Rytų vokiečių galerija

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.

Koordinatės: 49°1′11,4″ š. pl. 12°4′56″ r. ilg. / 49.01667°š. pl. 12.08222°r. ilg. / 49.01667; 12.08222

Kunstforum Ostdeutsche Galerie

(liet. Rytų vokiečių galerija – meno forumas)

Blick auf die Ostdeutsche Galerie.jpg
Centrinis įėjimas
Įkurtas 1970 m.
Vieta Vokietija, Rėgensburgas, Dr. Johann Meier Str. Nr. 5
Tematika nuo 1800 m. iki dabar
Plotas 1 800 m²
Vadovas Agnes Tycė (vok. Agnes Tieze)
Interneto svetainė www.kunstforum.net
Vienoje iš salių

Kunstforum Ostdeutsche Galerie (liet. Rytų vokiečių galerija – meno forumas, toliau tekste RVGMF) – menininkų kūrinių rinkinys iš vokiečių buvusių gyvenamų teritorijų Rytų ir Pietryčių Europoje (iki VFR ir VDR susijungimo 1990 m. į fondus patekdavo ir menininkų darbai iš pastarosios valstybės). Kolekcija saugoma ir eksponuojama Bavarijos žemės Rėgensburgo mieste esančiame muziejuje. Menininkų darbai išdėstyti 27 salėse, turinčiose 1800 m² parodinio ploto. Nuo 2012 m. RVGMF vadovauja Agnes Tycė (vok. Agnes Tieze).

Muziejaus įsteigimo ir išlaikymo kaštus dengia: 50 % Vokietijos valstybė, 20 % Bavarijos žemė, 30 % Rėgensburgo miestas. RVGMF įsteigė ir kas dveji metai menininkams teikia 10 000 Eurų vertės Loviso Korinto premiją.

Istorija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Muziejus išsidėstęs buvusiame šaudymo poligone, istoriniame Šaulių name (pastatytas 1652 m., jame šiuo metu yra įsikūrusi RVGMF administracija). Muziejaus dabartinis pastatas iškilo 1871 m., ilgą laiką miestui tarnavęs kaip gimnastikos salė. Nuo XX a. pr. šioje teritorijoje buvo rengiamos parodos, po Antrojo pasaulinio karo dabartinio muziejaus pastate buvo įkurdinta Rytų Bavarijos šiuolaikinio meno galerija. Vėliau miestas tapo Sudetų vokiečių kultūrinio palikimo globėju, tad 1957 m. pastate buvo atidaryta šio regiono meno kūrinių galerija.

Apie 1960 m. tuometinės galerijos pastatas buvo išplėstas, o pagrindinis įėjimas įrengtas nugarinėje jo pusėje (apie tai primena deivės Atėnės stovyla ant pastato kupolo – ji liko neatgęžta ir dabar stovi nugara į įeinantį lankytoją). Nuo to laiko lankytojai įleidžiami iš vokiečių katalikų kunigo antinacisto Johano Majerio vardu pavadintos gatvės. Meno kūrinių kolekcionavimo geografija buvo išplėsta ir 1970 m. buvo atidarytas muziejus dabartiniu pavadinimu.

Rinkiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Muziejaus fonduose sukaupta 2 000 paveikslų, 500 tūrinių meno kūrinių, 30 000 piešinių, grafikos lakštų ir kt. darbų, kurie sukurti laikotarpyje tarp ~ 1800 m. ir dabartinių dienų. Stiliai įvairuoja: tarp klasikinio modernizmo, impresionizmo ir naujojo daiktiškumo. Vyrauja menininkų iš Sudetų regiono darbai, bet daug yra ir iš Pomeranijos, Silezijos, Vakarų ir Rytų Prūsijų ir kt. Baltijos šalis atstovauja Rygoje gimusi tapytoja Ida Kerkovius[1], tarpukaryje Estijoje kūrę Elisabeth von Hoerschelmann su vyru Karlu[2], taip pat Gregoras von Bochmann[3]. Lankytojų dėmesį patraukia buvusios Nidos dailininkų kolonijos dalyvių Ernsto Molenhauerio, Karlo Šmito-Rotlufo, Makso Pekštaino drobės (Loviso Korinto kūrybai skirta atskira salė). Savo vietą ekspozicijoje turi ir nuo Lietuvos pajūrio kilę klaipėdiečiai skulptorius Karlas Haincas Engelinas ir tapytojas ekspresionistas Karlas Oilenštainas, juknaitiškis Horstas Skodlerakas. Kelis darbus yra pateikę Rytprūsiuose kūrę lietuvininkai dailininkai Pranas Domšaitis[4] ir Archibaldas Bajoraitis.

Muziejaus fondai nuolat pasipildo naujais eksponatais. Taip 2020 m. įsigyta tais metais mirusio sileziečio skulptoriaus Beno Muthoferio 160 skulptūrų ir reljefų, 150 grafikos lakštų ir kt. jo darbų rekšminga kolekcija.

Eksponuojami kūriniai (pasirinktinai)[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Išnašos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Commons-logo.svg

Internetiniai šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Literatūra[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  • Ulrike Lorenz und Gerhard Leistner. Erinnerung & Vision, 100 Meisterwerke aus der Sammlung. – Regensburg: Kunstforum Ostdeutsche Galerie, 2005; ISBN 3-89188-110-X
  • Peter Becher. Von der sudetendeutschen Galerie zum Kunstforum Ostdeutsche Galerie // Sudetenland. Europäische Kulturzeitschrift, 56. Jahrgang, Heft 3 – Muenchen: Adalbert Stifter Verein, 2014, S. 371–374