Riešutinis lotosas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search
Nelumbo nucifera
Riešutinis Lotosas (Nelumbo nucifera)
Riešutinis lotosas (Nelumbo nucifera)
Mokslinė klasifikacija
Karalystė: Augalai
(Wikispecies-logo.svg Plantae)
Skyrius: Magnolijūnai
(Wikispecies-logo.svg Magnoliophyta)
Klasė: Magnolijainiai
(Wikispecies-logo.svg Magnoliopsida)
Šeima: Lotosiniai
(Wikispecies-logo.svg Nelumbonaceae)
Gentis: Lotosas
(Wikispecies-logo.svg Nelumbo)
Rūšis: Riešutinis lotosas
(Wikispecies-logo.svg Nelumbo nucifera)
Sinonimai
  • Nelumbo caspica;
  • Nelumbo komarovii;
  • Nelumbo nelumbo;
  • Nelumbo speciosum;
  • Nymphaea nelumbo

Riešutinis lotosas (lot. Nelumbo nucifera, angl. East Indian lotus, vok. indische Lotosblume) – lotosinių augalų (Nelumbonaceae) šeimos ir lotoso (Nelumbo) genties augalų rūšis. Lotoso lapai apie 50 – 70 cm skersmens, žiedai iki 20 – 25 cm, šaknys giliai po vandeniu, augalas gardžiai kvepia.

Kilmė[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Nuo senų laikų riešutinis lotosas buvo auginamas pietryčių Azijos žemėse, vėliau jis atvyko ir į kitus žemynus. Pirmieji lotosą į Afriką pergabeno Senovės Persijos civilizacijos gyventojai, o 1787 m. botanikas Joseph Banks šį lotosą atvežė ir į vakarų Europą. Šiuo metu Afrikoje riešutinis lotosas jau išnykęs, tačiau jis yra plačiai paplitęs pietų Azijos ir Australijos botanikos soduose.

Mityba[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Visos riešutinio lotoso dalys valgomos, labiausiai vertinamos šaknys, nes jos yra sveikos ir maistingos. Lotoso šaknys kepamos, troškinamos ir tinkamos gražinti įvairiausiems patiekalams, vainiklapiai, lapai ir šakniastiebiai tinka sriubai, iš kuokelių ruošiama arbata, o riešutinio lotoso sėklos tarnauja kaip pagardas kukurūzų spragėsiams ir įvairiems padažams.

Reikšmė religijose[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Induizmo religijoje riešutinis lotosas simbolizuoja dieviškojo grožio pavyzdį. Induizmo dievų Brahma ir Lakšmė paveiksluose dažnai pavaizduoti lotosai, kurių vainiklapiai atskleidžia dvasinę dievų galią. Šis lotosas dažnai minimas induistų literatūroje (puranose ir vedose). Riešutinis lotosas yra nacionalinė Indijos gėlė.

Budizme lotosas simbolizuoja sielos, kalbos ir proto grynumą. Buda dažnai vaizduojamas sėdintis ant milžiniško lotoso. Budistų sakoma, kad po Budos pėdomis visada augo lotosai.

Kinai riešutinį lotosą laiko žmogaus grynumo ir elegancijos simboliu. Ši lotoso simbolika kinų kultūroje atsirado dėl konfucianisto Zhou Dunyi filosofijos.

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Commons-logo.svg

Vikiteka