Bamarai

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Peršokti į: navigacija, paiešką
Bamarai
Girl painted with thanaka.JPG
Gyventojų skaičius 30 - 35 mln.
Populiacija šalyse Mianmaras:
  ~30 000 000
Kalba (-os) mjanmų
Religijos budizmas (Theravados)
Giminingos etninės grupės tibetiečiai, kajinai ir kelios kt. Mianmaro tautos

Bamarai (mjan. BamaLumyo.png  : bama lu myui; kitaip: mjanmai (mianmariečiai) arba birmiečiai) – pagrindinė Mianmaro etninė grupė, sudaranti apie 68 % šalies gyventojų (visgi, šie duomenys nėra tikslūs, nes paskutinis gyventojų surašymas Mianmare, buvo 1983 m.)

Bamarai dažnai vadinami mjanmais arba birmiečiais, tačiau šie terminai yra dviprasmiški, nes reiškia visus Mianmaro gyventojus (t.y ir kitas tautas; pvz., kajinus, šanus, kačinus, monus).

Kilmė ir istorija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Pagrindinis straipsnis – Mianmaro istorija.

Bamarai kilo iš Rytų Azijos, dabartinio Tibeto krašto, Kinijoje, greičiausiai ten atėję iš stepių, šiandieninėje Mongolijoje. Į dabartinį Mianmarą jie atkeliavo prieš 3 tūkst. metų, kada ir įsitvirtino derlingame Ajejarvadžio upės slėnyje, kuriame pilnai etniškai dominuoja ir iki šiol. Bamarai krašte pakeitė monus ir Pyu tautas, anksčiau vyravusius dabartiniame Mianmare. Bamarų tauta lingvistiškai labiausiai susijusi su tibetiečiais, ir mažiau – su kinais.

Kalba[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Pagrindinis straipsnis – Mjanmų kalba.

Mjanmų kalba (MyanmaSa.png: Myanmasa), valstybinė Mianmaro Sąjungos kalba, yra plačiai vartojama ne tik šios šalies etninę daugumą sudarančių bamarų, bet ir daugelio kitų tautinių grupių. Šios kalbos leksika susideda daugiausia iš Kinų-tibetiečių kalbų kilmės žodžių, bet daugelis posakių ir terminų, susijusių su budizmu, menais, mokslu ir valdžia, kilo iš indoeuropiečių kalbų (Pali ir anglų). Rachinai, nors ir kultūriškai skiriasi nuo bamarų, etniškai yra susiję ir kalba mjanmų kalbos dialektu, kurio pagrindinis požymis – išlakytas garsas /r/, kuris standartinėje mjanmų kalboje tariamas kaip /j/ (nors rašyboje išliko "r"). Kiti dialektai skyla pakrantės zonoje, Tanintairio provincijoje, čia susidaro Mjeiko ir Davėjaus tarmės. Anglų kalba, bamarų pradėta naudoti XIX a., kada britai tapo svarbiais prekybos partneriais, o vėliau ir britų kolonizacijos laikais. Ir šiais laikais, Mianmare, anglų kalba yra plačiai vartojama ir suprantama.

Paplitimas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Bamarai yra gausiausia Mianmare, daugumą sudaranti tauta. Tailande yra antra didžiausia bamarų bendruomenė pasaulyje. Tailande yra daugiausia pabėgėlių iš Mianmaro, kurie iš savo šalies pasitraukė dėl nepalankios politinės ir ekonominės situacijos. Didelės žmonių, kilusių iš Mianmaro mažumos yra Jungtinėse Valstijose (mjanmoamerikiečiai) ir Jungtinėje Karalystėje. Mianmariečių emigracija, jau seniai trunkantis reiškinys, prasidėjęs dar II pasaulinio karo metu. Kitos didelės išeivijos bangos, sekė šaliai atgavus nepriklausomybę nuo Jungtinės Karalystės (1949 m.) ir karinės chuntos (nuo 1962 m.) valdymo metu. Emigracija turi didelę įtaką Mianmaro etninei įvairovei. Kai, iš pradžių, tuometinei Birmai paskelbus nepriklausomybę, anglomianmariečiai (anglobirmiečiai) pradėjo didele banga emigruoti į Jungtinę Karalystę, Australiją, Naująją Zelandiją ir Šiaurės Ameriką, paskui šią etninę grupę ėmė sekti ir bamarai. Taip pat didelės bamarų ir kitų išeivių iš Mianmaro grupės yra Malaizijoje, Singapūre, Honkonge (Kinija), Taivane, Pietų Korėjoje ir Japonijoje.

Religija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Dauguma bamarų yra budistai, išpažįstantys Theravados atšaką. Budizmas Mianmare praktikuojamas kartu su natų dvasių gabinimu.

Subgrupės[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Mianmaro etninis žemėlapis

Oficialiai Mianmaro vyriausybė bamarus pripažįsta kaip vieną iš aštuonių „nacionalinių etninių rasių“, ir ją oficialiai sudaro 9 subgrupės (etninės grupės):

  • Tikrieji bamarai – didžiausia subgrupė, gyvenanti Iravadžio baseine.
  • Davėjai (dawei) – piečiausia subgrupė, gyvenanti Kra sąsmaukoje
  • Beikai (beik)
  • Javai (yaw)
  • Jabeinai (yabein)
  • Kadu
  • Gananai (ganan)
  • Salone
  • Hponai (hpon)

Vikiteka