Pereiti prie turinio

Paremhatepas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
(Nukreipta iš puslapio Paremhatas)
   Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta išnašų į patikimus šaltinius.
Jūs galite padėti Vikipedijai pridėdami tinkamas išnašas su šaltiniais.
Terminas hieroglifais
rkḥ-nds
Rekeh-Nedes
r
k
V28nDs
„Mažasis karštis“
pA-n-imnhtp
Pa-en-Amenhotep
G40G1N35M17Y5
N35
Htp
X1 Q3
Amenhotepo mėnuo“
Graikų k. Famenoth (Φαμενώθ)
Koptų k. Paremhatep
Arabų k. Baramhat (برمهات)

Paremhatep (kopt. Ⲡⲁⲣⲉⲙϩⲁⲧ), arba Famenoth (gr. Φαμενώθ) – septintasis Koptų kalendoriaus mėnuo, turintis 30 dienų ir maždaug atitinkantis laikotarpį tarp kovo 10 ir balandžio 8 d. Grigaliaus kalendoriuje.

Šis mėnuo egzistavo jau Senosios karalystės laikotarpiu, ir buvo aštuntasis metų mėnuo. Dėl to jis buvo vadinamas ketvirtuoju pereto sezono mėnesiu (4-nw-prt). Jo pavadinimas Rekeh-Nedes reiškė „mažasis karštis“. Pavadinimas žymėjo mažėjančius sausojo sezono karščius. Naujojoje karalystėje mėnesiui buvo suteiktas naujas pavadinimas - Pa-en-Amenhotep, ir mėnuo buvo skirtas sudievintam faraonui Amenhotepui. Galiausiai jis išsivystė į koptišką Paremhatep.

Pačioje pradžioje jis sutapo su laikotarpiu, maždaug atitinkančiu sausio II pusę ir vasario I pusę (Memfyje prasidėdavo sausio 15 d.) pagal Grigaliaus kalendorių, tačiau dėl to, kad Egipto kalendoriaus metai ne visai atitiko Saulės (Sirijaus) metus, šis mėnuo ilgainiui išpuldavo vis anksčiau, lyginant su Nilo potvyniais ir Sirijaus patekėjimu (t. y. Nilo potvyniai prasidėdavo vis vėliau kalendoriuje, kas 4 metus vėluodami viena diena). 1321 m. pr. m. e., praėjus vienam Sotiniam ciklui (t. y. 1460 m.), Rekeh-Nedes vėl sugrįžo į pirminę padėtį Nilo patvynių atžvilgiu. 1291 m. pr. m. e. faraonas Amenofis I įvykdė kalendoriaus reformą, paskelbdamas Techi (Džehuti) pirmuoju metų mėnesiu, ir tada Rekeh-Nedes (pervardintas Pa-en-Amenhotep) tapo žinomas trečiuoju pereto mėnesiu.

Kadangi metų ilgis nebuvo reformuotas, Pa-en-Amenhotep vėl ėmė atsilikti. 22 m. pr. m. e. įvykdžius kalendoriaus reformą ir įvedus Koptų kalendorių, paremhatepo pradžia buvo fiksuota Julijaus kalendoriaus atžvilgiu (t. y. vasario 25 d.).

XVI a. reformavus Julijaus kalendorių ir įvedus Grigaliaus, iki mūsų laikų susidarė 13 d. skirtumas tarp Grigaliaus ir koptų kalendoriaus. Dėl to paremhatepo 1 d. dabar sutampa su kovo 10 d.