Kaizeris

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
   Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta išnašų į šaltinius.
Jūs galite padėti Vikipedijai pridėdami tinkamas išnašas su šaltiniais.
Kilmingųjų titulai
Šis straipsnis yra serijos
Kilmingųjų titulai dalis

Kaizeris (vok. Keisar, Kayser, Keiser, Keyser) – vokiečių titulas, atitinkantis imperatorių. Dažniausiai naudojamas kalbant apie Vokietijos imperiją.

Titulo pirmtakai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Romėniškąsias imperijos tradicijas 800 m. perėmė Karolis Didysis ir jo Frankų imperija. Kai ši buvo padalinta, imperatoriaus titulas atiteko valdovui, valdančiam Romos karalystę. Po įvairių paveldėjimų karalystė, o kartu ir titulas, atiteko rytinei (vok.) karalystei. Šventosios Romos imperijos imperatoriai save vaidino Kaiser, derindami imperatoriaus titulą su Romėnų Karaliaus vardu; savo valdymą jie kildino iš Romos imperijos dinastijų ir valdovo vardą išvedė iš Caesar (Cezaris), išreikšdami neva jiems patikėtą paveldą.

Austrijos-Vengrijos imperijos (18041918 m.) vadovai, gimę Habsburgų dinastijoje, kurios atstovai nuo 1440 m. buvo Šventosios Romos imperijos imperatoriai, taip pat buvo tituluojuami kaizeriais.

1871 m. kilo daug ginčų dėl Vokietijos imperatoriaus titulo. Deutscher Kaiser (vokiečių imperatorius) buvo pasirinktas atmetus kitas alternatyvas, kaip Kaiser von Deutschland arba Kaiser der Deutschen. Per Vokietijos imperijos istoriją tebuvo 3 kaizeriai, visi priklausė Hohencolernų dinastijai:

Vikižodynas
Laisvajame žodyne yra terminas kaizeris