Pereiti prie turinio

Bamarai

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
   Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta išnašų į patikimus šaltinius.
Jūs galite padėti Vikipedijai pridėdami tinkamas išnašas su šaltiniais.
Bamarai
Gyventojų skaičius 30 - 35 mln.
Populiacija šalyse Mianmaras:
  ~30 000 000
Kalba (-os) mjanmų
Religijos budizmas (Theravados)
Giminingos etninės grupės tibetiečiai, kajinai ir kelios kt. Mianmaro tautos

Bamarai (mjan. ဗမာလူမျိုး  : bama lu myui; kitaip: mjanmai (mjanmariečiai) arba birmiečiai) – pagrindinė Mianmaro etninė grupė, sudaranti apie 68 % šalies gyventojų (vis dėlto šie duomenys nėra tikslūs, nes paskutinis gyventojų surašymas Mianmare buvo 1983 m.)

Bamarai dažnai vadinami mjanmais arba birmiečiais, tačiau šie terminai yra dviprasmiški, nes reiškia visus Mianmaro gyventojus (t.y ir kitas tautas, pvz., kajinus, šanus, kačinus, monus).

Kilmė ir istorija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Pagrindinis straipsnis – Mianmaro istorija.

Bamarai kilo iš Rytų Azijos, dabartinio Tibeto krašto Kinijoje, greičiausiai ten atėję iš šiandieninės Mongolijos. Į dabartinį Mianmarą jie atkeliavo prieš 3 tūkst. metų, tada ir įsitvirtino derlingame Ajejarvadžio upės slėnyje, kuriame etniškai visiškai dominuoja ir iki šiol. Bamarai krašte pakeitė monus ir pyu tautas, anksčiau vyravusius dabartiniarame Mianmare. Bamarų tauta kalbiškai labiausiai susijusi su tibetiečiais, ir mažiau – su kinais.

Kalba[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Pagrindinis straipsnis – Mjanmų kalba.

Mjanmų kalba (မြန်မာစာ: Myanmasa) – valstybinė Mianmaro Sąjungos kalba, plačiai vartojama ne tik šios šalies etninę daugumą sudarančių bamarų, bet ir daugelio kitų tautinių grupių. Šios kalbos leksika daugiausia susideda iš kinų-tibetiečių kalbų kilmės žodžių, bet daugelis posakių ir terminų, susijusių su budizmu, menais, mokslu ir valdžia, kilo iš indoeuropiečių kalbų (pali ir anglų). Rachinai, nors kultūriškai ir skiriasi nuo bamarų, etniškai yra susiję ir kalba mjanmų kalbos dialektu, pagrindinis jo požymis – išlaikytas garsas /r/, kuris bendrinėje mjanmų kalboje tariamas kaip /j/ (nors rašyboje išliko "r"). Kiti dialektai skyla pakrantės zonoje, Tanintairio provincijoje, čia susidariusios Mjeiko ir Davėjaus tarmės. Anglų kalba, bamarų pradėta vartoti XIX a., kai britai tapo svarbiais prekybos partneriais, o vėliau ir britų kolonizacijos laikais. Ir šiais dabar Mianmare anglų kalba plačiai vartojama ir suprantama.

Paplitimas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Bamarai yra Mianmare gausiausia daugumą sudaranti tauta. Tailande yra antra didžiausia bamarų bendruomenė pasaulyje. Tailande yra daugiausia pabėgėlių iš Mianmaro, kurie iš savo šalies pasitraukė dėl nepalankios politinės ir ekonominės situacijos. Didelės žmonių, kilusių iš Mianmaro mažumos yra Jungtinėse Valstijose (mjanmoamerikiečiai) ir Jungtinėje Karalystėje. Mianmariečių emigracija, jau seniai trunkantis reiškinys, prasidėjęs dar II pasaulinio karo metu. Kitos didelės išeivijos bangos, sekė šaliai atgavus nepriklausomybę nuo Jungtinės Karalystės (1949 m.) ir karinės chuntos (nuo 1962 m.) valdymo metu. Emigracija turi didelę įtaką Mianmaro etninei įvairovei. Kai, iš pradžių, tuometinei Birmai paskelbus nepriklausomybę, anglomianmariečiai (anglobirmiečiai) pradėjo didele banga emigruoti į Jungtinę Karalystę, Australiją, Naująją Zelandiją ir Šiaurės Ameriką, paskui šią etninę grupę ėmė sekti ir bamarai. Taip pat didelės bamarų ir kitų išeivių iš Mianmaro grupės yra Malaizijoje, Singapūre, Honkonge (Kinija), Taivane, Pietų Korėjoje ir Japonijoje.

Religija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Dauguma bamarų yra budistai, išpažįstantys Theravados atšaką. Budizmas Mianmare praktikuojamas kartu su natų dvasių gabinimu.

Etniniai pogrupiai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Mianmaro etninis žemėlapis

Oficialiai Mianmaro vyriausybė bamarus pripažįsta kaip vieną iš aštuonių „nacionalinių etninių rasių“, ir ją oficialiai sudaro 9 etniniai pogrupiai:

  • Tikrieji bamarai – didžiausias pogrupis, gyvenantis Iravadžio baseine.
  • Davėjai (dawei) – piečiausias pogrupis, gyvenantis Kra sąsmaukoje
  • Beikai (beik)
  • Javai (yaw)
  • Jabeinai (yabein)
  • Kadu
  • Gananai (ganan)
  • Salone
  • Hponai (hpon)