Tailando gatvės maistas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Mobilus prekybos taškas gatvėje
Prekyba paruoštais vabzdžiais

Tailando gatvės maistas apima įvairius paruoštus valgius, užkandžius, vaisius ir gėrimus, kuriuos gamina ir tiekia maisto prekybininkai ir išnešiotojai Tailando gatvėse, turguose. Tailandiečiai vartoja daug užkandžių visos dienos metu, dažnai tiesiog gatvėje. Tokį maistą siūlo mobilūs prekybos vežimėliai, gatvės prekystaliai, pavieniai prekiautojai. Gatvės maistą ragauja skubantys turistai, nes šie patiekalai atstovauja Tailando kulinarijos tradicijas.[1] Gatvės maisto kultūra čia yra perėmusi daugelį prieskonių ir patiekalų iš Indijos, Malaizijos, Kambodžos, Kinijos.[2]

Istorija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Tradiciškai tajų maisto produktus kasdien ruošė namų šeimininkės kiekviename Tailando namų ūkyje. Prekyba maistu senajame Siame siekia Ajutajos karalystės laikus (1350–1767). Miestų kanaluose „plaukiojančiuose turguose“ buvo siūlomi įvairūs produktai, vaisiai ir tradiciniai patiekalai tiesiai iš valčių. Tai buvo įprasta ekonominė veikla tailandiečiams. Nuo XX a. pradžioje karaliaus Ramos V pradėtos šalies modernizacijos kanalų prekybą ėmė keisti veikla gatvėse, kurią įtakojo iš Kinijos atvykę žmonės.

2017 m. Bankoko metropolijos administracija ir policija ėmė riboti chaotišką gatvės prekiautojų veiklą, trukdančią eismui ir pėstiesiems, neatitinkančią švaros reikalavimų.[3]

Patiekalai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Savo patiekalų kiekiu ir įvairove, gatvių pardavėjų gausa garsėja sostinė Bankokas.[4] Gatvės užkandžiais žymus kinų kvartalas, Thong Lor ir Loong Perm turgūs. Gatvės pardavėjai meniu įvairove gali konkuruoti su restoranais. Parduodama nuo šviežių vaisių iki mėsiškų patiekalų, pvz., marinuotos mėsos, keptos ant medinių iešmukų. Ten gausu makaronų patiekalų, gaminamu su sriuba, mėsos bei žuvies gabaliukais. Be makaronų, populiarūs garuose virti viščiukai su ryžiais ar austrių omletai. Iš lengvesnio maisto siūlomos žaliųjų papajų salotos su džiovintomis krevetėmis, žaliosios citrinos skiltelėmis, sūdytos žuvies padažu, užbertais ant viršaus trintais žemės riešutais. Prie tradicinių desertų skiriami kepinti bananai, įdaryti traškioje ryžių miltų tešloje, taip pat tailandietiški pyragaičiai ir sulipę ryžiai, ištroškinti kokosų piene. Egzotikos mėgėjams siūlomi paketai su kepintais, prieskoniais pagardintais tarakonais ar kitais vabzdžiais.

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  1. Chawadee Nualkhair (2015-11-25). „Bangkok's best street food: a guide to dishes and districts“. The Guardian.
  2. Carlo Petrini. Slow Food: Collected Thoughts on Taste, Tradition, and the Honest Pleasures ... Nuoroda tikrinta 2012-08-16.
  3. Charoensuthipan, Penchan (7 May 2018). „Vendor ban sees city lose flavour“. Bangkok Post. Nuoroda tikrinta 7 May 2018.
  4. Wiens, Mark (2011-5-9). „Top 16 Bangkok Street Food Sanctuaries (Are You Ready to Eat?)“. Migrationology. {{cite news}}: Patikrinkite date reikšmes: |date= (pagalba)

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]