Leonardo da Vinci

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Peršokti į: navigaciją, paiešką
Bullet purple.png
Bullet purple.png
Leonardas da Vinčis
Possible Self-Portrait of Leonardo da Vinci.jpg
Autoportretas
Visas vardas: Leonardo di Ser Piero da Vinci
Gimė: 1452 m. balandžio 15 d.
Vinči, Florencijos provincija, Italija
Mirė: 1519 m. gegužės 2 d. (67 metai)
Ambuazas, Prancūzija
Gyven. vieta: Florencija, Milanas
Tėvai: Pietro da Vinci, Catarina da Vinci
Veikla: architektas, tapytojas, skulptorius, muzikantas, meno teoretikas, inžinierius, išradėjas, filosofas
Žinomas už: Mona Liza
Paskutinė vakarienė
Vitruvijaus žmogus
Commons-logo.svg Vikiteka: Leonardo da VinciVikiteka

Leonardas da Vinčis (it. Leonardo da Vinci; 1452 m. balandžio 15 d. – 1519 m. gegužės 2 d.) – italų Renesanso architektas, tapytojas, poetas, skulptorius, muzikantas, meno teoretikas, inžinierius, išradėjas, filosofas.

Gyvenimas[taisyti | redaguoti kodą]

Leonardas gimė 1452 m. balandžio 15 d. Anchio kaime netoli mažo Vinčio miestelio Toskanoje (da Vinci reiškia „iš Vinčio“), 30 km nuo Florencijos. Jo tėvas Seras Pietras da Vinčis – pasiturintis notaras, motina Katarina – valstiečio duktė. Leonardas buvo nesantuokinis vaikas ir augo tėvo šeimoje.

Leonardas lankė kaimo pradžios mokyklą ir gana sunkiai išmoko rašyti, skaityti ir skaičiuoti. Ankstyvoje vaikystėje jaunojo dailininko pasaulėžiūrai didelę įtaką padarė dėdė Frančeskas, su kuriuo jis praleisdavo daug laiko.

Kūriniai[taisyti | redaguoti kodą]

Pagrindinis straipsnis – Sąrašas:Leonardo da Vinčio kūriniai.

14951498 m. dirbo prie savo vieno garsiausių kūrinių − „Paskutinės vakarienės“ Milano Santa Maria delle Grazie vienuolyno refektoriume. Nuo 1497 m. pradėjo dirbti kartu su Luku Pačjoli, žinomu to laiko matematiku, prie jo garsaus kūrinio „Divina Proportione“. Per savo ilgą buvimą Milane Leonardas taip pat pateikė kitų paveikslų ir piešinių (daugelis jų yra prarasti) eskizų.

1499 m. gruodį Milaną užkariavus prancūzams, menininkas trumpam nuvyko į Mantują ir Veneciją. 1500 m. balandžio mėnesį grįžo į Florenciją. 1503 m. pavasaris – 1505 m. vasara – laikotarpis, kai Leonardas da Vinčis kūrė paveikslą „Mona Liza“ (kitaip „Džokonda“) – vieną iš labiausiai žinomų kada nors nutapytų portretų.

Dėl Leonardo darbų retumo ir brangumo nuolat „atrandami“ iki tol „nežinomi“ jo paveikslai, pavyzdžiui, yra manančių, kad Kražių bažnyčioje taip pat yra buvęs L. da Vinčio paveikslas (Švč. Mergelė Marija) arba jo kopija.[1] Autentiškais Leonardo darbais patvirtinti tik apie 10 paveikslų.

Žymiausi kūriniai:

Šaltiniai[taisyti | redaguoti kodą]

Nuorodos[taisyti | redaguoti kodą]

Vikicitatos