Telia

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
(Nukreipta iš puslapio Telia Lietuva)
Telia
Formaakcinė bendrovė
Pramonėtelekomunikacijos
Įkurta2003 m.
Centrinė būstinėStokholmas, Švedija
Vietų skaičiusDanija, Norvegija, Švedija, Suomija, Estija, Latvija, Lietuva
Aptarnaujama teritorijaEuropa
Produktaiprekiauja išmaniaisiais telefonais, planšetiniais, nešiojamaisiais kompiuteriais, išmaniaisiais laikrodžiais, išmaniaisiais televizoriais ir kt.
PaslaugosIT, fiksuotojo, mobiliojo ryšio, skaitmeninės televizijos ir interneto paslaugos
Pajamos7,8 mlrd. eurų (2018 m.)[1]
Pelnas300 mln. eurų (2018 m.)
Darbuotojų20 400 (2018 m.)
Tinklalapiswww.telia.lt

Telia Company AB – Švedijos telekomunikacijų bendrovė, įsikūrusi Stokholme. 38,4 % „Telia“ akcijų priklauso Švedijos valstybei.[2] Prekiauja išmaniaisiais telefonais, planšetiniais, nešiojamaisiais kompiuteriais, išmaniaisiais laikrodžiais, išmaniaisiais televizoriais ir kt. Teikia IT, fiksuotojo ir mobiliojo ryšio, skaitmeninės televizijos bei interneto paslaugas. Veikia Šiaurės ir Rytų Europos šalyse (Danijoje, Norvegijoje, Švedijoje, Suomijoje, Estijoje, Latvijoje, Lietuvoje), Vidurinėje ir Pietų Azijoje. Bendrovės akcijomis prekiaujama Stokholmo ir helsinkio vertybinių popierių biržose.

Istorija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Bendrovė susikūrė 2003 m. susijungus Švedijos įmonei „Telia“ ir Suomijos bendrovei „Sonera“ į „TeliaSonera“ bendrovę. Tai įvyko netrukus po to, kai nepavyko Telia susijungimas su Norvegijos Telenor kompanija, kuri dabar yra grupės pagrindinis konkurentas Šiaurės šalyse. 2016 m. grupė pervadinta į „Telia Company“. Pati „Telia“ buvo įkurta 1853 m. kaip „Kungl. Telegrafverket“. Vėliau kompanija priklausė Švedijos valstybei ir turėjo telefono ryšio monopolį.

Lietuvoje[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

„Telia“ įmonė turi 88,15 % „Telia Lietuva“ AB akcijų. „Telia Lietuva“ įkurta 2016 m. „TEO LT“ įsigijus didžiausią šalies mobiliojo ryšio paslaugų bendrovę „Omnitel“. 2017 m. vasario 1 d. bendra įmonė buvo pervadinta į „Telia Lietuva“.[3] Nuo 2000 m. bendrovės akcijomis prekiaujama vertybinių popierių biržoje „Nasdaq Vilnius“ (simbolis – TEL1L).

2017 m. pajamos siekė 370,1 mln. eurų, bendrovė turėjo daugiau kaip 2200 darbuotojų. 2017 m. turėjo virš 211 tūkst. išmaniosios televizijos, virš 264 tūkst. šviesolaidinio interneto, apie 1,35 mln. mobiliojo ryšio ir apie 416 tūkst. fiksuotojo ryšio vartotojų.[4] Nuo 2018 m. liepos vadovu paskirtas Dan Strömberg.

Latvijoje[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

„Telia“ valdo 49 % fiksuotojo ryšio bendrovės „Lattelecom“ akcijų, o Latvijos valstybei priklauso 51% akcijų. Mobiliojo ryšio bendrovėje LMT „Telia“ taip pat turi 49 % akcijų, šioje įmonėje Latvijos valstybiniam radijo ir televizijos centrui priklauso 23 % akcijų, įmonei „Lattelecom“ – 23 %, o Latvijos vyriausybei – 5 % akcijų.[5]

Išnašos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]