Pagrindinis puslapis

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
(Nukreipta iš puslapio Main Page)
Peršokti į: navigaciją, paiešką
Sveiki atvykę į Vikipediją

laisvąją enciklopediją, kurią kurti gali kiekvienas.

Prisijunk ir pasidalink savo žiniomis su pasauliu!
Šiuo metu yra 166 857 straipsniai
Wbar green2.jpg
Wikipedia-logo.png Apie Vikipediją

Vikipedija yra interneto enciklopedija, kurią nemokamai ir be jokių apribojimų gali skaityti, tobulinti ir pildyti visi žmonės. Vikipediją galima skaityti daugiau nei dviem šimtais kalbų, o lietuviškuosiuose puslapiuose jau yra daugiau nei 166 tūkstančiai straipsnių ir jų skaičius nuolat auga.


Wbar blue.jpg
Star Ouro 8bits.png Savaitės straipsnis
1918 m. rugsėjo 1 d., netoli Somos. Kulkosvaidis, kurį mūšiui parengė 54-asis Australijos batalionas.

Šimto dienų puolimas buvo galutinis Pirmojo pasaulinio karo etapas, kurio metu Sąjungininkai pradėjo seriją puolimų prieš Centrinį bloką Vakarų fronte nuo 1918 m. rugpjūčio 8 d. iki lapkričio 11 d. Šis puolimas prasidėjo Amjeno mūšiu ir iš esmės išstūmė vokiečių pajėgas iš Prancūzijos, kas privertė juos trauktis už Hindenburgo linijos. Puolimas galiausiai pasibaigė visuotinėmis paliaubomis. Sąvoka „Šimto dienų puolimas“ yra susijusi ne su konkrečiu mūšiu ar vieninga strategija, bet su sparčiomis Sąjungininkų pergalėmis, kurios prasidėjo nuo Amjeno mūšio.

Vokiečių Pavasario puolimas Vakarų fronte, prasidėjęs 1918 m. kovo 21 d., baigėsi liepą. Vokiečiai užėmė teritorijas iki pat Marnos upės, bet jiems taip ir nepavyko pasiekti lemiamo proveržio. Kai baigėsi operacija „Marna-Reimsas“, Sąjungininkų pajėgų aukščiausiasis vadas prancūzas Ferdinandas Fošas suorganizavo kontrataką, kuri vėliau išsivystė į Antrąjį Marnos mūšį. Vokiečiai, suprasdami esantys neparankioje situacijoje, pasitraukė į šiaurę nuo Marnos. Dėl šio pasiekimo, Fošui buvo užtikrintas Prancūzijos maršalo titulas.

Fošas svarstė, kad Sąjungininkams jau vertėtų pereiti į puolimą. Didžioji dalis Amerikiečių ekspedicinių pajėgų jau buvo atvykusi į Prancūziją. Jų buvimas Europoje suteikė Sąjungininkų armijoms daugiau pasitikėjimo.

Daugiau…


Wbar green2.jpg
Kal-Rugsėjo 1.png rugsėjo 1 dienos įvykiai

Lietuvoje

Pasaulyje

Wbar green3.jpg
Crystal Clear app package network.png Mėnesio šalys
Palestinos teritorijos
Svazilandas

Šiuo metu mėnesio šalies projektas skirtas Palestinai ir Svazilandui. Labai prašome prisidėti prie straipsnių apie šias šalis plėtojimo. Reikalingiausių straipsnių sąrašą rasite čia. Žymiau prisidėję naudotojai bus atitinkamai pagerbti.


Wbar pink.jpg
Nuvola filesystems camera.png Rinktinė iliustracija
Ikarus 280.08 ev. č. 4082 Hlavná.jpg
Prailgintas autobusas Ikarus 280 (Košicė, Slovakija)
Vikiprojektas:Straipsnių iliustravimas
Wbar green1.jpg
Pp clock 8bits.png Savaitės iniciatyva
Ostlandas (Ostlando reichskomisariatasvok. Reichskommissariat für das Ostland) – 1941 m. liepos 17 d. – 1944 m. lapkričio 10 d. veikęs administracinis – teritorinis vienetas, sudarytas iš okupuotų Pabaltijo respublikų, dalies Baltarusijos bei Lenkijos. Formaliai Ostlandas likviduotas 1944 m. lapkričio mėnesį. Ostlando centras buvo įkurtas Rygoje (Gebiet Riga Stadt). Plotas apie 485 000 km², apie 18 mln. gyventojų.

Aukščiausioji valdžia priklausė reichskomisarams (Reichskommissar):

  • 1941 m. liepos 17 d. – 1944 m. rugsėjo 26 d. – Heinrichas Lozė (Heinrich Lohse ; 18961964 m.)
  • 1944 m. rugsėjo 26 d. – 1944 m. spalio 13 d. – Erichas Kochas (Erich Koch ; 1896–1986 m.)

Ostlandas buvo suskirstytas į 4 generalines sritis (Generalbezirke) :

Kiekviena generalinė sritis padalinta į apygardas (Lietuvoje ir Latvijoje – po 6). Generaliniais komisarais paskirti: Lietuvai – dr. A. von Rentelnas, Latvijai – valstybės patarėjas dr. Drechsleris, Estijai – S.A. grupenfiureris Litcmanas, o Baltarusijai – gauleiteris Vilhelmas Kubė.

1942 m. gegužės 27 d. Lietuvos generalinėje srityje vyko visuotinis gyventojų surašymas. Jo duomenimis, Lietuvoje gyveno (be žydų) apie 2,9 mln. žmonių: 81,1 % lietuvių, 12,1 % lenkų, 3,0 % rusų, 2,9 % baltarusių.


Šios savaitės iniciatyva yra Ostlandas.

Wbar yellow.jpg
Disambigua compass.svg Vikisritys

Q space.svg Astronomija    P vip.svg Biografijos    P biology.svg Biologija    Socrates blue version2.png Filosofija    P physics.svg Fizika    P countries-lightblue.png Geografija    Logo tecnica.jpg Informatika    P history-lightblue.png Istorija   
Crystal Clear talk2.png Kalbos    P cartesian graph.svg Matematika    P art-lightblue.png Menas    Year template.gif Metai    P antiquity.PNG Mitologija    P religion world.svg Religija    P sport-lightblue.png Sportas    Scales template.gif Teisė   

Vikižodynas
Laisvasis žodynas
Vikicitatos
Aforizmai, sentencijos
Vikinaujienos
Naujausios žinios, aktualijos
Commons-logo.svg
Vikiteka (Wikimedia Commons)
Mediateka
Vikišaltiniai
Įvairūs tekstai
Vikiknygos
Vadovėliai, knygos
Vikirūšys (wikispecies)
Rūšių katalogas
Metaviki
Vikimedijos projektų koordinavimas