Bomba

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
GBU-43/B Massive Ordnance Air Blast bomba

Bomba – tai amunicijos vienetas, sprogstamasis mechanizmas – dažniausiai koks nors indas, pripildytas sprogstamųjų medžiagų (pvz., TNT) ir yra skirtas sprogimo metu padaryti kuo daugiau žalos. Bombos esminis skirtumas nuo kitų sprogstamų įtaisų – laisvas kritimas naudojant Žemės traukos jėgą ir nuo smūgio suveikiantis sprogdiklis.

Šiais laikais žodis bomba paprastai reiškia aviacines bombas.

Artilerinės bombos ir granatos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Viena seniausių terminas bomba prasmių – sprogstamasis artilerijos sviedinys, pripildytas parako (pirmieji sviediniai būdavo nesprogstami pilnaviduriai akmeniniai ar ketiniai rutuliai). Pagal tai vienas iš artilerijos pabūklų tipų vadinamas bombarda, vienas artileristo (arba artileristo karinių laipsnių) pavadinimų yra bombardyras, o apšaudymas tokiais sviediniais vadinamas bombardavimu.

Sprogstamieji artilerijos sviediniai, svėrę daugiau kaip pūdą (16 kg), buvo vadinami bombomis, o svėrę mažiau – granatomis.[1] Šiais laikais abu šie pavadinimai pasenę.

Teroristų bombos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Viena pasenusių žodžio bomba prasmių – rankinė granata. Dabar žodis bomba šia prasme nebevartojamas.

XIX a. viena politinės kovos priemonių tapo valdovų ir vyriausybės narių žudymas naudojant savos gamybos granatas, kurias teroristai svaidydavo į savo taikinius. Tokios granatos buvo vadinamos bombomis. Karinėje srityje žodis bomba 'granata' išnyko, o terorizmo srityje išliko ir dabar bomba neteisingai vadinami tiek svaidomi sprogstami įtaisai (turėtų būti – granatos), tiek nešiojami (pvz., vadinamieji šachidų diržai) bei įtaisyti automobiliuose ar statiniuose (turėtų būti vadinami minomis).

Aviacinės bombos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Pagrindinis straipsnis – Aviacinė bomba.

Aviacinės bombos – specialiai sukonstruoti sprogmenys, skirti mėtyti iš orlaivių (paprastai – lėktuvų).

Ėmus lėktuvus naudoti kaip kovinius, pirmiausia iš jų svaidydavo rankines granatas, o vėliau – specialiai sukonstruotas aviacines bombas.

Egzistuoja ir bombos su silpnais užtaisais, kurie skirti ne taikiniui naikinti, o tam tikram bombos kroviniui išsklaidyti. Pvz., cheminės bombos (išsklaidančios kovines nuodingąsias medžiagas), agitacinės bombos (išsvaidančios popieriaus lapelius atsišaukimus).

Giluminės bombos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Pagrindinis straipsnis – Giluminė bomba.

Atsiradus poreikiui naikinti panirusius povandeninius laivus buvo sukurtos specialios bombos, kurios sprogsta nuskendusios į užduotą gylį. Jos vadinamos giluminėmis bombomis (angl. depth charge). Šios bombos pradžioje būdavo rankomis išmetamos už laivo borto, vėliau – išridenamos specialiais įtaisais. Ridenamos giluminės bombos yra statinaitės formos.

Dabar giluminės bombos dažniausiai iššaunamos specialiais laivų pabūklais arba mėtomos iš lėktuvų ar sraigtasparnių. Aviacinės giluminės bombos kartu yra ir aviacinių bombų rūšis.

Išnašos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]