Žiniasklaida

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Peršokti į: navigacija, paiešką

Žiniasklaida (terminas pasiūlytas JAV lietuvių [1]; dar vadinama „visuomenės informavimo priemonėmis“) – tai priemonės, skirtos pateikti informaciją plačiam žmonių būriui.

Tradiciškai žiniasklaidai priskiriama spauda, radijas, televizija ir internetas. Bendrasis jų bruožas yra tai, kad naudojantis techninėmis priemonėmis jos pasiekia plačiąją visuomenę.

Sąvoka atsirado apie 1920-uosius metus anglosaksų šalyse atsiradus radijui ir masiniams laikraščiams. Lietuviškas pavadinimas „žiniasklaida“ yra palyginti naujas (įvestas apie 1990-uosius), prieš tai šiai sąvokai apibūdinti vartotas „masinių informacijos priemonių” arba iš anglų kalbos perimtas „medijos“ terminas.

Žiniasklaidos aušroje komunikacija per žiniasklaidą buvo vienpusė, t. y. be grįžtamojo ryšio iš informacijos gavėjo. Kompiuterių ir interneto amžiuje ji tampa interaktyvia (sąveikaujamąja, abipuse) žiniasklaida.

Žiniasklaidos rūšys[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  • Spauda (ir kita spausdinta žiniasklaida – skrajutės ir pan.)
  • elektroninė žiniasklaida:
  • Internetas (pvz., internetiniai naujienų portalai)

Elektroninė žiniasklaida vis labiau lenkia spaudą. Pasitelkiant naujus perdavimo būdus (palydovinė ir kabelinė televizijos, kompiuteriniai tinklai), tradicinei žiniasklaidai sukuriama vis didesnė konkurencija.

Žiniasklaidos turinys[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Mūsų turimas realybės supratimas gali būti laikomas iš dalies žiniasklaidos perduotu ir mums pateiktu realybės vaizdu. Laikantis tokio požiūrio, įvykiai, kurių neperteikė žiniasklaida, viešumoje yra kaip ir neįvykę.

Žiniasklaidos reikšmė demokratinei visuomenei[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Nuo pat jos atsiradimo žiniasklaida buvo laikoma svarbia valstybės valdžios kontrolės institucija (bent jau galinčia ja būti). Šią savo funkciją ji gali atlikti tik būdama nepriklausoma. Be valstybės institucijų kontrolės, žiniasklaida turi ir kitų svarbių funkcijų: objektyvios informacijos pateikimas, politinės komunikacijos tarp piliečių ir valstybės užtikrinimas, piliečių įtraukimas į politiką ir supažindinimas su ja.

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  1. Leksika. Enciklopedija „Lietuva“, I t. Vilnius: Mokslo ir enciklopedijų leidybos institutas, 2008, 223 psl.

Vikicitatos