1958 m. pasaulio šachmatų čempionatas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.

1958 m. pasaulio šachmatų čempionatas – pasaulio šachmatų čempionato mačo revanšo varžybos dėl pasaulio čempiono vardo tarp V. Smyslovo ir M. Botviniko. Buvo žaidžiamas 24 partijų mačas. Jis vyko 1958 m. kovo 4 – gegužės 8 d. Maskvoje.[1] Eksčempionas turėjo laimėti mačą. Esant rezultatui 12 : 12 pasaulio čempionas V. Smyslovas išsaugotų titulą. Nugalėjo M. Botvinikas 12½ : 10½ (+7 -5 =11) ir susigrąžino pasaulio čempiono titulą.[2]

Dalyviai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

FIDE 1956 m. buvo priėmusi pasaulio šachmatų čempionato taisyklių pataisą, kurioje pralaimėjęs mačą pasaulio čempionas įgyja teisę į revanšo mačą. Ta pataisa ir pasinaudojo M. Botvinikas.

Eksčempionas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Eksčempionas M. Botvinikas per laikotarpį tarp antrojo ir trečiojo mačų nesužaidė nei vienos turnyrinės partijos. Bet jis atkaliai ruošėsi, kaip žaisti prieš naująjį pasaulio čempioną, ir sugebėjo išsiaiškinti jo „Achilo kulnį. " Be to, M. Botvinikas mačui revanšui paruošė naujų debiutinių schemų, ko nebuvo daręs nuo 1948 m. mačo turnyro. Jis buvo pasiruošęs, jautė turįs pakankamai jėgų susigrąžinti karūną…

Čempionas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Būdamas čempionu V. Smyslovas žaidė tik viename turnyre – komandiniame Europos čempionate Vienoje. Jis pasidalijo po pergalę su M. Filipu, sužaidė dvi partijas lygiosiomis su S. Gligoričiumi ir laimėjo minimačą prieš V. Uncikerį.

Prognozės prieš mačą[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Visuomenė, remdamasi 1957 m. mačo rezultatais linko prie nuomonės, kad V. Smyslovas turėtų išsaugoti titulą, bet ir M. Botvinikas lengvai neatsitrauks. Buvo ir priešingų nuomonių – jos priklausė nuo to iš kurios stovyklos aiškiaregys. Tad atsakymą, kas stipresnis galėjo pateikti tik mačas.

Mačo eiga[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Pirmojoje partijoje į V. Smyslovo ėjimą 1. e4 pasaulio eksčempionas netikėtai sužaidė 1…. c6 ir po ilgos kovos laimėjo. 2-ojoje jis patikimai susitvarkė su varžovo senąja indiškąja gynyba. 3-ioje M. Botvinikas vėl žaidė Karo Kano ginybą ir gavo truputi blogesnę padėtį, bet čia V. Smyslovas grubiai sklystao: vienu ėjimu pakiša figūrą ir rezultatas išauga iki 3 : 0 eksčempiono naudai.

Tokios pradžios niekas nelaukė. Čempionas, matėsi, kad nesuprato, kas vyksta ir ką jam tokioje situacijoje daryti. Jis, kaip ir M. Botvinikas prieš metus, patekdavo į ceitnotus, negalėjo surasti savo žaidimo, vietoj įprastos harmonijos, ant lentos vyko kažkas nesuprantamo. Tuo tarpu, M. Botvinikas vis smūgiavo „į neapgintas vietas“. Nors pralaimėjo 5-ąją partiją – laimėjo 6-ąją. Bet po 7-osios partijos eksčempionas pakeitė taktiką: pradėjo, siekti lygiųjų, žaisti labai atsargiai: „Varžovui reikia atsilošti, reiškia jis neišvengiamai praras savitvardą ir „veršis į priekį“. Štai tada – atsiras progų nepražiopsoti! Su tokiu varžovu, kaip 1958 metų Smyslovas – tai vienintelė taktika…“, sakė M. Botvinikas.

Tiesa, nuo savo numatyto plano jis buvo nukrypęs 11-ojoje partijoje, kurią beviltiškai pralaimėjo: žaisti Griunfeldo gynybą jam nesisekė, nei 1957 m., nei metais vėliau. Tačiau dėl to nepuolė į paniką ir, laimėjęs 12-ąją ir 14-ąją partijas, padidino atotrūkį nuo varžovo iki 4-ių taškų ir mačo pabaiga virto formalumų tvarkymu.

Žaidėjas 01 02 03 04 05 06 07 08 09 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 Taškai
Michailas Botvinikas 1 1 1 ½ 0 1 ½ ½ ½ ½ 0 1 ½ 1 0 ½ ½ 1 0 ½ ½ 0 ½ 12½ (+7,-5,=11)
Vasilijus Smyslovas 0 0 0 ½ 1 0 ½ ½ ½ ½ 1 0 ½ 0 1 ½ ½ 0 1 ½ ½ 1 ½ 10½ (+5,-7,=11)

„ Pasaulio čempionas prarado dvasinę pusiausvyrą, o mano atsargus žaidimas davė vaisių, – rašė M. Botvinikas. – 15-ojoje partijoje Smyslovas pasirinko rizikingą debiutą ir atidėjo partiją pralaimėtoje padėtyje. Aš galėjau padidinti santykį iki 10 : 5, bet „iš to džiaugsmo“ atidėtos partijos nenagrinėjau, be to, vėliau ir apsižiūrėjau, o 55-ajame ėjime… vis dar laimėtinoje padėtyje, užmiršau apie laikrodį – tad pasibaigė mano žaidimui skirtas laikas!“

Bet V. Smyslovui jau nebebuvo skirtumo “-3“ ar „-5“. Jis pralaimėjo ir 18-ąją partiją, po kurios M. Botvinikas, surinkęs 11 taškų, pradėjo žaisti‚ stabdymo režimu“… Čempionas dar sumažino skirtumą, bet mačo išgelbėti nebesugebėjo. Antrą kartą šachmatų istorijoje eksčempionas atsiėmė karūną.

Po mačo[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Mačui revanšui pasibaigus V. Smyslovas liūdnai pasakė:

„ Man atrodo, kad aš visą gyvenimą žaidžiu tik su Botviniku!“ Bet po 20-ies metų pridėjo: „ Aš laimingas, kad sužaidžiau apie šimtą partijų ir tris mačus pasaulio čempionate su tokiu nuostabiu šachmatininku… Mes abu buvome pilname jėgų žydėjime ir mūsų dvikovų kūrybiniai rezultatai turėjo ne paskutinę svarbą šachmatų minties vystymuisi“. Sportiniai mačų rezultatai sekantys: kiekvienas laimėjo po mačą (pirmasis baigėsi lygiosiomis). Bendras 3-jų mačų partijų rezultatas (+18, -17, =34) V. Smyslovo naudai.

V. Smyslovas rašė: „ Pripažindamas, kad mačui revanšui mano patyręs varžovas buvo labai gerai pasiruošęs, manau, kad mano nesėkmę lėmė mačo metu mano bloga sveikata: ilgą žaidžiant mačą sirgau gripu, kuris baigėsi plaučių uždegimu. Ir vis tik man netinka skųstis likimu: aš įvykdžiau savo svajone – buvau tapęs pasaulio čempionu!“[3]

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  1. „1958 m. pasaulio šachmatų čempionato mačas tarp Vasilijaus Smyslovo ir Michailo Botviniko Maskvoje“ (anglų). Suarchyvuota iš originalo 2005-01-21. Nuoroda tikrinta 2020 m. liepos 1 d..{{cite web}}: CS1 priežiūra: netinkamas URL (link)
  2. Шахматы. Энциклопедический словарь / гл. ред. А. Е. Карпов. – М.: Советская энциклопедия, 1990. – С. 45. – ISBN 5-85270-005-3
  3. „Pasaulio šachmatų čempionatas. Mačas Smyslovas - Botvinikas. 1958 m.“ (anglų). Suarchyvuota iš originalo 2012-04-24. Nuoroda tikrinta 2020 m. liepos 1 d..{{cite web}}: CS1 priežiūra: netinkamas URL (link)

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]