Petras Dusburgietis

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Peršokti į: navigaciją, paiešką
Bullet purple.png
Bullet purple.png
Petras Dusburgietis
vok. Peter von Dusburg
Mirė: 1326 m.
Veikla: kryžiuočių ordino kronikininkas, 1326 m. sudaręs lotynišką Prūsijos žemės kroniką.
Kronikos viršelis

Petras Dusburgietis (vok. Peter von Dusburg, gyveno XIII a.-XIV a. 1-ojoje pusėje m. 1326 m.) – kryžiuočių ordino kronikininkas, galimai magistro kapeleonas, 1326 m. sudaręs lotynišką Prūsijos žemės kroniką (Chronicon terrae Prussiae), kurioje daugiausia rašė apie prūsus.

Manoma, kad kilęs iš Nyderlandų miesto Dusburgo, kur veikė Vokiečių ordinas, galimai mokėsi Kelne. Kada atvyko į Prūsiją nežinoma, istorikai siūlo dvi datas – 1289 m. ir 1309 m. Ten būdamas lankėsi Karaliaučiuje, Ragainėje, Marienburge.

Kronikoje Petras Dusburgietis aprašo XIII a.XIV a. pr. įvykius Prūsijoje. Rašo apie Romovės kulto centrą Prūsijoje kuriame gyvena krivis (vyriausiasis žynys), o jam paklūsta ne tik prūsai, bet ir kitos aplinkinės baltų gentys. 1323 m. mini Klaipėdą. Rašydamas rėmėsi amžininkų pasakojimais, savo pastebėjimais, taip pat „Seniausiuoju Prūsijos metraščiu“, magistro Heinricho fon Hohenlojės pranešimu[1].

Šaltiniai[taisyti | redaguoti kodą]

  1. „Baltų religijos ir mitologijos šaltiniai“ I t. Norbertas Vėlius, Mokslo ir enciklopedijų leidykla, 1996. T.1: 327-329 psl.