronos upių baseinų. Teritorija iš šiaurės į pietus tęsiasi 44 km, iš vakarų į rytus – 22 km. Tai mažiausias Prancūzijos departamentas, teritorija už jį mažesni tik Paryžiaus departamentai. Vidutinis aukštis virš jūros lygio – 400 m. Apie 1200 ha užima pelkės.

Pagrindinės upės[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Klimatas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Klimatas tipiškas pusiau kontinentinis, su labai ryškiais sezonais. Plynaukštėse žiemą būna net -30°C, nors vidutinė temperatūra 0 °C vasarą būna iki +30 °C. Sniego danga 2005–2006 m. žiemą siekė 1,7 m. Vyrauja pietvakarių ir šiaurės rytų vėjai, pučiantys tarpukalne.

Ekonomika[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Pagrindinės ekonomikos šakos – žemės ūkis, miško pramonė, miško chemija, gaminami laikrodžiai, optika, baldai.

Turizmas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Departamente turizmas dažniausiai šeimyninis, žaliasis ir sportinis – kalnų dviračiais, pėsčiomis, o žiemą ir slidėmis. Nemažai istorinių fortifikacinių įtvirtinimų, pilių, bažnyčių.

Politika[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Belforo teritorijos departamentui Prancūzijos senate atstovauja Mišelis Dreifusas-Šmitas (PS), Atstovų rūmuose – Damienas Meslotas ir Mišelis Cumkeleris (UMP). Generalinę tarybą sudaro 15 narių, kurių pusė kas trejus metus renkami šešerių metų kadencijai.

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Commons-logo.svg

Vikiteka