Koptų kalendorius

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
   Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta išnašų į šaltinius.
Jūs galite padėti Vikipedijai pridėdami tinkamas išnašas su šaltiniais.
Koptų kalendorius
Egiptiečių kalendoriaus atmaina
Egipto vėliava Egiptas
Pradėtas naudoti: 238 m. pr. m. e.
Tipas: saulės
Dienų metuose: 365-366
Keliamoji diena:
kas 4 m.
Pi Kogi Enavot 6
Mėnesių metuose: 12 ir Pi Kogi Enavot
Datos pagal Grigaliaus kalendorių:
Metų pradžia: ~ rugsėjo 11
Naudojamos eros:
Koptų era (A.M.)
(Diokletiano valdymo pr.)
284
(dabar: 1741 m.)

Koptų kalendorius (dar yra vadinamas Aleksandrijos kalendoriumi) – tai kalendorius, kuris iki šių laikų yra naudojamas Egipte bei Koptų ortodoksų bažnyčioje kaip liturginis kalendorius.

Istorija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Šis kalendorius remiasi reformuotu senovės Egipto kalendoriumi. Reformą 238 m. pr. m. e. įvykdė Ptolomėjus III tam, kad būtų išvengta nuolatinio kalendoriaus vėlavimo. Kadangi senojo kalendoriaus metai turėjo 365 dienas, jis atsiliko nuo tikrųjų saulės metų maždaug 0,25 dienos. Todėl Ptolemėjus įvedė papildomas keliamųjų metų dienas. Tačiau Egipto šventikams šį reforma nepatiko, tad šis naujas kalendorius buvo priimtas tiktai 25 m. pr. m. e., kai Romos imperatorius Augustas formaliai reformavo Egipto kalendorių. Šis naujasis kalendorius dar buvo žinomas kaip Aleksandrijos kalendorius. Jame vietoj 5 metų pabaigos dienų kas ketverius metus buvo pridedamos 6. Tokiu būdu Aleksandrijos kalendorius buvo sinchronizuotas su neseniai sukurtu Julijaus kalendoriumi ir egiptiečių Naujieji metai (Thouto 1 d.) visada švenčiami rugpjūčio 29 d. pagal Julijaus kalendorių. 1901–2098 m. laikotarpiu tai beveik visada atitinka rugsėjo 11 d. Grigaliaus kalendoriuje.

Šio kalendoriaus metai ir mėnesiai sutampa su Etiopų kalendoriaus metais ir mėnesiais, tačiau skiriasi jų numeriai ir pavadinimai.

Kalendoriaus struktūra[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Koptų kalendorių sudaro trys metų laikai po keturis mėnesius. Kiekvienas mėnuo turi 30 dienų, jų pavadinimai kilę iš senovės Egipto kalendoriaus mėnesių pavadinimų. Metų pabaigoje yra paliekamos 5 arba 6 (keliamaisiais metais) dienos – vadinamasis „mažasis mėnuo“ (Pi Kogi Enavot).

Koptų eros pradžia yra 284 m., kurie žymi Diokletiano atėjimą į valdžią. Šiais metais Diokletianas išžudė labai daug krikščionių Egipte, dėl to šie pirmieji eros metai dar yra vadinami Kankinių metais (lot. Anno Martyrum) ir žymimi santrumpa A.M. 2011 m. rugsėjo 11 d. prasidėjo 1727 Kankinių eros metai.

Mėnesiai
Nr. Egiptietiškai Graikiškai Koptiškai Arabiškai (Egipto)
Lotynų raštu Graikų raštu Lotynų raštu Arabų raštu
I Dhwt Thoth Θώθ Thoutas Tout توت
II Pa-n-ip.t Phaophi Φαωφί/Φαῶφι Paopis Baba بابه
III Ḥwt-ḥwr Athyr Ἀθύρ Hathora Hatour هاتور
IV Ka-ḥr-ka Choiak Χοιάκ/Χοίακ Koiakas Kiahk (كياك (كيهك
V Ta-'b Tybi Τυβί/Τῦβι Tobis Touba طوبه
VI Mḫyr Mechir Μεχίρ/Μεχείρ Meširis Amshir أمشير
VII Pa-n-amn-htp.w Phamenoth Φαμενώθ Paremhatas Baramhat برمهات
VIII Pa-n-rnn.t Pharmouthi Φαρμουθί/Φαρμοῦθι Paremoude Baramouda برموده
IX Pa-n-ḫns.w Pachon Παχών Pašonsas Bashans بشنس
X Pa-n-in.t Payni Παϋνί/Παῦνι Paonis Ba’ouna بئونه
XI Ipip Epiphi Ἐπιφί/Ἐπείφ Epipis Abib أبيب
XII Msw-r' Mesore Μεσορή Mesoris Mesra مسرا

Šventės[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Pagal koptų kalendorių yra skaičiuojamos svarbiausios koptų šventės, taip pat planuojami žemės ūkio darbai, kadangi Egipte naudojamas musulmonų kalendorius nėra susijęs su saulės ciklu ir metų laikais. Svarbiausios koptų šventės yra šios:

  • Neiruzas – koptų Naujieji metai, švenčiami Thouto 1 d. (rugsėjo 11 d.). Sutampa su senovės egiptiečių švenčiama „upių švente“ (Ni-Yarouou), žymėjusia Sirijaus patekėjimą. Nepainiotini su persų naujaisiais metais Novruzu;
  • Kalėdos – švenčiamos Koiako 29 d. (gruodžio 25 d. pagal Julijaus kalendorių). Pagal Grigaliaus kalendorių tarp 1900–2099 m. Kalėdos sutampa su sausio 7 d.;
  • Velykos – kaip ir kitur krikščionių pasaulyje, nėra pririštos prie konkrečios datos, ir yra švenčiamos apskaičiuojant pagal mėnulio fazes;