Edward Smith-Stanley

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Edward Smith-Stanley
Jungtinės Karalystės premjeras
14th Earl of Derby.jpg
Gimė 1799 m. kovo 29 d.
Jungtinė Karalystė Didžioji Britanija
Mirė 1869 m. spalio 23 d. (70 metų)
Jungtinė Karalystė Didžioji Britanija
Jungtinės Karalystės premjeras
Ėjo pareigas 1852 m. vasario 23 d. – 1852 m. gruodžio 19 d.
Ankstesnis John Russell
Vėlesnis George Hamilton-Gordon
Jungtinės Karalystės premjeras
Ėjo pareigas 1858 m. vasario 20 d. – 1859 m. birželio 11 d.
Ankstesnis Henry John Temple
Vėlesnis Henry John Temple
Kiti postai
Jungtinės Karalystės premjeras
Ėjo pareigas 1866 m. birželio 28 d. – 1868 m. vasario 27 d.
Ankstesnis John Russell
Vėlesnis Benjamin Disraeli
Partija Konservatoriai
Commons-logo.svg Vikiteka Edward Smith-Stanley
Parašas
Edward Smith-Stanley, 14th Earl of Derby Signature.svg

Edvardas Smitas-Stenlis (angl. Edward George Geoffrey Smith-Stanley) (1799 m. kovo 29 d. – 1869 m. spalio 23 d.) – buvo anglų įstatymų leidėjas, tris kartus Didžiosios Britanijos ministras pirmininkas, ilgiausiai iki šiol Konservatorių partijai vadovavęs politikas. Iki 1834 m. buvo žinomas kaip Edvardas Stenlis, o 1834-1851 m. kaip lordas Stenlis.

Biografija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Gimė turtingoje aristokratų šeimoje. Baigė privačią berniukų mokyklą – Etono koledžą, vėliau ir Oksfordo universiteto Kristaus bažnyčios koledžą. 1820 m. pirmą kartą išrinktas į Jungtinės Karalystės Parlamentą kaip Vigų partijos atstovas. 1830 m. Č. Grėjaus vyriausybėje paskirtas Vyriausiuoju sekretoriumi Airijos reikalams. 1833 m. paskirtas Valstybės sekretoriumi Karo ir kolonijų reikalams. Po to, kai tais pačiais metais Jungtinės Karalystės Vyriausybė patvirtino Airijos anglikonų bažnyčios reformą, 1834 m. pasitraukė iš užimamų pareigų, o vėliau ir iš Vigų partijos, prisijungdamas prie Konservatorių partijos. 1841 m. antrą kartą paskirtas Valstybės sekretoriumi Karo ir kolonijų reikalams. 1844 m. tapo Lordų rūmų nariu. 1852 m. vasarį pirmą kartą paskirtas Jungtinės Karalystės ministru pirmininku ir vadovavo mažumos vyriausybei iki tų metų gruodžio mėnesio. Po to, dar du kartus – 1858 m. ir 1866 m. buvo paskirtas ministru pirmininku, tačiau šioms vyriausybėms irgi trumpai vadovavo, atitinkamai vienerius ir dvejus metus. Stenlis yra vienas iš tik keturių Jungtinės Karalystės premjerų, ėjęs pareigas ministro pirmininko pareigas tris ar daugiau kartų atskirais laiko tarpais (ne iš eilės).[1] Iš viso premjero pareigas E. Smitas-Stenlis ėjo kiek daugiau nei ketverius metus – mažiau nei dauguma kitų Didžiosios Britanijos ministrų pirmininkų.

Atminimo įamžinimas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

E. Smitas-Stenliui atminti jo vardu pavadintas Folklandų salų administracinis centras Stenlis ir Stenlio miestelis Tasmanijos salos šiaurės vakaruose.

Pastabos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]