Jonas Posilgė

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.

Jonas Posilgėkunigas, „Prūsijos žemės kronikos“ (vok. Chronik des landes Preussen) autorius. Kronika taip pat dar žinoma kaip „Posilgės kronika“, „Posilgiečio kronika“.

Biografija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Jonas gimė apie 1340 m. Dirbo Pamedės vyskupo bažnyčios teisėju. 1372 m. atstovaudamas Vokiečių Ylavą, dalyvavo Vokiečių ordino ir Varmės vyskupo ginčą sprendusioje teisėjų kolegijoje. 1376 m. buvo paskirtas Pamedės vyskupijos oficiolu. 1396 m. dalyvavo Vokiečių ordino ir LDK Vytauto susitikime prie Dubysos žiočių. Jonas buvo svarbiausiu lotynų kalba parašytos „Prūsijos žemės kronikos“ autoriumi. Kronikoje smulkiai, tačiau palankiai kryžiuočiams, aprašyti Prūsijos įvykiai nuo 1360 m. Kronika – svarbiausias žinių apie LDK kovas su kryžiuočiais XIV a. pabaigoje – XV a. pradžioje šaltinis, joje taip pat pateikiama duomenų apie Lietuvos vidaus padėtį, santykius su kitomis valstybėmis, Žalgirio mūšį. Jonui 1405 m. m. birželio 14 d. mirus, kronika buvo išversta į vokiečių kalbą ir tęsta iki 1419 m. Išliko tik kronikos vertimas ir tęsinys vokiečių kalba. Kroniką 1823 m. paskelbė J. Voigtas ir F. Schubertas.[1]

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  1. Rimantas Jasas, Algirdas Matulevičius. Posilgiečio kronika (Jono Posilgiečio kronika, Posilgės kronika, Prūsijos žemės kronika). Visuotinė lietuvių enciklopedija, T. XVIII (Perk-Pra). – Vilnius: Mokslo ir enciklopedijų leidybos institutas, 2010. 631 psl.