Sveikata

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Peršokti į: navigacija, paiešką

Apie Kybartų futbolo klubą žiūrėkite: FK Sveikata

Sveikata - gyvojo organizmo būsena, kai jis pats ir visi jo organai pilnai atlieka savo funkcijas, nėra ligų ar negalių.

Balandžio 7-ąją švenčiama Pasaulinė sveikatos diena.

Pasaulio sveikatos organizacijos apibrėžimas: „Sveikata – tai fizinė, dvasinė ir socialinė gerovė, o ne tik ligos ar negalios nebuvimas.

LR Sveikatos sistemos įstatymo apibrėžimas: „Sveikata – asmens ir visuomenės fizinė, dvasinė ir socialinė gerovė“.

Įtakos veiksniai[taisyti | redaguoti kodą]

Ingos Liutkevičienės ir Lietuvos gydytojų patarimų knyga (2000 m.)

Pagrindiniai veiksniai, teigiamai veikiantys sveikatą:

Sveikatą žalojantys veiksniai, turintys įtakos įvairiems susirgimams (infekciniams, genetiniams, vėžiniams ir kt.):

Visuomenės sveikatos sauga[taisyti | redaguoti kodą]

Visuomenės sveikatos sauga – organizacinių, techninių, socialinių, ekonominių ir teisinių priemonių, skirtų apsaugoti visuomenės ar atskirų jos grupių sveikatą nuo aplinkos veiksnių kenksmingo poveikio arba minimaliai sumažinti šio poveikio riziką, visuma.

Visuomenės sveikatos stiprinimas[taisyti | redaguoti kodą]

Visuomenės sveikatos stiprinimas – valstybės institucijų, savivaldos vykdomųjų institucijų, kitų juridinių ir fizinių asmenų įgyvendinamos organizacinės, teisinės, socialinės ir ekonominės priemonės, kurios padeda gausinti bei racionaliau naudoti sveikatos priežiūros išteklius, formuoti visuomenės sveikatos problemų sprendimo socialinės kontrolės sistemą, skatina visuomenės dalyvavimą formuojant valstybės ir savivaldybių sveikatos politiką, padeda kurti sveiką aplinką, skatina žmones gyventi sveikai ir didina sveikos gyvensenos motyvacijos efektyvumą, skatina sveikatos draudimo organizacijas ir asmens sveikatos priežiūros įstaigas orientuotis į ekonomiškai efektyvesnes sveikatinimo priemones, grindžiamas ligų profilaktika.

Sveikatinimo veikla[taisyti | redaguoti kodą]

Sveikatinimo veikla – asmens sveikatos priežiūra, visuomenės sveikatos priežiūra, farmacinė ir kita sveikatinimo veikla, kurios rūšis ir reikalavimus ją vykdantiems subjektams nustato Sveikatos apsaugos ministerija.

Asmens sveikatos priežiūra[taisyti | redaguoti kodą]

Asmens sveikatos priežiūra – valstybės licencijuota fizinių ir juridinių asmenų veikla, kurios tikslas laiku diagnozuoti asmens sveikatos sutrikimus ir užkirsti jiems kelią, padėti atgauti ir sustiprinti sveikatą. Asmens sveikatos priežiūra skirstoma į pirminę, antrinę ir tretinę.

Visuomenės sveikatos priežiūra[taisyti | redaguoti kodą]

Visuomenės sveikatos priežiūra – organizacinių, teisinių, ekonominių, techninių, socialinių bei medicinos priemonių, padedančių įgyvendinti ligų ir traumų profilaktiką, išsaugoti visuomenės sveikatą bei ją stiprinti, visuma.

Taip pat skaitykite[taisyti | redaguoti kodą]

Nuorodos[taisyti | redaguoti kodą]


Commons-logo.svg

Vikiteka

Vikižodynas
WiktionaryLt.svg
Laisvajame žodyne yra terminas sveikata

Vikicitatos

Wikiquote logo
Puslapis Vikicitatose