Petras Mykolas Radvila

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search
Petras Mykolas Radvila
Michał Piotr Radziwiłł ok. 1890.jpg
Radvilos
Trimitai
Trimitai
Gimė 1853 m. gegužės 17 d.
Varšuvoje
Mirė 1903 m. rugsėjo 17 d. (50 metų)
Tėvas Karolis Andrius Radvila
Motina Jadvyga Sobanska
Sutuoktinis (-ė) Marija Ieva Zavišaitė
Nieborovo rūmai

Petras Mykolas Radvila (lenk. Michał Piotr Radziwiłł, 1853 m. gegužės 17 d. Varšuvoje – 1903 m. rugsėjo 17 d. Varšuvoje) – Lenkijos karalystės didikas, ūkinis ir visuomenės veikėjas.

Biografija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Kunigaikštis, kilęs iš Radvilų giminės Olykos – Nesvyžiaus linijos Klecko šakos Španovo atšakos paskutinis atstovas,[1] tėvas Karolis Andrius Radvila, motina Jadvyga Sobanska. Su žmona Marija Ieva Zavišaite vaikų neturėjo.

Asmenybė[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Buvo visapusiškai išsilavinęs ir kūrybingas. Rašė eilėraščius, pjeses, piešė iš natūros kasdieninio gyvenimo vaizdelius, projektavo baldus ir metalinę jų apdailą. Visą gyvenimą aktyviai dalyvavo visuomenėje veikloje, daug energijos ir lėšų skirdamas filantropijai ir kultūrai remti.

Leidykloje „Varšuvos biblioteka“ (Biblioteka Warszawska) redagavo mokslinę literatūrą, kurį laiką vadovavo leidyklai. Eilę metų buvo „Varšuvos labdaros draugijos“ prezidentas, „Draugijos dailiesiems menams skaitinti“ narys.

Dvarai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Paveldėjo Španovą, vėliau jam buvo perduotos valdyti iš dėdės Zigmanto Radvilos atimtos Nieborovo valdos, tiksliau tai, kas iš jų buvo likę. 1881 m. Nieborove įsteigė majolikos manufaktūrą, kuri ir padėjo atstatyti rūmus. Rūmai buvo išpuošti menine keramika, pastatytos koklinės krosnys, kurios iki šiol lieka vienu gražiausių to laikotarpio pavyzdžių. Dabar rūmuose veikia Varšuvos liaudies muziejaus filialas. Španove įsteigė baldų gamybos manufaktūrą.

Vaikų nesusilaukė, todėl visą turtą užrašė jauniausiam pusbroliui Jonušui Pranciškui.

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  1. Petras Mykolas RadvilaLietuviškoji tarybinė enciklopedija, IX t. Vilnius: Mokslo ir enciklopedijų leidybos institutas, 1982. T.IX: Pintuvės-Samneris, 306 psl.

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Trimitų herbo Radvilos Archyvuota kopija 2007-01-28 iš Wayback Machine projekto. lenkų kalba