Senoji Bavarija

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Vokietijos istorinis regionas:
Bayern
Šalis rytų Bavarija
Herbas
Tautos vokiečiai
Kalba bavarų d.
Valstybės kunigaikštystė, karalystė, respublika, kt.
Miestai Miunchenas
Bavarija yra vokiečių žemių pietryčiuose

Bavarijos regionas (bavarų dialektu: Bayern), dar vadinamas Senąja Bavarija (vokiškai: Altbayern, bavarų dialektu: Oidbayern) – istorinis Vokietijos regionas, užimantis dabartinės Bavarijos žemės rytinę dalį. Administraciškai šiuo metu ją sudaro trys administraciniai vienetai: Aukštutinė Bavarija, Žemutinė Bavarija ir Aukštutinis Pfalcas, o kultūriškai apima ir gretimas teritorijas Austrijoje[1].

Geografija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Senoji Bavarija

Istorinė Bavarija yra Vokietijos pietrytiniame kampe. Ji geografiškai sutampa su Dunojaus vidurupio baseinu ir su jo intakų Izaro, Ino baseinais. Yra apsupta aukštumų, kurios skiria nuo kitų regionų. Ji ribojasi su istorine Švabija vakaruose, Rytų Frankonija šiaurėje ir šiaurės vakaruose, Bohemija rytuose, Aukštutine Austrija pietryčiuose ir Tiroliu pietuose.

Istorija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Pagrindinis straipsnis – Bavarijos istorija.

Iki 1800 m.[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Seniausi krašto gyventojai - keltai. Vėliau juos iki Dunojaus nukariavo romėnai, užkariautą teritoriją priskyrę Retijos ir Noriko provincijoms. V a. krašte įsikūrė germanų gentis bavarai. VII-VIII a. airių ir škotų misionieriai atvertė vietos gyventojus į krikščionybę. 788 m. Bavarija atiteko Karolingų imperijai, o nuo 817 m. Rytų Frankų karalystei. Nuo X a. priklauso Šventosios Romos imperijai. Nuo 1180 m. iki Pirmojo pasaulinio karo pabaigos valdė Vitelsbachai. XVI a. reformacijos metu Bavarija išliko katalikiška[2][3]. 1778-1779 m. vyko Bavarijos įpėdinystės karas, kurio metu Bavarija neteko dalies teritorijos (pietrytinė dalis iki Ino upės atiteko Austrijai[4]).

Po 1800 m.[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

1806 m. Bavarija iš kunigaikštystės tapo karalyste. Napoleonmečiu buvo okupuota prancūzų ir austrų, 1801 m. tapo Prancūzijos sąjungininke ir išplėtė savo teritoriją. Prieš pat Leipcigo mūšį Bavarija išstojo iš sąjungos su prancūzais, todėl išlaikė dalį naujai užimtos teritorijos, taip tapdama trečia didžiausia Vokietijos sąjungai priklausančia valstybe po Austrijos ir Prūsijos. Nuo 1871 m. priklausė Vokietijos imperijai. Po Pirmojo pasaulinio karo Bavarijoje nuversta monarchija, o 1919 m. pavasarį valdžią laikinai paėmė komunistai[2][3]. Krašte naciai nesėkmingai bandė įvykdyti Alaus pučą ir įsitvirtinti valdžioje[5]. Po Antrojo pasaulinio karo Bavarija buvo okupuota amerikiečių, o nuo 1949 m. priklauso Vokietijos Federacinei Respublikai.

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]