Bedyglė gervuogė

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search
Rubus fruticosus
Mokslinė klasifikacija
Karalystė: Augalai
(Wikispecies-logo.svg Plantae)
Skyrius: Magnolijūnai
(Wikispecies-logo.svg Magnoliophyta)
Klasė: Magnolijainiai
(Wikispecies-logo.svg Magnoliopsida)
Poklasis: Erškėčiažiedžiai
(Wikispecies-logo.svg Rosidae)
Šeima: Erškėtiniai
(Wikispecies-logo.svg Rosaceae)
Gentis: Gervuogė (gentis)
(Wikispecies-logo.svg Rubus)
Pogentė: Gervuogė
(Wikispecies-logo.svg Rubus subge. Rubus)
Rūšis: Bedyglė gervuogė
(Wikispecies-logo.svg Rubus fruticosus)
Binomas
Rubus fruticosus
L. sens.str., 1753

Bedyglė gervuogė arba raukšlėtalapė gervuogė (Rubus fruticosus) – Magnolijūnų (Magnoliophyta) skyriaus, eršketinių (Rosaceae) šeimos, gervuogių (Rubus) genties daugiametis lapuotis uogakrūmis.

Taksonomija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Bedyglės gervuogės (Rubus fruticosus) statusas nėra aiškus ir yra atsiradę painumai.

Vienoje mokslinėje literatūroje, pavyzdžiui pasaulio augalų sąraše The Plant List, minima kaip raukšlėtosios gervuogės (Rubus plicatus) populiacijos dalis ir lotyniškas mokslinis pavadinimas Rubus fruticosus laikomas sinonimu[1][2]. Taip pat Rubus fruticosus yra sinonimas ir kitoms gervuogių genties rūšims[3][4]: Rubus cochinchinensis, Rubus montanus, Rubus vestitus, Rubus vulgaris.

Internetinis pasaulio augalų sąrašas Plants of the World Online, kuris sudaromas Londone esančiame Kjų botanikos sodo mokslinių darbuotojų, Rubus fruticosus laikoma kaip plačiai Europoje paplitusia atskira rūšimi, kuri savaime paplitusi ir Lietuvoje[5].

Morfologija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Bedyglės gervuogės puskrūmio stiebai užauga iki 7 metrų ilgio ir yra žalios, rusvos ar raudonos spalvos, gali būti nežymiai plaukuoti. Lapai yra sudaryti iš trijų ar penkių ovalių, smulkiai dantytų lapelių, kurių viršūnėlės yra tamsiai žalios spalvos, o dalis prie kotelio – šviesiai žalios spalvos. Žiedai yra baltos arba rausvos spalvos, nuo 2 iki 3 centimetrų skersmens, turintys penkis žiedlapius ir susitelkę į negausias kekes trumpų šakų galuose. Prinokę vaisiai yra juodos spalvos, nuo 1 iki 3 centimetrų skersmens uogos, sudarytos iš mėsingų segmentų, kurių viduje yra sėkla. Sėklos yra nuo šviesiai iki tamsiai rudos spalvos, 2-3 milimetrų ilgio, šiek tiek trikampės, giliai ir netaisyklingai išgaubtos.

Taip pat skaityti[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Commons-logo.svg

Vikiteka

  1. theplantlist.org / Rubus fruticosus L. sens.str.
  2. theplantlist.org / Rubus fruticosus
  3. theplantlist.org / Rubus fruticosus L. sens.str.
  4. theplantlist.org / Rubus fruticosus
  5. plantsoftheworldonline.org / Rubus fruticosus L.
Dendrologija
Botanika · Augalija · Flora · Augalai · Sumedėjęs augalas · Liana · Puskrūmis · Krūmokšnis · Krūmas · Krūmedis · Medis · Vaismedis

Iliustruotas Lietuvos augalų genčių vardynas · Lietuvos vietinės medžių ir krūmų rūšys · Lietuvos išskirtiniai medžiai · Lietuvos svetimžemė dendroflora · Pasaulio išskirtiniai medžiai

Miškas · Miško skliautas · Lietuvos miškai · Pasaulio miškai (šalys pagal miškų plotą) · Miškų nykimas (neteisėtas miško kirtimas)

Miškininkystė (ekologinė miškininkystė) · Miško atkūrimas · Įveisimas · Miškų ūkis · Miškų urėdija · Girininkija · Eiguva · Lietuvos miškų institutas