Pagrindinis puslapis

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
(Nukreipta iš puslapio Main Page)
Peršokti į: navigaciją, paiešką
Sveiki atvykę į Vikipediją

laisvąją enciklopediją, kurią kurti gali kiekvienas.

Prisijunk ir pasidalink savo žiniomis su pasauliu!
Šiuo metu yra 169 827 straipsniai
Wbar green2.jpg
Wikipedia-logo.png Apie Vikipediją

Vikipedija yra interneto enciklopedija, kurią nemokamai ir be jokių apribojimų gali skaityti, tobulinti ir pildyti visi žmonės. Vikipediją galima skaityti daugiau nei dviem šimtais kalbų, o lietuviškuosiuose puslapiuose jau yra daugiau nei 169 tūkstančiai straipsnių ir jų skaičius nuolat auga.


Wbar blue.jpg
Star Ouro 8bits.png Savaitės straipsnis
Margoji medsraigė

Margoji medsraigė arba arianta – vudutinio dydžio sausumos sraigė, antžeminis plautinis pilvakojis moliuskas priskiriamas helicidų šeimai.

Yra tarpiniai šeimininkai Crenosoma vulpes parazitams, kurie parazituoja lapių ir kitų šuninių žvėrių plaučiuose. Taip pat tarpiniai šeimininkai vištų parazitų – cestodų (Davainea proglottina).

Kriauklės kontūrai rutuliški. Matmenys: 17,0-20,0 (aukštis) x 19,0-23,0 (plotis) mm. Apvija aukšto kūgio formos, kupoliškai nusmailėjančia viršūne. Vijų būna 4-5. Kriauklė ruda su geltonais brūkšneliais, prieš šviesą šie brūkšneliai tamsesni už foną. Ties periferija yra tamsi, ruda, 1,0-1,5 mm pločio išilginė juosta. Paviršius truputį blizga, smulkiai raukšlėtas. Paskutinė kriauklės vija pabaigoje palenkta žemyn. Žiotys beveik apskritos, įstrižos. Vidinėje žiočių pusėje yra ryški balta lūpa. Stulpelinė ertmė siaura, pridengta krašto atvartu. Sraigės kūnas tamsus, beveik juodas. Mantija ruda, baltai taškuota.

Ariantos vienos labiausiai tarpusavyje besiskiriančių sraigių. Egzistuoja daug geografinių rasių, slėnių ir kalnų formų. Priklausomai nuo substrato ar augalijos, kur gyvena sraigė, gali kisti ir jos kriauklės spalva bei raštas.

Daugiau…


Wbar green2.jpg
Kal-Sausio 28.png sausio 28 dienos įvykiai

Lietuvoje

  • 1928Vokietija ir Lietuva sudarė sutartį, kuria Vokietija oficialiai pripažino Klaipėdos kraštą Lietuvai.
  • 1994 − įsteigta Lietuvos kaimo rašytojų sąjunga.
  • 2004Kauno medicinos universiteto klinikose pirmą kartą Lietuvoje atlikta kraujo valymo procedūra – selektyvi imunosorbcija. Ši procedūra atliekama tik keliuose didžiuosiuose Europos medicinos centruose.

Pasaulyje

  • 1573 − pasirašyti Varšuvos Konfederacijos straipsniai, sankcionavę religinę laisvę Lenkijoje.
  • 1871Prancūzija baigia Prancūzijos-Prūsijos karą pasiduodama.
  • 1902škotas plieno pramonininkas Endriu Karnegis (Andrew Carnegie) Vašingtone įsteigė Karnegio institutą.
  • 1935Islandija tapo pirmąja pasaulio valstybe, įteisinusia abortus tuo atveju, jei to reikalauja nėščiosios sveikata ar socialinė padėtis.
  • 1986 − praėjus 72 sekundėms nuo starto, sprogo JAV erdvėlaivis „Challenger“, žuvo septyni astronautai.
Wbar green3.jpg
Crystal Clear app package network.png Mėnesio šalys
Žemė

Šiuo metu mėnesio šalies projektas skirtas įvairių geografinių, istorinių, kultūrinių straipsnių, kurie projekto eigoje nebuvo sukurti, kūrimui. Labai prašome prisidėti prie straipsnių plėtojimo. Reikalingiausių straipsnių sąrašą rasite čia. Žymiau prisidėję naudotojai bus atitinkamai pagerbti.


Wbar pink.jpg
Nuvola filesystems camera.png Rinktinė iliustracija
Ilzenbergo Azuolas 2012.jpg
Ilzenbergo dvaro ąžuolas (Ilzenbergas, Rokiškio rajonas)
Vikiprojektas:Straipsnių iliustravimas
Wbar green1.jpg
Pp clock 8bits.png Savaitės iniciatyva

Pietų Amerikos žemynas didžiąja dalimi yra pietiniame Žemės pusrutulyje, kertamas pusiaujo, tarp Ramiojo ir Atlanto vandenynų. Palei vakarinį žemyno pakraštį driekiasi santykinai jauna ir seismiškai aktyvi Andų kalnų grandinė. Rytinėje žemyno dalyje vyrauja lygumos ir plokščiakalniai, didelius plotus užima Amazonės baseinas, kuriame vyrauja visžaliai pusiaujo miškai. Pietų Amerika užima 17 818 mln km², joje gyvena apie 351 mln. žmonių (2001). Pagal plotą tai ketvirtas pagal dydį žemynas po Azijos, Afrikos ir Šiaurės Amerikos, pagal gyventojų skaičių – penktas po Azijos, Afrikos, Europos ir Šiaurės Amerikos. Apie 85 % Pietų Amerikos priklauso Atlanto vandenyno baseinui. Didžiausios upės: Amazonė, Parana, San Franciskas, Orinokas. Tarp nedaugelio ežerų didžiausi yra Marakaibo, Patos ir Titikakos ežerai. Prie Pietų Amerikos priskiriama ir daugybė salų, kurių dauguma priklauso žemyno šalims. Didžiausia Pietų Amerikos šalis pagal plotą ir gyventojų skaičių yra Brazilija.

Per visą žemyną pagal vakarinę pakrantę nuo Kolumbijos iki piečiausios dalies 7500 km tęsiasi Andų kalnai. Aukščiausia Andų ir Pietų Amerikos viršūnė yra Čilės ir Argentinos pasienyje esanti Akonkagva (6 962 m). Pietų Amerika jungiasi su Šiaurės Amerika siaura Panamos sąsmauka, o nuo kitų žemynų atskira vandenynais. Didžioji Pietų Amerikos dalis yra Pietų pusrutulyje. Žymi žemyno dalis yra pusiaujo ir subekvatorinėse juostose, pietinė dalis patenka į subtropinę ir vidutinių platumų juostas. Pietų Amerika plačiausia yra ties 5° p. pl. lygiagrete, kur jos plotis siekia ~5000 km. Vakariausia žemyno vieta – Parinjaso kyšulys (81° 20´ v. ilg.) Peru, ryčiausia – Kabu Branku kyšulys (34° 46´ v. ilg.) Brazilijoje. Piečiau 40° p. pl. žemyno plotis neviršija 600 km. Šiaurėje Pietų Amerika išsikiša iki 12° 28´ š. pl. (Galinjaso kyšulys, Kolumbija), o pietuose – iki 53° 54´ p. pl. (Frovardo kyšulys Magelano sąsiauryje, Argentina). Dar labiau į pietus nutolus vieta yra Pietų Amerikai priklausančiame Ugnies Žemės salyne; Horno kyšulys bendravardėje saloje yra 55° 54´ p. pl.

Daugiau.

Šios savaitės iniciatyva yra Pietų Amerikos gyvoji gamta.

Wbar yellow.jpg
Disambigua compass.svg Vikisritys

Q space.svg Astronomija    P vip.svg Biografijos    P biology.svg Biologija    Socrates blue version2.png Filosofija    P physics.svg Fizika    P countries-lightblue.png Geografija    Logo tecnica.jpg Informatika    P history-lightblue.png Istorija   
Crystal Clear talk2.png Kalbos    P cartesian graph.svg Matematika    P art-lightblue.png Menas    Year template.gif Metai    P antiquity.PNG Mitologija    P religion world.svg Religija    P sport-lightblue.png Sportas    Scales template.gif Teisė   

Vikižodynas
Laisvasis žodynas
Vikicitatos
Aforizmai, sentencijos
Vikinaujienos
Naujausios žinios, aktualijos
Commons-logo.svg
Vikiteka (Wikimedia Commons)
Mediateka
Vikišaltiniai
Įvairūs tekstai
Vikiknygos
Vadovėliai, knygos
Vikirūšys (wikispecies)
Rūšių katalogas
Metaviki
Vikimedijos projektų koordinavimas