Freiheras

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
   Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta išnašų į šaltinius.
Jūs galite padėti Vikipedijai pridėdami tinkamas išnašas su šaltiniais.
Kilmingųjų titulai
Šis straipsnis yra serijos
Kilmingųjų titulai dalis

Freiheras (vok. Freiherr 'laisvasis ponas') – bajorų titulas buvusioje Šventojoje Romos Imperijoje ir Vokietijos valstybėse (Prūsija, Bavarija, Viurtembergas, Hesenas ir kt.). Aukštesnis už baronetą ar edlerį, bet žemesnis už vikontą. Austrijoje-Vengrijoje, Baltijos šalyse, Skandinavijoje freiherai laikyti lygiais baronams. Nuo baronų freiherai skyrėsi tuo, kad jų valda buvo alodas, o ne feodas.

Freiherai Vokietijoje[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Freihero karūna su septyniais perlais. Tokia karūna būdavo pavaizduota ant freihero skydo
Senovinė freihero karūna

Vokišką freihero titulą angliškai vadina baron. Vokiškai freiherus irgi kartais vadina baronais, nors tai tikslu. Vokietijoje buvo ir tikrų baronų, tačiau jie dažniausiai titulą turėjo gavę užsienyje (pvz., Baltijos šalių baronai baronystę dažnai būdavo gavę iš Rusijos caro).

Freihero titulą gavo tie žmonės, kurie valdė alodus (žemes, už kurias jiems nereikėjo niekam atitarnauti). Tuo tarpu baronais tapo riteriai, gavę žemes valdyti. Freiherai paprastai patys turėjo paveldimą valdymo ir teisimo galią savo valdoje, tuo tarpu baronijose dažniausiai tokią teisę turėjo hercogas ar grafas.

Freihero sūnus irgi vadinami freiherais. Frehero žmona vadinama freifrau (vok. Freifrau 'laisvoji ponia'), o dukra – freiina (sutrumpintai iš Freiherrin). Freiherus gali vadinti baronais, o freifrau ir freiinas – baronesėmis (vok. Baronin). Žodžius Freifrau ir Freiin Vokietijoje po 1919 m. teismo sprendimu buvo leista laikyti pavardės dalimis.

Vokietijoje pagal 1919 m. Veimaro respublikos konstituciją (Weimarer Verfassung) oficialiai titulai buvo panaikinti. Tai patvirtino ir 1949 m. Vokietijos konstitucija. Bajorų titulai tapo tiesiog pavardės dalimi, kur titulas rašomas prieš pavardės pradžią (pvz., Georg Freiherr von Platz) ir kuri gali būti naudojama ar nenaudojama. Toks pavardės praplėtimas titulu laikomas prestižo dalyku.

Reichsfreiherai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Iki 1806 m., kai buvo panaikinta Šventoji Romos Imperija, jos freiherai iš tikrųjų buvo reichsfreiherai ('Imperijos freiherai'), tačiau juos vadino tiesiog freiherais. Vienos Kongreso 1815 m. nutarimu buvo nutarta, kad panaikintosios Šventosios Romos Imperijos titulai ir toliau gali būti naudojami.

Po 1806 m. naujai atsiradusios Vokietijos karalystės (Bavarija, Viurtemburgas) ėmė suteikinėti freihero titulu, tačiau šie naujieji freiherai niekada nebuvo reichsfreiherai (Imperijos freiherai), jie buvo Bavarijos ar Viurtemburgo freiherai. Todėl kai kurių senųjų freiherų giminių atstovai ėmėm vadintis reichsfreiherais (pvz., Reichsfreiherr von und zu Guttenberg), kad atskirtų save nuo naujųjų freiherų.

Austrijos freiherai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Austrijoje titulai irgi buvo panaikinti 1919 m. Tačiau tradiciškai titulai, tarp jų ir freihero, Austrijoje tebėra naudojami.

Žinomi freiherai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  • Verneris fon Braunas (Wernher Magnus Maximilian Freiherr von Braun; 1912–1977) – žinomas Vokietijos, vėliau – JAV raketų kūrėjas, garsiųjų Fau-2 ir JAV raketos nešėjos kūrėjas
  • Baronas Miunchhausenas (Karl Friedrich Hieronymus Freiherr von Münchhausen; 1720–1797) – žinomas fantastinių istorijų herojus