Brihadyšvaros šventykla

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.

Koordinatės: 10°46′58″ š. pl. 79°07′54″ r. ilg. / 10.78278°š. pl. 79.13167°r. ilg. / 10.78278; 79.13167

Brihadyšvaros šventykla
Pasaulio paveldo sąrašas

Vieta Indijos vėliava Indija, Tamilnadas
Tipas Kultūrinis
Kriterijus ii, iii
Pasaulio paveldo emblema Nuoroda (angl.) (pranc.): 250
Regionas** Azija–Ramusis vandenynas
Įrašymo istorija
Įrašas 1987  (11 sesija)
Brihadyšvaros šventykla šalies/regiono žemėlapyje
Vikiteka: Brihadyšvaros šventykla
* Pavadinimas, koks nurodytas UNESCO sąraše.
** Regionas pagal UNESCO skirstymą.

Brihadyšvaros šventykla (skr. बृहदीश्वरदेवालयः = IAST: Br̥hadīśvara-devālaya, tamil. தஞ்சைப் பெரிய கோயில்  = Tañcaip periya kōyil) – hinduistinė šventykla pietų Indijoje, Tamilnade, Tandžavure, Kaverės upės pakrantėje. Šventykla XI a. pr. pastatydinta Čolos karaliaus Radža Radža Čolos I ir paskirta viešpačiui Šivai Brihadešvarai („didžiajam valdovui“). Ši šventykla laikoma etaloniniu dravidinės architektūros pavyzdžiu, dar vadinama „pietų Meru kalnu“.[1]

Pati šventykla pastatyta XI a., bet vėliau nesyk plėsta, perstatyta. Ji nukentėjo nuo Madurajaus sultonų antpuolių, bet buvo atstatyta.

Šventyklos bokštas (vimana) yra ~30 m aukščio ir sudarytas iš 16 aukštų. Šventyklos kieme stovi mandapa su Šivos Nandžiu, o kiemą juosia 450 m perimetro prakara. Vėliau pristatytos kelios gopuros bei nedidelės šventyklos Parvatei ir Kartikėjai.

Šventyklos sienos gausiai puoštos bareljefais ir freskomis, vaizduojančiomis tiek dievybes, mitines scenas, tiek valdovus. Be to, ant šventyklos sienų gausu įrašų tamilų kalba ir sanskritu, kur aprašyti valdovų nuopelnai šventyklai, taip pat įrašai apie šventykloje dirbusius žmones.

Vasarį šventykloje vyksta kasmetinė Indijos klasikinių šokių šventė.

Brihadyšvaros šventykla 1987 m. įtraukta į pasaulio paveldo sąrašą, o 2004 m. objektas praplėstas dar 2 šventyklomis (Čolos šventyklos).

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]