Benediktas Jokūbas Ignacijus Povilas Chrizostomas Petras Karpis

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search
Bullet purple.png
Bullet purple.png
Benediktas Jokūbas Ignacijus Povilas Chrizostomas Petras Karpis
Karpiai
Karpiai
Karpiai
Gimė: 1857 m. kovo 29 d.
Palėvenė
Mirė: 1926 m. (~69 metai)
Joniškėlis
Tėvas: Pranciškus Felicijonas Benediktas Jurgis Karpis
Motina: Antanina Antanavičiūtė
Sutuoktinis(-ė): Marijona Joana Karpytė
Karpių giminės kapavietė prie Rėkyvos ežero

Benediktas Jokūbas Ignacijus Povilas Chrizostomas Petras Karpis (1857 m. kovo 29 d. Palėvenė – 1926 m. Joniškėlis) – dvarininkas, paskutinis Karpių giminės atstovas. [1]

Šeima[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Kilęs iš Lietuvos bajorų Karpių giminės Joniškėlio-Rėkyvos šakos. Tėvas Pranciškus Felicijonas Benediktas Jurgis Karpis, motina Antanina Antanavičiūtė. Broliai Mauricijus Juozapas Pranciškus Steponas Petras Karpis (18581905 m.), Juozapas Antanas Steponas Karpis (18651914 m.)

Buvo vedęs pusseserę Marijoną Joaną Karpytę, dėdės Felicijono dukrą. Vaikų neturėjo. Žmona 1940 m. repatrijavo į Vokietiją.

Dvarai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Pagal 1887 m. gruodžio 16 d. dalybų aktą paveldėjo Moliūnų, Januškų ir Puodiškių dvarus su palivarkais, o po brolio Mauricijaus mirties – Naujamiesčio raktą ir Jasnagurkos dvarą prie Panevėžio. Kraičio gavo Joniškėlio, Gustonių, Meškalaukio, Palėvenės ir Leoniškio dvarus. 1903 m. mirus žmonos sūnėnui, Felicijono Karpio sūnui Ignacijui perėmė Rėkyvos dvarą.

1922 m. vykdant žemės reformą, Karpių dvarai buvo išparceliuoti. Daugelio jų žemės buvo išdalytos valstiečiams, o didelę dalį Rėkyvos dvaro su durpynais nupirko Amerikos lietuvių akcinė bendrovė. Dvaro teritorijoje 1923 m. buvo pastatyta Bačiūnų elektrinė, o 1941 m. Rėkyvos elektrinė (dab. AB „Šiaulių energija“).

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  1. Visuotinė lietuvių enciklopedija. IX t. 2006 m. Mokslo ir enciklopedijų leidybos institutas