Suomijos bankas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Suomijos bankas
Suomijos banko emblema Suomijos banko būstinė
Suomijos banko
emblema
Suomijos banko
būstinė
Būstinė Rauhankatu 19, Helsinkis, Suomija Suomija
Įkurtas 1812 m.
Generalinis irektorius Erkki Liikanen
Šalies (-ių) centrinis bankas Suomija
Valiuta euras
ISO 4217 Kodas EUR
Tinklalapis www.suomenpankki.fi

Suomijos bankas (suom. Suomen Pankki, šved. Finlands Bank) – Suomijos centrinis bankas, ketvirtas seniausias bankas pasaulyje. Europos centrinių bankų sistemos (ECBS) narys. Centrinė būstinė įsikūrusi Helsinkyje, banko filialai įsteigti Kuopije, Tamperėje ir Oulu.

Bankui nuo 2004 m. vadovauja Erkki Liikanen. Banko generalinis direktorius Suomijos prezidento skiriamas 7 metų kadencijai.

Istorija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Banką įkūrė Rusijos imperatorius Aleksandras I 1812 m. kovo 1 d. Turku mieste, tuometinės Suomijos Didžiosios Kunigaikštystės sostinėje. Po mėnesio sostine buvo paskelbtas Helsinkis, kurį pradėta rekonstruoti ir plėsti. 1812 m. į Helsinkį buvo perkeltos pagrindinės šalies įstaigos, tarp jų ir Suomijos bankas. 18401890 m. laikotarpyje bankas buvo pertvarkomas į centrinį banką. 1840 m. jame buvo įvykdyta reforma, 1860 m. imperatoriaus Aleksandro II potvarkiu Didžiosios Kunigaištystės teritorijoje buvo įvesta sava valiuta – Suomijos markė, vienu ketvirtadaliu vertės susieta su rubliu. Po penkerių metų, 1865 m., markė buvo susieta su tarptautiniu sidabro standartu, o vėliau, 1877 m., su auksu.

Bankas leido ir reguliavo Suomijos markę iki 1999 m., kai šalis įstojo į euro zoną ir ją pakeitė euru.

Banko pastatas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Priešais banką

Pagrindinį banko pastatą suprojektavo vokiečių architektas Ludwig Bohnstedt. Pastatytas 1882 m. Priestatas iškilo 1960 m. Priešais banką stovi paminklas suomių valstybės veikėjui, finansų ministrui Johan Vilhelm Snellman. Jis buvo atidengtas 1923 m. Ant pamnklo postamento matyti išlikę 1944 m. bombardavimo pėdsakai.

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]