Pereiti prie turinio

Lenkijos nacionalinis bankas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Lenkijos nacionalinis bankas
Lenkijos banko emblema Lenkijos bankas
Lenkijos banko
emblema
Lenkijos bankas
Būstinė Varšuva, Lenkija Lenkija
Įkurtas 1945 m.
Prezidentas Marek Belka
Šalies (-ių) centrinis bankas Lenkija
Valiuta zlotas
ISO 4217 Kodas PLN
Tinklalapis www.nbp.pl

Lenkijos nacionalinis bankas (lenk. Narodowy Bank Polski) – Lenkijos centrinis bankas, kontroliuojantis Lenkijos nacionalinę valiutą zlotą. Europos centrinių bankų sistemos (ECBS) narys. Centrinė būstinė įsikūrusi Varšuvoje, banko filialai įsteigti visuose pagrindiniuose Lenkijos miestuose. Bankui nuo 2010 m. vadovauja Marek Belka (vietoje Sławomir Skrzypek, žuvusio 2010 m. Smolensko aviakatastrofoje).

Istorija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Nors dabartinis Lenkijos nacionalinis bankas savo veiklą pradėjo nuo 1945 m., tačiau jis tik pratęsė dviejų ankstesnių centrinių šalies bankų, tiesiog vadintų Lenkijos banku (Bank Polski), veiklą. Pirmąjį iš jų įsteigė Varšuvoje 1828 m. finansininkas Ksaveras Druckis-Liubeckis.

Antrojo pasaulinio karo metais Lenkijos aukso rezervai buvo pervesti saugojimui į Didžiąją Britaniją ir Kanadą. 1946 m. prieškarinis auksas buvo grąžintas Lenkijos naujajai komunistinei vyriausybei. Pats Lenkijos bankas buvo uždarytas ir galiausiai 1952 m. įjungtas į naująjį Lenkijos nacionalinį banką. Pastarasis iš pradžių veikė kaip valstybės bankas, pavaldus finansų ministrui. Iki 1980-ųjų metų pabaigos planinės ekonomikos sąlygomis su kitu PKO Bank Polski buvo monopolistas šalies bankinėje sistemoje. Žlugus komunistinei sistemai, buvo atskirti regioniniai komerciniai bankai, o Nacionalinis bankas užsiėmė tik monetarine politika. 1995 m. sausio 1 d. denominavo zlotą.

Veikla[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Nacionalinio banko veiklą reglamentuoja 1997 m. Lenkijos Konstitucijos 227 str. ir tų pačių metų Lenkijos nacionalinio banko įstatymas. Banko prezidentą 6 metams tvirtina Seimas Lenkijos prezidento teikimu. Nacionalinio banko prezidentas yra atsakingas už šios institucijos funkcionavimą, jai gali vadovauti ne daugiau dviejų kadencijų. Jis vadovauja Monetarinės politikos tarybai, Bankų priežiūros komisijai, taip pat atstovauja šaliai tarptautinėse bankų ir finansų organizacijose.

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]