Makaronai

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search
 NoFonti.svg  Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta išnašų į šaltinius.
Jūs galite padėti Vikipedijai pridėdami tinkamas išnašas su šaltiniais.
 Crystal Clear app help index.svg  Bent dalis šiame straipsnyje išdėstytos medžiagos kelia abejones.
Konkrečias pastabas skaitykite diskusijose.
 Broom icon.svg  Šį puslapį ar jo dalį reikia sutvarkyti pagal Vikipedijos standartus – reikia normalaus apibrėžimo o ne pradėti nuo ką gali pakeisti
Jei galite, sutvarkykite.
Makaronai spagečiai puode

Makaronai – vienas svarbesnių maisto produktų kai kurių tautų kulinarijoje ir galintis pakeisti kitus ląstelienos produktus: duoną, košes, ryžius, šakniavaisius. Tai ploni ir ilgi miltiniai gaminiai. Italijoje ir anglų kalboje žodis „makaronai“ (maccherone, macaroni) reiškia tik vieną vakarietiškų makaronų porūšį: plonus, trumpus, tuščiavidurius makaronus.

Makaronai gaminami iš kvietinių miltų (galimi ir kiti variantai), vandens bei kitų papildomų produktų (kiaušinių, prieskonių, t. t.). Dažniausias terminis jų apdorojimas yra virimas.

Kilmė ir istorija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Dėl makaronų kilmės ginčijasi daugelis šalių, ypač kinai, italai ir arabai. Nėra įrodytas tradicijų perdavimas, tačiau seniausi makaronų pavyzdžiai atrasti Kinijoje. Manoma, jog jiems apie 4000 metų. Visgi skirtingose šalyse makaronų gamyba ir vartojimas susijęs su skirtinga maisto kultūra.

Manoma, kad makaronai atsirado senovės Kinijoje. Iki kviečiams patenkant į Kiniją, buvo naudojami sorų miltai, o vėliau daugiausiai juos pakeitė kvietiniai miltai. Lakštiniams plintant į kitas šalis, pradėti naudoti kiti įvairūs produktai: ryžių, grikių, pupuolių miltai, krakmolas. Visa tai nulėmė didžiulę lakštinių įvairovę.

Ilgainiui lakštinių vartojimui nebelėmė Kinų kultūros (Sinosfera) įtaka. Jų gamybos tradicijos persikėlė į Tibetą (thugpa), Pietryčių ir Vidurinę Aziją (lagman).

į Italiją lakštiniai greičiausiai atkeliavo XIII amžiuje ir lėmė daugybės europietiškų makaronų rūšių atsiradimą.

Kai kurių tvirtimu, kad makaronams vardą suteikė kardinolas, kuris, pirmą kartą juos pamatęs ant savo stalo, sušuko: O, ma karoni (o, kaip malonu). Kiti pasakoja, kad senovės graikai savo susižavėjimą tuo, kas jiems nepaprastai patikdavo, išreikšdavo vienu žodžiu maccherone. Yra dar vienas tvirtinimas, kad Markas Polas parsivežęs iš Kinijos kaip suvenyrą plonų ryžių tešlos lazdelių. Literatūroje makaronai pirmą kartą minimi Dekamerone. Bokačas labai nustebo, kad jau XIV amžiuje viename kaime virė makaronus ir raviolius.

Rūšys[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Pagrindiniai straipsniai – Lakštiniai ir Pasta (makaronai).

Pasaulyje žinomos dvi didelės makaronų rūšys:

Vartojimas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Bet kokios rūšies makaronų gaminius galima dėti tik į verdantį vandenį, nes kitaip jie pasidarys lipnūs ir ištiš. Verdami tik stipriai verdančiame vandenyje, paskui, kol dar kietoki, išpilami į sietą, apliejami verdančiu vandeniu, jam nutekėjus, tuojau pat išdėliojami į lėkštes ir apipilami kokiu nors padažu, pavyzdžiui, pomidorų salsa (Salsa di pomodoro).

Literatūra[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  • G. Lindė, H. Knoblochas Gero apetito