Theodore Kaczynski

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
(Nukreipta iš puslapio Teodoras Kačinskis)
Jump to navigation Jump to search
 NoFonti.svg  Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta išnašų į šaltinius.
Jūs galite padėti Vikipedijai pridėdami tinkamas išnašas su šaltiniais.
Teodoras Kačinskis Berklio universitete

Theodore John Kaczynski (Teodoras Kačinskis, taip pat žinomas kaip Unabomberis, g. 1942 m. gegužės 22 d. Čikagoje, Ilinojus) – JAV matematikas, visuomenės kritikas, pagarsėjęs savo kova prieš technologinės visuomenės blogybes, apie 18 metų laiškuose siųsdamas bombas įvairiems žmonėms, kurie susiję su moderniomis technologijomis bei pramone.

Iš viso jis nužudė 3 ir sužeidė 29. T. Kačinskis buvo FTB brangiausiai kainavusios kada nors vykdytos žmogaus paieškos taikinys.

Kol jo asmenybė nebuvo žinoma, FTB jį vadino UNABOM (iš angliškų university ir airline bomber). T. Kačinskis mėgo matematiką, siųsdavo policijai įvairiai šifruotus pranešimus ir pasižymėjo savitu bendravimu.

Gimęs Čikagoje (Ilinojus), Teodoras (Ted) buvo intelektualus, bet turėjo bendravimo sunkumų. Jis praleido dvi klases vidurinėje mokykloje ir 16 metų pradėjo mokytis matematikos Harvarde. Jis įgijo mokslų daktaro laipsnį, per metus išspręsdamas problemą, kurios net jo mokytojai nesugebėjo išspręsti. Būdamas 25-erių tapo matematikos profesoriumi asistentu Kalifornijos Berklio universitete. Tačiau jam sunkiai sekėsi bendrauti su auditorija, dėstyti medžiagą ir po 2 metų darbo iš ten pasitraukė. Pradžioje persikėlė į tėvų namą Ilinojuje, o vėliau – į nuošalią trobelę (be elektros, vandentiekio) Montanoje. Sugebėjo išsilaikyti iš gamtos resursų. Bet jo gyvenamoje aplinkoje pradėtas vykdyti kelių tiesimas, gamtos naikinimas, kas paskatino Teodorą Kačinskį griebtis ekoterorizmo. Jis pradėjo domėtis sociologija, politinės filosofijos (pvz., Jacques Ellul) darbais. Taikius ekologinio pasipriešinimo būdus atmetė kaip neveiksmingus moderniai apatiškai visuomenei.

Laiškų-bombų siuntimą pradėjo 1978 m. Adresatais tapo inžinerijos profesoriai, oro linijų pareigūnai, kompiuterijos specialistai, genetikos specialistai, medkirtybos specialistai. T. Kačinskį išaiškinti padėjo brolis, kuriam FTB buvo garantuotas, tačiau vėliau atšauktas, anonimiškumas. FTB jį susekė ir suėmė 1996 m. Montanos trobelėje. Nors teismo medicinos ekspertai Kačinskiui nustatė paranoidinę schizofreniją, jis buvo patrauktas baudžiamojon atsakomybėn ir nuteistas kalėjimui iki gyvos galvos be galimybės prašyti amnestijos. Kalėjime jis pagarsėjo ir kaip rašytojas, parašęs ir savo atsiminimus „Tiesa prieš melus“ (Truth Against Lies).


Commons-logo.svg

Vikiteka Vikicitatos