Pagrindinis puslapis

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
(Nukreipta iš puslapio Main Page)
Peršokti į: navigaciją, paiešką
Sveiki atvykę į Vikipediją

laisvąją enciklopediją, kurią kurti gali kiekvienas.

Prisijunk ir pasidalink savo žiniomis su pasauliu!
Šiuo metu yra 168 591 straipsnis
Wbar green2.jpg
Wikipedia-logo.png Apie Vikipediją

Vikipedija yra interneto enciklopedija, kurią nemokamai ir be jokių apribojimų gali skaityti, tobulinti ir pildyti visi žmonės. Vikipediją galima skaityti daugiau nei dviem šimtais kalbų, o lietuviškuosiuose puslapiuose jau yra daugiau nei 168 tūkstančiai straipsnių ir jų skaičius nuolat auga.


Wbar blue.jpg
Star Ouro 8bits.png Savaitės straipsnis
Margaritos de Valua paveikslas

Margarita de Valua (pranc. Marguerite de Valois; 1553 m. gegužės 14 d. – 1615 m. kovo 27 d.), taip pat žinoma kaip „Karalienė Margo“ – Prancūzijos princesė, karalius Henriko II ir Kotrynos Mediči dukra. Po santuokos su Henriku Navariečiu (būsimasis Henrikas IV Burbonas) tapo Navaros ir Prancūzijos karaliene. Tačiau po to, kai Henrikas Navarietis užėmė Prancūzijos sostą, Margarita de Valua turėjo su juo išsiskirti. Jų santuoka buvo oficialiai anuliuota 1599 m.

Margarita buvo jauniausias vaikas šeimoje. Ji buvo Prancūzijos karaliaus Henriko II ir Kotrynos Mediči trečia dukra ir septintu vaiku. Jos broliai Pranciškus II, Karolis IX ir Henrikas III buvo Prancūzijos karaliais, o jos sesuo Elžbieta de Valua tapo Ispanijos karaliaus Pilypo II Habsburgo trečia žmona.

Dar vaikystėje Margarita visus žavėjo savo grožiu, žavesiu, aštriu protu ir nepriklausoma mąstysena. Ji gavo gerą išsilavinimą, žinojo lotynų, graikų, italų, ispanų kalbas, studijavo filosofiją ir literatūrą bei pati gerai rašė.

Margarita palaikė slaptus meilės ryšius su hercogu Henriku de Gizu, tačiau Kotryna Mediči ir Karolis IX nenorėjo sustiprinti hercogų Gizų įtakos ir turėjo pasipriešinti santuokai, kuri sutrikdytų pusiausvyrą tarp katalikų ir protestantų. Tuo metu Henriko de Gizo šeima buvo labai įtakinga. Hercogai Gizai buvo katalikų partijos lyderiais.

Daugiau…


Wbar green2.jpg
Kal-Lapkričio 21.png lapkričio 21 dienos įvykiai

Lietuvoje

  • 1893 − įvykdytos Kražių skerdynės. Rusijos valdžia brutaliai susidorojo su žmonėmis, pasipriešinusiais valdžios ketinimui uždaryti Kražių vienuolyno bažnyčią.


Pasaulyje

  • 1871 − Niujorke M. F. Geilas užpatentavo žiebtuvėlį cigarams.
  • 1877Tomas Edisonas pakelbė, kad išrado fonografą.
  • 1949 − Generalinė JT asamblėja balsavo už visiškos nepriklausomybės suteikimą visoms buvusioms Italijos kolonijoms. Kireanaika, Tripolitanija, Fekana buvo sujungtos į Libijos valstybę.
  • 1990Stradivarijaus smuikas Londono aukcione "Christies" parduotas už 1 572 850 dolerių. Tai muzikos instrumento kainos pasaulio rekordas.


Wbar green3.jpg
Crystal Clear app package network.png Mėnesio šalys
Somalis
Vakarų Sachara

Šiuo metu mėnesio šalies projektas skirtas Somaliui ir Vakarų Sacharai. Labai prašome prisidėti prie straipsnių apie šias šalis plėtojimo. Reikalingiausių straipsnių sąrašą rasite čia. Žymiau prisidėję naudotojai bus atitinkamai pagerbti.


Wbar pink.jpg
Nuvola filesystems camera.png Rinktinė iliustracija
India - Varanasi green peas - 2714.jpg
Avinžirniai gatvės pardavėjos rankose (Varanasis, Indija)
Vikiprojektas:Straipsnių iliustravimas
Wbar green1.jpg
Pp clock 8bits.png Savaitės iniciatyva
Claire Danes

Claire Catherine Danes (g. 1979 m. balandžio 12 d.) – amerikiečių aktorė. Keturių „Auksinių gaublių“ savininkė ir trijų „Emy apdovanojimų“ laureatė. Didžiausio populiarumo susilaukė atlikusi Kerės Matison vaidmenį televizijos seriale „Tėvynė“. Gimė Manhetene, Niujorke. Motina, Carla, vaikų darželio auklėtoja, dailininkė, drabužių dizainerė, vėliau buvusi ir dukters vadybininke. Tėvas, Christopher, kompiuterinių technologijų konsultantas, buvęs architektūros fotografas. Claire lankė „Daltono“ mokyklą Niujorke, taip pat „New York City Lab School for Collaborative Studies“ (čia buvo klasiokės su aktore Morena Baccarin), „Professional Performing Arts School“ ir „Lycée Français de Los Angeles“ Los Andžele, Kalifornijoje. 1998 m. įstojo į Jeilio universitetą, jos tėvo alma mater. Rekomendacinį laišką į universitetą jai parašė režisierius Oliver Stone. Po dviejų metų psichologijos studijų metė universitetą ir susikoncentravo į savo kino karjerą. C. Danes savo aktorės karjerą pradėjo kaip kviestinė aktorė serialo „Įstatymas ir teisingumas“ 3-io sezono serijoje „Skin Deep“ (1992). Taip pat trumpai pasirodė HBO serialo „Gyvenimo istorijos: šeimynos ir krizės“ serijoje „The Coming out of Heidi Leiter“. Serija buvo nufilmuota 1993 m. kovo mėn., kai Claire buvo 13-a metų, bet parodytas tik po pusantrų metų. Būdama 15-os atliko Angela Chase vaidmenį draminiame TV seriale „Mano taip vadinamas gyvenimas“ (angl. My So-Called Life), už kurį gavo savo pirmąjį „Auksinį gaublį“ ir buvo nominuota „Emmy“ apdovanojimui. Nors buvo nufilmuota tik 19-a serijų, serialas tapo „kultiniu“ tarp tų laikų jaunimo. 1995 m. suvaidino roko grupės Soul Asylum muzikiniame video klipe „Just Like Anyone“.


Daugiau.


Šios savaitės iniciatyva yra kino industrija.

Wbar yellow.jpg
Disambigua compass.svg Vikisritys

Q space.svg Astronomija    P vip.svg Biografijos    P biology.svg Biologija    Socrates blue version2.png Filosofija    P physics.svg Fizika    P countries-lightblue.png Geografija    Logo tecnica.jpg Informatika    P history-lightblue.png Istorija   
Crystal Clear talk2.png Kalbos    P cartesian graph.svg Matematika    P art-lightblue.png Menas    Year template.gif Metai    P antiquity.PNG Mitologija    P religion world.svg Religija    P sport-lightblue.png Sportas    Scales template.gif Teisė   

Vikižodynas
Laisvasis žodynas
Vikicitatos
Aforizmai, sentencijos
Vikinaujienos
Naujausios žinios, aktualijos
Commons-logo.svg
Vikiteka (Wikimedia Commons)
Mediateka
Vikišaltiniai
Įvairūs tekstai
Vikiknygos
Vadovėliai, knygos
Vikirūšys (wikispecies)
Rūšių katalogas
Metaviki
Vikimedijos projektų koordinavimas