Keliamieji metai

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search

Keliamieji metai – metai, kurie turi 366 dienas (įprastai metai turi 365 dienas). Tokiais metais vasaris turi 29 dienas. Papildoma diena pridedama tam, kad kalendorinius metus priartintų prie astronominių metų. Astronominiai įvykiai nevyksta kas tikslų dienų skaičių, todėl kalendorius, kuris kiekvienais metais turi vienodą dienų skaičių per laiką atitoltų nuo astronominio įvykio, kurio pagrindu jis sudarytas.

Istoriškai kalendoriaus tikslas buvo kasmet metų pradžią nustatyti tą pačią datą, kad būtų galima turėti atskaitos tašką skaičiuojant švenčių ir pasikartojančių įvykių datą. Tropiniai metai, tai yra laiko atkarpa tarp dviejų pavasario lygiadienių trunka apie 365 dienas ir šiek tiek mažiau nei 6 valandas (365 d. 5:48:45.98, nepastovu), todėl paprastas variantas, kai metai turėtų vienodą dienų skaičių nėra įmanomas. Skirtingų kultūrų kalendoriai naudojo įvairius metodus, kad kalendorinių metų trukmę priartinti prie tropinių metų.

Julijaus kalendoriuje keliamieji metai yra tie, kurie be liekanos dalijasi iš 4.

Grigaliaus kalendoriuje keliamieji metai skaičiuojami kaip Julijaus kalendoriuje, tačiau paskutiniai amžiaus metai (dalijasi iš 100 be liekanos) yra keliamieji tik tada, jei be liekanos dalijasi iš 400.

Algoritmas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Pascal:

 if metai mod 400 = 0 then writeln ('keliamieji')
 else if metai mod 100 = 0 then writeln ('ne_keliamieji')
 else if metai mod 4 = 0 then writeln ('keliamieji')
 else writeln ('ne_keliamieji');

C/C++:

 if (metai % 400 == 0 || (metai % 100 != 0 && metai % 4 == 0))
 keliamieji;
 else
 ne_keliamieji;

Vikiteka