Iravadis

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
(Nukreipta iš puslapio Ajejarvadis)
Jump to navigation Jump to search
Ajejarvadis
Invos tiltas, iki 1998 m., buvo vienintelis tiltas ėjęs per Ajejarvadžio upę
Invos tiltas, iki 1998 m., buvo vienintelis tiltas ėjęs per Ajejarvadžio upę
Ilgis 2170 km
Baseino plotas 411 000 km²
Ištakos Kačinų valstija, Mianmaras
Žiotys Andamanų jūra, Ramusis vandenynas
Šalys Mianmaras

Ajejarvadis arba Iravadis (mjan. ဧရာဝတီ ) – viena žymiausių Azijos upių, tekanti per Mianmarą. Tai ilgiausia šalies upė (2170 km) ir svarbiausias vandens kelias. Ajejarvadžio upė prasideda Kačinų valstijoje, susiliejus Mali ir Nmai upėms. Mali upės vakarinė atšaka atiteka iš pietinių Himalajų.

Ajejarvadis teka per visą Mianmarą, iš šiaurės į pietus, dalydamas šalį pusiau. Tarp Rachinų kalnų ir Šano kalnyno upė suformuoja derlingą Ajejarvadžio slėnį, kur susitelkę dauguma Mianmaro gyventojų. Prieš įtekėdamas į Andamanų jūrą, ties Jangono miestu, Ajejarvadis suformuoja devynšakę deltą. Didžiausias intakas – Čindvinas (dešinysis).

Ajejarvadžio upė Mianmaro žemėlapyje

Britų kolonijiniais laikais, kada nebuvo traukinių ir automobilių, upė, Mianmare buvo žinoma, kaip „kelias į Mandalajų“. Iki 1998 m. vienintelis per Ajejarvadžio upę ėjęs tiltas buvo Invos tiltas, pastatytas Sagaino provincijoje 1934 m. Vardai, „Ajejarvadis“ ir „Iravadis“, galėjo kilti iš sanskrito vardo Iravati (antraeilės indų deivės, susijusios su šventa upe) arba jos sūnaus Airavatos (balto dramblio, saugojusio dievą Indrą.)