2008 m. pasaulio šachmatų čempionatas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Viswanathan Anand
Viswanathan Anand
Indija Višvanatanas Anandas (Indija)
Čempionas
Rusija Vladimiras Kramnikas (Rusija)
Pretendentas
Pasaulio čempionas:
2007 m. pasaulio šachmatų čempionato nugalėtojas.
Pretendentas:
2006 m. pasaulio šachmatų čempionato nugalėtojas.
38 metai 33 metai
FIDE reitingas [1] – 2783 FIDE  reitingas[1] – 2772

2008 m. pasaulio šachmatų čempionatas – mačas tarp Višvanatano Anando ir Vladimiro Kramniko. Jis vyko 2008 m. spalio 1429 d. Bonoje. Sąlygos: nugalėtoju tampa tas, kas laimi daugumą iš 12-kos partijų. Pasibaigus mačui lygiosiomis 6 : 6, nugalėtojo išaiškinimui žaidžiami greitųjų partijų mačai.

Nugalėjo V. Anandas 6½ : 4½ (+3,-1=7) ir išlaikė pasaulio čempiono titulą.[2]

Dalyviai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Čempionas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

2008 čempioniškus metus pradėjo pasidalindamas 3-4 vietas Veik an Zee (pirmąją pasidalijo L. Aronianas ir M. Karlsenas) ir nugalėjo Morelijoj /Linarese – 8½ iš 14. Na o po eilės pergalių greitųjų šachmatų turnyruose, prieš pat mačą su V. Kramniku, ištiko didžiulė nesėkmė: superturnyre Bilbao, kur žaidė šeši elitiniai didmeistriai, jis teužėmė 6-tą vietą (-2, =8) (pirmas buvo V. Topalovas).

Pretendentas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Žaidžiant 2007 m. pasaulio čempionato turnyrą V. Kramnikas turėjo privilegiją į mačą su čempionu, tam atvejui, jei jis nelaimėtų turnyro ir prarastų titulą. Turnyre jis užėmė antrąją vietą todėl 2008 m. pasinaudojo FIDE jam suteikta privilegija.

Visą tai, ko nepavyko parodyti 2007 m. pasaulio čempionate V. Kramnikas atskleidė M. Talio atminimo turnyre ((6½ iš 9). Bet sekantys 2008 m. virto neišsipildžiusių lūkesčių metais: liga, o dėl jos – nesėkmė Veik an Zee, Dortmunde (3 iš 7) ir M. Talio 2008 m. atminimo turnyre tašku atsilieka nuo V. Ivančiuko. Nepasakysi, kad V. Kramnikas tuo metu buvo ne formoje: pasaulio žaibo čempionate, nusileidęs tik V. Ivančiukui, buvo 2-as (22½ iš 34).

Prieš mačą[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

V. Kramnikui tai jau buvo ketvirtas mačas dėl „karūnos“, o V. Anandui antras, jei neskaičiuoti trumpuosius atkrentamuosius mačus. Daugelis prisiminė 1998 metus, kai jie galėjo susidurti atrenkant pretendentą G. Kasparovui ir dar, kai V. Anandas 1995 m. mače žaidė su G. Kasparovu, o V. Kramnikas buvo 13-ojo čempiono padėjėju.

Visuomenės simpatijos buvo V. Anando pusėje, kuri manė, kad indas savo pajėgumą yra įrodęs Meksike ir mačo nebereikia. V. Kramnikas turi gavęs per daug privilegijų iš FIDE. Apie jas, savo laiku, svajojo M. Botvinikas: „Žaisti kandidatų turnyre ir jei nelaimi, žaidi mačą su nugalėtoju“. Bet ekspertai tikėjosi, kad mačas bus atkaklus ir daugelis jų, dėl didesnės patirties, žaidžiant mačus dėl „karūnos“, pirmenybę teikė V. Kramnikui: 2000 m. laimėjo mačą prieš G. Kasparovą, ir baigė du paskutiniuosius mačus lygiosiomis.[2]

Mačas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Mačo sąlygos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Mačo prizinis fondas 1,5 milijono eurų. Abu varžovai žaidė lygiomis sąlygomis. Mačo nugalėtojas turėjo surinkti daugumą taškų iš 12 partijų. Jei mačas baigtųsi lygiosiomis, po burtų traukimo, žaidžiamas 4 partijų greitųjų šachmatų mačas (25 min +10 sek po kiekvieno ėjimo) Jei ir vėl lygu – traukiami burtai ir žaidžiamas mačas iš dviejų žaibo partijų (5 min +10 sek po kiekvieno ėjimo), jei ir vėl lygu – traukiami burtai ir žaidėjas gali rinktis figūrų spalvą ir žaidžiamas „Armagedonas“, kur balti gauna 6 min laiko, o juodieji 5 min., bet baltieji privalo laimėti partiją, lygiųjų atveju, nugalėtoju skelbiamas juodosiomis figūromis žaidęs žaidėjas.[3]

Mačo eiga[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Dvi pirmosios partijos baigėsi ramiomis lygiosiomis. V. Kramnikui mačuose tai atsitiko pirmą kartą. Paprastai jis nuo pirmųjų partijų stengdavosi primesti varžovams sudėtingą kovą. Bet V. Anandas, santykinai nesunkiai, atrėmė jo išpuolius, o 2-oje partijoje, nepasinaudojęs proga sudaryti keblumų varžovui, baigė ją lygiosiomis.

3-iojoje partijoje V. Anandas pateikė naujovę slaviškojoje gynyboje – V. Kramnikas iššūkį priėmė: paaukojo figūrą, įgijo iniciatyvą, tačiau po puikaus čempiono atsako, partija turėjo baigtis lygiosiomis, bet pakako vienos pretendento klaidos ceitnote ir V. Anandas nugalėjo. Mačo rezultatas tapo 2 : 1 jo naudai.

Baigęs 4-ąją lygiosiomis, V. Kramnikas nusprendė pakartoti 3-iąją partiją ir vėl V. Anandas „apdovanojo“ jį naujove! Šį kartą Vladimiras, besiekdamas pergalės, pateko į stiprų ceitnotą, ir „nespėjęs visko suskaičiuoti“, paaukojo figūrą. Višvanatanui nesudarė didelio vargo surasti kelią į pergalę.

Žaidėjas 01 02 03 04 05 06 07 08 09 10 11 Taškai
Višvanatanas Anandas ½ ½ 1 ½ 1 1 ½ ½ ½ 0 ½ 6½ (+3,-1=7)
Vladimiras Kramnikas ½ ½ 1 ½ 0 0 ½ ½ ½ 1 ½ 4½ (+1,-3,=7)

O po to, Kai V. Kramnikas neteisingai paaukojo pėstininką 6-oje partijoje, mačo rezultatas išaugo čempiono naudai iki 4½ : 1½ ir tapo aišku kas nugalės.

Klausimas liko tik vienas: ar sugebės V. Kramnikas pasiekti bent vieną pergalę? Sugebėjo – jau 9-oje partijoje turėjo neblogų galimybių laimėti, o po V. Anando klaidos, laimėjo 10-ąją partiją. Rezultatas sušvelnėjo iki 6 : 4.

Paskutines 2 partijas pretendentui reikėjo laimėti, todėl V. Kramnikas, nors ir žaisdamas juodosiomis figūromis, rizikavo. Bet įtampa išsilaikė tik iki 12-o ėjimo, po to, jis netikėtai užleido varžovui centrą ir prarado bet kokias galimybes įgyti persvarą. V. Anandui, norint laimėti mačą, pakako šioje partijoje lygiųjų, todėl besikeisdamas figūromis jas ir pasiekė.

Mačas baigėsi 6½ : 4½ V. Anando naudai ir jis išlaikė pasaulio čempiono titulą.

Po mačo[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Mačo metu, ypač tada, kai tapo aišku, kad V. Kramnikas pralaimi žiniasklaidoje pasigirdo balsų, kad Vladimiras yra priėmęs sprendimą pasitraukti iš šachmatų. Tačiau po mačo vykusioje spaudos konferencijoje jis šypsojosi, lyg iš tikrųjų džiaugtųsi, nusikratęs nekenčiamo čempiono jungo:

„Per tuos metus aš labai pavargau nuo įtampos, kuri užgriuvo ant manęs kartu su šachmatų „karūna“. Galvoju, kad dabar atsisveikinęs su titulu, galėsiu gerokai pailsėti. O po to, išnagrinėjęs klaidas, padarytas besiruošiant, bei mačo klaidas, pasistengsiu jų nekartoti ir grįžti į viršūnes!“

V. Anandas buvo paprasčiausiai laimingas, kad jam „nebereikės vėl kam nors kažką įrodinėti“. Jam nepavyko 1995 m. mače įveikti G. Kasparovo, bet 2000 m. ir 2007 m. buvo FIDE pasaulio čempionu, o po šio mačo dar kartą įbrido į tą pačią upę… Ir nors prieš pat mačą Višvanatanas tebuvo 5-as pagal reitingą, jo pergalė buvo absoliučiai užtarnauta ir dėl jo teisės į „karūną“ niekam jokių klausymų nekilo.[4]

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  1. 1,0 1,1 „100 geriausių žaidėjų 2008 m. spalio mėn“. 2008-10-01. Suarchyvuota iš originalo 2019-07-16. Nuoroda tikrinta 2020 m. liepos 4 d..{{cite web}}: CS1 priežiūra: netinkamas URL (link)
  2. 2,0 2,1 „Baigęs partiją lygiosiomis Anandas išlaiko pasaulio čempiono titulą“ (anglų). Nuoroda tikrinta 2020 m. liepos 4 d..
  3. „2005-2007 m. pasaulio čempionato nuostatai“ (anglų). Suarchyvuota iš originalo 2007-04-05. Nuoroda tikrinta 2020 m. liepos 4 d..{{cite web}}: CS1 priežiūra: netinkamas URL (link)
  4. „2008 m. pasaulio šachmatų čempionato mačas: Vladimiras Kramnikas - Višvanatanas Anandas“ (anglų). Suarchyvuota iš originalo 2012-05-01. Nuoroda tikrinta 2020 m. birželio 29 d..{{cite web}}: CS1 priežiūra: netinkamas URL (link)

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]