George Canning

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
George Canning
Jungtinės Karalystės premjeras
Gimė 1770 m. balandžio 11 d.
Marylebone, Londonas, Jungtinės Karalystės vėliava Jungtinė Karalystė
Mirė 1827 m. rugpjūčio 8 d. (57 metai)
Chiswick, Middlesex, Jungtinės Karalystės vėliava Jungtinė Karalystė
Palaidotas (-a) Vestminsterio abatijoje
Jungtinės Karalystės premjeras
Ėjo pareigas 1827 m. balandžio 10 d. – 1827 m. rugpjūčio 8 d.
Ankstesnis Robert Banks Jenkinson
Vėlesnis Frederick John Robinson
Jungtinės Karalystės užsienio reikalų sekretorius
Ėjo pareigas 1807 m. kovo 25 d. – 1809 m. spalio 11 d.
Ankstesnis Charles Grey
Vėlesnis Henry Bathurst
Jungtinės Karalystės užsienio reikalų sekretorius
Ėjo pareigas 1822 m. rugsėjo 16 d. – 1827 m. balandžio 30 d.
Ankstesnis Robert Stewart
Vėlesnis John Ward
Jungtinės Karalystės iždo kancleris
Ėjo pareigas 1827 m. balandžio 27 d. – 1827 m. rugpjūčio 8 d.
Ankstesnis Frederick John Robinson
Vėlesnis John Charles Herries
Partija Toriai
Vikiteka George Canning

Džordžas Kaningas (angl. George Canning; 1770 m. balandžio 11 d. – 1827 m. rugpjūčio 8 ) – britų valstybės ir politinis veikėjas, valdant karaliui Jurgiui IV, torių liberaliojo sparno atstovas. Jungtinės Karalystės užsienio reikalų sekretorius (18071809 m., 18221827 m.), premjeras (1827 m.), pastarajame poste teišbuvęs kelis mėnesius iki savo mirties.

18071809 m. buvo atsakingas už Didžiosios Britanijos vaidmenį Napoleono karų Europoje metu. Vienas iš pagrindinių Šventosios sąjungos oponentų.

Biografija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Paminklas D. Kaningui Parlamento aikštėje Londone

D. Kaningo tėvas, turtingas Airijos žemvaldys, vesdamas vargšę airių merginą, rašytojo ir politiko Brinslio Šeridano giminaitę, užsitraukė savo giminės nemalonę. Vos praėjus metams po sūnaus gimimo, jis pasimirė, todėl jauna našlė su kūdikiu ant rankų liko be pragyvenimo šaltinio. Ji buvo priversta susirasti darbą ant scenos, kur būdama susipažino su vienu aktoriumi ir netrukus už jo ištekėjo. Berniuko likimu susidomėjo jo dėdė, turtingas bankininkas Stratfordas Kaningas (diplomato Stratfordo de Redklifo (Stratford de Redcliffe) tėvas), paimdamas globoti aštuonmetį našlaitį. Jis buvo išleistas į Itono mokyklą, kur pasirodė kaip gabus mokinys, toliau mokėsi Oksfordo universitete. Į jaunuolį atkreipė dėmesį Ričardas Šeridanas, Čarlzas Foksas ir Edmundas Berkas, tačiau jis anksti pateko į Viljamo Pito jaunesniojo įtaką. Su jo pagalba 1793 m. Džordžas Kaningas tapo Bendruomenių rūmų nariu. 1796 m. jis buvo paskirtas užsienio reikalų sekretoriaus padėjėju. Uoliai palaikydamas V. Pito politiką Parlamente, jis pasirodė ir kaip talentingas užtarėjas spaudoje, dalyvaudamas torių žurnalo „Anti-Jacobin“ veikloje.

Prieš tapdamas 1807 m. torių užsienio reikalų sekretoriumi, ankstesnėje vigų vyriausybėje, kuriai vadovavo Viljamas Grenvilas, buvo opozicijos lyderis. Jau būdamas ministru ėmė vykdyti suartėjimo politiką su Ispanija, besipriešinančia Napoleonui Bonapartui. Jis matė Pirėnus kaip karo teatro vietą, o karo ministras Robertas Stiuartas stengėsi atidaryti antrąjį frontą Nyderlanduose. Ginče D. Kaningą palaikė Arthur Wellesley. Prieštaravimai tarp ministrų stiprėjo, dėl to buvo paralyžiuojamas vyriausybės darbas. Galiausiai 1808 m. šalys nutarė išsiaiškinti santykius tarpusavio dvikovoje, kurioje D. Kaningas buvo sužeistas. Tai ministrų kabinete sukėlė krizę. Naujuoju jo vadovu tapo Spencer Perceval. Šio kabineto darbe D. Kaningas atsisakė dalyvauti, negavęs torių vadovo vietos Žemuosiuose rūmuose.

1822 m. buvo numatyta jį paskirti Indijos generalgubernatoriumi, tačiau netikėtai tuometinis užsienio reikalų sekretorius gyvenimą baigė savižudybe, todėl šį postą skyrė D. Kaningui. Šiose pareigose jis išbuvo iki 1827 m., kuomet tapo ministrų kabineto vadovu.

1822–1827 m. laikotarpyje jis pasirodė kaip labiausiai matomas Anglijos valstybės veikėjas, šaliai ypatingai pasitarnavęs savo tvirta politika, davusia Anglijai įtakingą tarptautinį vaidmenį. Jam vadovaujant, Didžioji Britanija viena iš pirmųjų pripažino ispaniškųjų kolonijų Lotynų Amerikoje nepriklausomybę, taip pat prisijungė prie graikųnepriklausomybės kare su osmanais.

Savo politikos pagrindiniu uždaviniu laikė taiką ir ramų šalies kultūros jėgų vystymąsi. Pirmą kartą buvo imta laikytis tvirto kurso nesikišti į Europos reikalus, užtvirtinant tai Anglijos išstojimo iš Šventosios sąjungos aktu. D. Kaningas buvo palaidotas Vestminsterio vienuolyne šalia Viljamo Pito jaunesniojo. Sūnus Čarlzas Džonas nuo 1855 m. užėmė Indijos generalgubernatoriaus postą.

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Politinis postas
Prieš tai:
Charles Grey
Jungtinės Karalystės užsienio reikalų sekretorius
1807 m.
Po to:
Henry Bathurst
Prieš tai:
Frederick John Robinson
Jungtinės Karalystės iždo kancleris
1807 m.
Po to:
John Charles Herries
Prieš tai:
Robert Stewart
Jungtinės Karalystės užsienio reikalų sekretorius
18221827 m.
Po to:
John Ward
Prieš tai:
Robert Banks Jenkinson
Jungtinės Karalystės ministras pirmininkas
1827 m.
Po to:
Frederick John Robinson