Šemu

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
   Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta išnašų į šaltinius.
Jūs galite padėti Vikipedijai pridėdami tinkamas išnašas su šaltiniais.
Terminas hieroglifais
šmw
Šemu
N37N35B
„Karštis“

Šemu – vienas iš trijų metų laikų Senovės Egipto kalendoriuje, kurio pavadinimas reiškė „Karštis“ arba „Žemas vanduo“. Tai buvo paskutinysis metų laikas, ir jį sudarė 4 mėnesiai bei 5 papildomos dienos.

Istorija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Gamtinis šemu sezonas prasidėdavo po pereto (apie vasario vidurį), ir trukdavo 125 dienas, t. y. iki birželio vidurio. Jo metu Nilo vanduo pasiekdavo žemiausią lygmenį, kai kada kildavo sausra, būdavo imamas derlius.

Kalendorinis šemu sezonas nesutapo su gamtiniu šemu, kadangi kalendoriniai metai buvo šiek tiek trumpesni nei gamtiniai (t. y. Sirijaus metai). Sezonas ilgainiui išpuldavo vis anksčiau, lyginant su Nilo potvyniais ir Sirijaus patekėjimu. 1321 m. pr. m. e., praėjus vienam Sotiniam ciklui (t. y. 1460 m.), šemu vėl sugrįžo į pirminę padėtį Nilo patvynių atžvilgiu, o vėliau vėl ėmė atsilikti.

22 m. pr. m. e. įvykdžius kalendoriaus reformą ir įvedus Koptų kalendorių, kalendorinio šemu pradžia buvo fiksuota Julijaus kalendoriaus atžvilgiu (t. y. balandžio 26 d., arba gegužės 9 d Grigaliaus kalendoriuje), ir sezonas trunka iki rugpjūčio 29 d. (rugsėjo 10 d.).

Mėnesiai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Šemu sudaro 4 mėnesiai, kurie dažnai numeruojami sezone, ir 5 ar 6 papildomos dienos. Kadangi 1291 m. pr. m. e. faraonas Amenofis I įvykdė kalendoriaus reformą, paskelbdamas Techi (Džehuti) pirmuoju metų mėnesiu (anksčiau juo buvo Vepet-Renpet), šemu mėnesiai iki reformos ir po jos yra nevienodi.

Mėnesiai
Nr. sezone Iki reformos Po reformos
Egiptietiškai Koptiškai Graikiškai
I Renutet Pa-en-Chonsu Pašonsas Pachon
II Chonsu Pa-en-Inet Paonis Payni
III Chenti-Chet Ipip Epipis Epiphi
IV Ipet-Chemet Mesut-Ra Mesoris Mesore
(V) Hariu-Renpet Hariu-Renpet Pi Kogi Enavot Epagomenai