Siamo krokodilas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Siamo krokodilas
Siamo krokodilas (Crocodylus siamensis)
Siamo krokodilas (Crocodylus siamensis)
Apsaugos būklė

Grėsmingai nykstantys (IUCN 3.1), [1]
Mokslinė klasifikacija
Karalystė: Gyvūnai
( Animalia)
Tipas: Chordiniai
( Chordata)
Potipis: Stuburiniai
( Vertebrata)
Klasė: Ropliai
( Reptilia)
Būrys: Krokodilai
( Crocodylia)
Šeima: Tikrieji krokodilai
( Crocodylidae)
Gentis: Crocodylus
( Crocodylus)
Rūšis: Siamo krokodilas
( Crocodylus siamensis)
Binomas
Crocodylus siamensis
Schneider, 1801
Siamo krokodilo paplitimas
Siamo krokodilo paplitimas

Siamo krokodilas (Crocodylus siamensis) – krokodilų būrio atstovas, viena labiausiai gamtoje nykstančių krokodilų rūšių, tačiau plačiai auginama nelaisvėje krokodilų fermose. Gyvenęs daugumoje Pietryčių Azijojos regiono valstybių, tačiau šiuo metu daugumoje šalių gamtoje jau išnykęs.

Išvaizda, gyvenimo būdas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Patinai užauga iki 3 metrų ilgio, nors nelaisvėje, ypač hibridai su pelkiniu krokodilu (Crocodylus palustris), gali pasiekti ir 4m ilgį. Patelės mažesnės.

Gyvena dažniausiai gėlo vandens telkiniuose: pelkėse, lėtos tėkmės upėse, ežeruose. Apie krokodilų gyvenimą laisvėje dar gana labai mažai žinoma. Minta daugiausiai žuvimi, kartais ropliais, varliagyviais ar smulkiais žinduoliais. Patelė iš augalų liekanų ir dumblo susuka "lizdą", į kurį padeda 20-50 kiaušinių ir saugo juos, kol išsirita krokodiliukai. Tik išsiritusius krokodiliukus patelė savo nasruose nuneša į vandenį.

Paplitimas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Mažomis populiacijomis gyvena Laose, Vietname, ir Indonezijoje (Borneo ir, galbūt, Javos salose). Tailande laisvėje jau beveik išnykę. Manoma, kad dar gali gyventi ir Mianmare.

Nykimas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Laisvėje gyvenančių krokodilų skaičius nesiekia 5000.[2] Tačiau apie 700 000 krokodilų auginami krokodilų fermose.[3]

Pagrindinės nykimo priežastys - tinkamų buveinių nykimas ir nelegali medžioklė. Taip pat žalą daro ir vandens telkiniuose, kuriuose gyvena krokodilai, žuvų žvejybą su tinklais. Labai pažeidžiama rūšis dėl savo nedidelės populiacijos.

1992 m. IUCN Siamo krokodilą įtraukė į grėsmingai nykstančių rūšių kategoriją.[1] Tačiau nuo 1992-ųjų krokodilų padėtis gerėja dėl vykdomų reintrodukacinių (populiacijos atkūrimas apgyvendinant nelaisvėje užaugintus krokodilus natūralioje gamtoje) programų.

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  1. 1,0 1,1 „IUCN Red List - Crocodylus siamensis“. IUCN Red list. Suarchyvuotas originalas 2012-05-01. Nuoroda tikrinta 2012-01-12.
  2. „Crocodylus siamensis (SCHNEIDER, 1801)“. crocodilian.com. Nuoroda tikrinta 2012-01-12.
  3. Simpson, Boyd; Bezuijen (2010). „Siamese Crocodile Crocodylus Siamensis“ (PDF). Crocodiles. Third Edition. Nuoroda tikrinta 2012-01-12.[neveikianti nuoroda]