Pereiti prie turinio

Fenas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Feno debesys virš Karintijos Karavankės
Fenas prie Bodensee – 16:23 MEZ
Fenas prie Bodensee, vėjo pabaiga (ta pati vieta, 18:13 MEZ)

Fenas (vok. Föhn, Föhnwind; angl. föhn wind, foehn wind; rus. фён) – šiltas ir sausas vėjas, pučiantis žemyn nuo kalnų. Šis vėjas susidaro tada, kai vienoje kalnagūbrio pusėje atmosferos slėgis aukštas, o kitoje – žemas. Dėl slėgių skirtumo oras iš aukšto slėgio zonos verčiasi per kalnagūbrį į mažo slėgio zoną. Kalnagūbrio šlaitu aukštyn kylantis oras kas 200 m atvėsta 1 °C ir praranda dalį drėgmės (vanduo kondensuojasi ir virsta krituliais). Persiritęs per kalnagūbrį oras ima leistis žemyn, bet leisdamasis jis kas 200 m sušyla nebe vienu laipsniu, o pora laipsnių, kadangi dabar jis sausas ir neturi tiek drėgmės, kuri sugertų šylančio suspaudžiamo oro šilumą. Tokio vėjo (feno) temperatūra greitai kyla. Dažni atvejai, kai per 1 valandą oro temperatūra pakyla 20 °C. Dėl feno sukelto atšilimo žiemą prasideda atodrėkis, sniego griūtys. Tokio tipo vėjai dažnai vadinami „sniego rijikais“, nes dėl šiltumo ir mažo drėgnio jie labai sparčiai tirpina sniegą. O vasarą fenas gali praktiškai nesiskirti nuo sausvėjo. Fenai labai dažnai didina gaisringumą, nes labai džiovina augaliją, medinius pastatus.

Pavadinimai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Istorija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Pavadinimas fenas yra kilęs iš vokiško žodžio Föhn ('fenas'), naudojamo Alpėse. „AEG“ kompanija trečią XX a. dešimtmetį užregistravo prekinį ženklą Föhn, kuriuo vadino plaukų džiovintuvus. Dabar plaukų džiovintuvus fenais vadina daugelyje kalbų (vokiečių, italų, olandų, rumunų, švedų, turkų, prancūzų, lietuvių, rusų ir kt.).

Fenai dažnai pasitaiko Alpėse, Kaukaze, Vidurinės Azijos kalnuose. Tokie pat vėjai žinomi ir daugelyje kitų kalningų teritorijų, tik dažnai kitokiais pavadinimais:

Pavadinimo sąsajos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Populiarioje kultūroje vėjai fenai dažnai asocijuojasi su ligotumu (nuo migrenos iki psichozių). Miuncheno universiteto (LMU) tyrėjai aptiko, kad pučiant fenui savižudybių ir nelaimingų atsitikimų būna 10 % daugiau nei paprastai. To, kas kartais vadinama 'feno liga' (vok. Föhnkrankheit), priežastys kol kas nežinomos.

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]