Mustangas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Peršokti į: navigacija, paiešką
Šis straipsnis apie gyvūną. Apie istorinę karalystę Nepalo teritorijoje, žiūrėkite Mustangas (Nepalas)
Mustangas
Mustangai

Mustangas (lot. Equus caballus) – sulaukėjęs arklys, žinduolis iš neporakanopių būrio arklinių šeimos.

Nuo kitų arklių mustangai skiriasi tuo, kad jie nėra „originaliai“ laukiniai arkliai tarpanai (tokių jau seniai nebėra), bet pabėgusių ir sulaukėjusių naminių arklių palikuonys. Paprastai jų būna pasikeitusios bent kelios kartos, todėl mustangai jau būna gamtinės atrankos paveikti.

Mustangų aukštis ties gogu iki 1,40 m. Gyvenimo trukmė – iki 20 metų. Mustangai minta tik augalais, neblogai atlaiko maisto stygių, išgyvena pusdykumėse. Lytinė branda nuo 3 metų.

Tradiciškai mustangais vadina sulaukėjusius arklius (angl. feral horses), gyvenančius Šiaurės Amerikoje. Kadaise mustangų JAV būta labai daug (1900 m. – apie 2 mln.), o šiuo metu – apie 25000.

Kartais mustangais vadina bet kuriuos gamtoje gyvenančius sulaukėjusius arklius. Be Š. Amerikos mustangų sulaukėję arkliai gyvena:

Įpročiai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Mustangai sudaro nedideles kaimenes (arklių kaimenės vadinamos tabūnais), kuriose gyvena vienas eržilas, jo 2-18 kumelių haremas, kumeliukai bei jauni arkliai. Gyvenimas kaimenėse užtikrina gyvūnams apsaugą nuo plėšrūnų. Vienišiems mustangams sunku apsiginti nuo stambiųjų plėšrūnų ir išgyventi. Tai ypač svarbu buvo anksčiau, kai galėjo užpulti šalia gyvenantys vilkai, kojotai, pumos.

Kieviena mustangų kaimenė užima tam tikrą teritoriją, saugo ją ir ten ieškosi maisto. Ji pakanti kitoms kaimenėms, gyvenančioms jų ganyklų pakraštyje, ir kartais netgi susivienija su jomis, kad įstengtų apsiginti nuo plėšrūnų.

Kaimenėje išsiskiria viena kumelė – vedlė, kuri, iškilus pavojui, nuveda į saugią vietą, o eržilas pasilieka, kad pasipriešintų ir apgintų savo gentainius.

Su priešu kovojantis eržilas – visuomet įspūdingas ir nepakartojamas reginys.

Paplitimas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Nedaug mustangų gyvena devyniose vakarinėse JAV valstijose.


Commons-logo.svg

Vikiteka