Karl Schmidt-Rottluff

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Karlas Šmitas-Rotlufas
vok. Karl Schmidt-Rottluff
Karl Schmidt-Rottluff
Gimė 1884 m. gruodžio 1 d.
Rotlufas
Mirė 1976 m. rugpjūčio 9 d. (91 metai)
Berlynas
Tautybė Vokietis
Veikla Dailininkas
Sritis Ekspresionizmas
Vikiteka Karl Schmidt-Rottluff

Karlas Šmitas-Rotlufas (vok. Karl Schmidt-Rottluff, 1884 m. gruodžio 1 d., Rotlufas – 1976 m. rugpjūčio 9 d., Vakarų Berlynas) – XX a. Vokietijos tapytojas, akvarelistas, grafikas, skulptorius. Ekspresionizmo meno srovės atstovas.

Biografija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Karlas Šmitas gimė 1884 m. gruodžio 1 d. Rotlufo mieste netoli Chemnico Saksonijoje malūnininko šeimoje. 1902 m. jis mokykloje Chemnice susitiko Eriką Hekelį. Jie kartu dalyvavo mokyklos literatūrinių ir meno debatų ratelyje „Vulkan“. 1905 m. K. Šmitas pradėjo studijuoti architektūrą Dresdeno politechnikos institute. Per E. Hekelį susipažino su Fritz Bleyl ir Ernst Ludwig Kirchner. Kartu jie įkūrė dailininkų grupę „Tiltas“ (Brücke). Nuo to laiko K. Šmitas prie savo pavardės pridėjo Rotlufo praplėtimą pagal gimtąją vietovę. 1906 m. K. Šmitas-Rotlufas galutinai atsidėjo tapybai. Iki 1909 m. jo kūryboje dar jautėsi impresionistinio meno įtaka, 1910 m. jis pradėjo tapyti ekspresionistinius paveikslus. 1910 m. įsikūrė Hamburge. Jo darbus rinko Hamburgo teisininkas Gustav Schiefler, grupę rėmė meno istorikė Rosa Schapire. 1907 − 1912 m. K. Šmitas-Rotlufas vasaras leisdavo Dangaste prie Oldenburgo, kartais su E. Hekeliu. Didelė dalis geriausių jo kūrinių buvo sukurti šiuo periodu vienišoje Šiaurės jūros pakrantėje. Skirtingai nuo kitų grupės draugų ekspresionistų, K. Šmitas-Rotlufas labiau vaizdavo ne miesto, o kaimo peizažų vaizdus.

1911 m. K. Šmitas-Rotlufas persikėlė į Berlyną, susipažino su to meto modernaus meno srovėmis: kubizmu, fovizmu, taip pat, Afrikos primityviuoju menu. Susidraugavo su Lyonel Feininger. 1913 m. grupė „Tiltas“ suiro. Pirmojo pasaulinio karo metu K. Šmitas-Rotlufas tarnavo Rusijoje ir Lietuvoje, kūrė medžio raižinių grafiką ir skulptūrėles. 1918 m. grįžo į Berlyną, vedė Emy Frisch. Po 1920 m. daugiau tapė ir kūrė akvareles. K. Šmitas-Rotlufas keliavo į Italiją, Paryžių, Dalmatiją, Tičiną. 1931 m. tapo Prūsijos akademijos nariu, bet pasitraukė iš jos 1933 m. atėjus į valdžią nacionalsocialistams. Nacistai apskelbė K. Šmitą-Rotlufą „degeneraciniu menininku“ ir nuo 1936 m. uždraudė eksponuoti, nuo 1941 m. − tapyti. 1943 m. Antrojo pasaulinio karo metu dailininko studija Berlyne buvo subombarduota. K. Šmitas-Rotlufas gyveno Pomeranijoje ir vėliau grįžo į Rotlufą. Po karo buvo reabilituotas Vokietijoje, 1947 m. tapo Dailės akademijos profesoriumi Berlyne. K. Šmitas-Rotlufas mirė 1976 m. rugpjūčio 9 d. Berlyne. Daug jo kūrinių palikimu atiteko „Tilto“ muziejui Berlyne.

Kūrinių galerijos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]