Kairė (politikoje)

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search
 Edit-find-replace.svg  Šio puslapio (jo dalies) turinys turėtų būti kritiškai peržiūrėtas ir pakoreguotas!
Jei galite, sutvarkykite (rekomenduotina prieš tai peržiūrėti puslapio aptarimus, jo kūrimo istoriją bei tarpinius keitimus).

Kairiosios pažiūros – partijos ar politiko orientaciją ir planus nusakantis terminas. Paprastai kairieji atstovauja liberalizmui [1], socializmui, gamtos apsaugai (žaliesiems), anarchizmui, komunizmui, socialdemokratijai ir progresyvizmui. Klasifikavimas į kairę ir dešinę politikoje nėra tikslus ir neretai prieštaringas. Galima rasti teiginių jog kairieji atstovauja tik kai kurioms liberalizmo kryptims (socialiniam liberalizmui).

Laikoma, kad kairieji tradiciškai oponuoja dešiniesiems. Kairės ir dešinės kaip politinių terminų opozicija atsirado Prancūzijos Generaliniuose luomuose Didžiosios Prancūzijos revoliucijos metu, kadangi ten iš parlamento pirmininko pozicijų žiūrint, dešinėje sėdėdavo konservatyvūs deputatai, o kairėje – liberalai ir socialistai.

Spektras[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Raidės paryškintos yra kairiosios pažiūros.

← 'Politinė kairė'
 
Anarchizmas
 
Komunizmas
 
Socializmas
 
Liberalizmas
 
Centrizmas
 
Konservatizmas
 
Nacionalizmas
 
Monarchizmas
 
Fašizmas
 
Politinė dešinė
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  1. C. Lester. The political compass & why libertarianism is not right-wing. [www.la-articles.org.uk http://www.la-articles.org.uk/pc.htm]