Ona Radvilaitė

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search
Ona Radvilaitė
Anna Radziwiłłówna.jpg
Radvilos
Trimitai
Trimitai
Gimė 1476 m.
Mirė 1522 m.
Tėvas Mikalojus Radvilaitis
Motina Sofija Ona Manvydaitė
Sutuoktinis (-ė) Konradas III Rudasis
Vaikai Sofija Mazovietė Ona Mazovietė
Stanislovas Mazovietis
Jonušas III Mazovietis

Ona Radvilaitė (lenk. Anna Radziwiłłówna, 1476 m. Vilniuje – 1522 m. kovo 15 d. Varšuvoje) – Mazovijos kunigaikštienė.

Biografija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Kilusi iš Gediminaičių Radvilų giminės,[1] Mikalojaus Radvilaičio ir Sofijos Onos Manvydaitės duktė. Broliai Mikalojus Radvila II, Jonas Radvila I, Vaitiekus Radvila, Jurgis Radvila I.

1497 m. ištekėjo už Mazovijos kunigaikščio Konrado III Rudojo, atnešdama 20 000 dukatų kraičio. Pagimdė jam dvi dukteris ir du sūnus, o tai kunigaikščiui leido susigražinti Čersko ir Varšuvos kunigaikštysčių paveldėjimo teises. 1503 m. spalio 29 d. po vyro mirties tapo Mazovijos regente. 1504 m. Piotrkovo seime karalius Aleksandras Jogailaitis jai suteikė teisę sūnų Stanislovo ir Jonušo vardu valdyti Varšuvos, Ciechanovo, Lomžos ir Naugarduko žemes. 1518 m. tėvo valdas paveldėjo vyriausias sūnus Stanislovas, tačiau faktine valdytoja iki pat mirties liko motina, nors tvirta jos ranka buvo nepatenkinti žemių bajorai. 15111517 m. siekė, kad būtų įsteigta Varšuvos vyskupija, bet tam pasipriešino Žygimantas Senasis. 1524 m. mirus Stanislovui kunigaikštystės paveldėtojo tapęs Jonušas Mazovietis (Janusz III Mazowiecki) buvo paskutinis Mazovijos kunigaikštis iš Piastų dinastijos. Po jo mirties Mazovija buvo inkorporuota į Lenkijos karalystės sudėtį.

Palaidota Varšuvos Šv. Onos bažnyčioje.

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  1. Ona RadvilaitėLietuviškoji tarybinė enciklopedija, IX t. Vilnius: Mokslo ir enciklopedijų leidybos institutas, 1982. T.IX: Pintuvės-Samneris, 306 psl.

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Trimitų herbo Radvilos lenkų kalba