Naujoji norvegų kalba

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Naujoji norvegų kalba
nynorsk
KalbamaNorvegija
Kalbančiųjų skaičiuskeli milijonai
Vieta pagal kalbančiųjų skaičių-
Kilmėindoeuropiečių
 germanų
  šiaurės germanų
   vakarų ir rytų skandinavų
    norvegų
     naujoji norvegų
Oficialus statusas
Oficiali kalbaNorvegijos vėliava Norvegija
Kalbos kodai
ISO 639-1no/nb/nn
ISO 639-2nno
ISO 639-3nno

Naujoji norvegų kalba, arba niunoškas (nynorsk) – vienas iš dviejų norvegų kalbos standartų (kartu su bokmål). Šios kalbos bendrinę formą XIX a. sukūrė kalbininkas Ivaras Osenas.

Naujoji norvegų kalba sukurta kaip alternatyva bokmål standartui, kuris pasižymi didele daniškų skolinių gausa. Osenas, kurdamas naująją kalbą, rėmėsi tomis norvegų tarmėmis, kurios yra išlaikiusios daugiausia senosios skandinavų kalbos bruožų ir mažiau paveiktos danų ar švedų kalbų. Ir nors nynorsk suteiktas valstybinės kalbos statusas, ją vartoja mažuma norvegų. Kiekviena Norvegijos savivaldybė vietiniais referendumais yra pasirinkusi, kokį norvegų kalbos variantą vartoti. 26 % šalies savivaldybių vartoja naująją norvegų kalbą (dauguma jų yra kalnuotose, kaimiškose pietvakarių Norvegijos vietovėse). Miorės ir Rumsdalio apskrities Sunmiorės krašte visos savivaldybės pasirinkusios nynorsk.

Naujoji norvegų kalba turi 3 gimines (vyriškąją, moteriškąją ir bevardę), priešingai nei 2 gimines turinti bokmål. Taip pat yra keletas kitų gramatinių, rašybos ir tarimo skirtumų.

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Wikipedia
Wikipedia