Erelis beždžionėdis

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Pithecophaga jefferyi

Erelis beždžionėdis laikomas nelaisvėje
Apsaugos būklė

Grėsmingai nykstantys (IUCN 3.1), [1]
Mokslinė klasifikacija
Karalystė: Gyvūnai
( Animalia)
Tipas: Chordiniai
( Chordata)
Klasė: Paukščiai
( Aves)
Būrys: Vanaginiai paukščiai
( Accipitriformes)
Šeima: Vanaginiai
( Accipitridae)
Pošeimis: Gyvatėdžiai
( Circaetinae)
Gentis: Ereliai beždžionėdžiai
( Pithecophaga)
Rūšis: Erelis beždžionėdis
( Pithecophaga jefferyi)
Binomas
Pithecophaga jefferyi
Ogilvie-Grant, 1897
Paplitimas

     Erelių beždžionėdžių natūralus, apytikslis paplitimo arealas Filipinų salose

Erelis beždžionėdis,[2] neoficialiai vadinamas filipinine harpija (Pithecophaga jefferyi) – vanaginių (Accipitridae) šeimos, erelių beždžionėdžių (Pithecophaga) genties vienintelė rūšis, bei viena galingiausių ir stambiausių pasaulio plėšriųjų paukščių rūšių.

Taksonomija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

1919 m. atlikus šio paukščio griaučių bruožų tyrimą, buvo padaryta prielaida, kad artimiausias giminaitis yra harpija (Harpia harpyja). Bet po 2005 m. atlikto DNR sekų tyrimo, buvo nustatyta, kad ši rūšis nepriklauso harpijų (Harpiinae) pošeimiui, o jos artimiausi giminaičiai yra gyvatėdžiai (Circaetinae), pvzd., striukauodegių gyvatėdžių (Terathopius ecaudatus) rūšis. Vėliau ereliai beždžionėdžiai buvo priskirti prie gyvatėdžių (Circaetinae) pošeimio.

Paplitimas ir buveinė[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Pietryčių Azijojos, Filipinų salų enedeminė ir sėsli rūšis. Gyvena salų brandžiuose miškuose iki 150–1800 metrų aukščio altitudėse. Dėl sengirių masinių kirtimų, tapo sparčiai nykstančia rūšimi. Daugiausiai perinčių šių paukščių aptinkama Mindanao saloje – maždaug tarp 82-233 porų, iš viso laisvėje gyvena brandaus amžiaus apie 180-500 paukščių.

Išvaizda[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Akys mėlynai pilkos, snapas masyvus, siauras bei melsvai pilkas, kojos gelsvos su tamsiais nagais, nugara tamsiai ruda, krūtinė ir papilvė balta.

Kūno matmenys[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Tai viena stambiausių Žemėje gyvenančių plėšriųjų paukščių rūšių, pagal dydį yra 11-i tarp gyvuojančių rūšių. Už erelius beždžionėdžius svoriu stambesni tik kondorai, tikrųjų grifų (Gyps) genties rūšys, tarp erelių, stambesni baltapečiai jūriniai ereliai (Haliaeetus pelagicus) ir harpijos (Harpia harpyja).

Erelių beždžionėdžių patelės stambesnės už patinėlius. Paukščių kūno ilgis 86-102 cm, skersmuo tarp išskleistų abiejų sparnų 184–202 cm, ilgoka uodega 42–45,3 cm, snapas vienas didžiausių tarp visų erelių (didesnis tik pas baltapečius jūrinius erelius) 7,4 cm, čiurna ilgiausia tarp visų erelių - 12,2–13,1 cm, kūno svoris: 4,7-8 kg.

Amžius[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Priklausomai nuo gyvenimo sąlygų, išgyvena iki 30-60 metų.[3] Nelaisvėje, Romos zoologijos sode vienas individas yra išgyvenęs 41 metus.

Mityba[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Medžioja kaguaninius (Cynocephalidae), palminius musangus, makakas (Macaca), įvairius smulkesnius ir vidutinio dydžio graužikus, iš šiksnosparnių tai vaisėdžiams šikšnosparniams priskiriamas skraidančias lapes, iš stambesnių paukščių – ragasnapius (Bucerotidae), pelėdinius paukščius, sakalinius paukščius, iš roplių – gyvates (Serpentes), varanų (Varanus) genties rūšis. Medžioja pavieniui ir poromis, bet poromis dažniausiai medžioja beždžionių rūšis.

Pavadinimo kilmė[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Po atradimo rūšis pirmą kartą buvo pavadinta ereliu beždžionėdžiu, nes iš Samaro salos Bongos vietinių gyventojų, kur ši rūšis buvo pirmą kartą atrasta, buvo teigiama, kad jis grobia tik beždžiones. Tad dėl tokių iš vietinių gyventojų pranešimų, iš graikų žodžio „pifikos“ (πίθηκος) - reiškiančio beždžionę ir „favos“ (φάγος), reiškiančio valgyti ir buvo sugalvotas sudurtinis Pithecophaga genties pavadinimas. O rūšies pavadinimas jefferyi buvo suteiktas pagal keliautojo Džono Vaithedo (Johno Whitehead) tėvo Džefrio Vaithedo (Jeffery Whitehead) vardą, kuris finansuodavo sūnaus ekspedicijas į tolimus kraštus.

Simbolika[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

1995 metų liepos 4 dieną, Filipinų Prezidento Fidel Valdez Ramos įsaku, erelis beždžionėdis paskelbtas Filipinų nacionaliniu paukščiu. Už nušautą beždžioninį erelį pagal Filipinų įstatymus gresia iki 12 metų įkalinimas ir didelės kitos baudos.

Taip pat skaitykite[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  1. „IUCN Red list - Pithecophaga jefferyi. Pasaulinė gamtos apsaugos organizacijos rūšių raudonasis sąrašas. Nuoroda tikrinta 2016-10-01. Straipsnis anglų k.
  2. terminai.vlkk.lt / Erelis beždžionėdis Archyvuota kopija 2023-03-30 iš Wayback Machine projekto. | VLKK terminų bankas; nuoroda tikrinta: 2023.03.29.
  3. web.archive.org / manilatimes.net / Philippine Eagle; By Heidi Doctolero, Pilar Saldajeno and Mary Ann Leones. Philippine biodiversity, a world’s showcase | April 29, 2007

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Galerija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Nelaisvėje laikomų erelių beždžionėdžių nuotraukos: