Motinos diena

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search

Motinos diena Lietuvoje švenčiama pirmąjį gegužės sekmadienį (oficialiai nuo 1928 metų). Ši šventė lietuviams žinoma dar nuo senų senovės. Šią dieną motinas sveikina vaikai ir vyrai, tądien jie stengiasi už jas atlikti visus namų ruošos darbus. Motinos diena ne šiaip sau švenčiama pavasarį. Motina tapatinama su žeme. Kaip ji išaugina vaikus, taip žemė išaugina derlių.

Motinos sąvoka ir funkcijos nuo senų laikų iki dabar labai pakito. Iš liaudies dainų žinome, kad visi rūpesčiai anksčiau krisdavo ant motinų pečių. Jos valdydavo visą ūkį, prižiūrėdavo samdinius, dirbdavo visus namų ruošos darbus, augindavo vaikus. Jos išgyvendavo sunkų išsiskyrimą su dukromis, išleisdamos jas už nemylimų vyrų, sunkų išsiskyrimą su sūnumis, išleidžiamais į karą, skaudžią jų žūtį. Patarlėse apie motiną sakoma: „Minkštos motinos rankos, bet sunkios jos ašaros“. Šiuolaikinės motinos jau nebėra vien namų šeimininkės, šeimos židinio sergėtojos. Nemaža jų dalis yra savarankiškos moterys, ne tik auginančios vaikus, bet ir dirbančios darbą, kuris, pagal ankstesnę sampratą, būtų laikomas vyrišku. Anksčiau motinos užaugindavo ne tik tris, bet septynis ar net dešimt vaikų. Dabartinė motina išaugina po vieną, du vaikus, retai daugiau keturių vaikų.

Motinos diena pasaulyje minima[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Data Valstybė
Vasario antras sekmadienis Norvegija
Ševato mėn. 30 d. (dažniausiai vasario mėn.) Izraelis
Ketvirtas pasninko sekmadienis (2007 m. kovo 18 d.) Jungtinė Karalystė ir Airija
Kovo 3 d. Gruzija
Kovo 8 d. Albanija, Bulgarija, Juodkalnija, Serbija
Kovo 21 d. Egiptas, Sirija
Pirma pavasario diena Libija
Balandžio 7 d. Armėnija
Gegužės pirmas sekmadienis Lietuva, Vengrija, Portugalija, Ispanija, Pietų Afrika, Rumunija
Gegužės 10 d. Didžioji dalis pietų Amerikos ir Meksika, Bahreinas, Honkongas (Kinija), Indija, Malaizija, Omanas, Pakistanas, Kataras, Saudo Arabija, Singapūras, Jungtiniai Arabų Emyratai
Gegužės antras sekmadienis Australija, Belgija, Brazilija, Kinija, Danija, Vokietija, Estija, Latvija, Suomija, Italija, Japonija, Kanada, Lichtenšteinas, Nyderlandai, Naujoji Zelandija, Austrija, Šveicarija, Taivanas, Turkija, JAV (nuo 1914 m.), Ukraina (nuo 2000 m.).
Gegužės 26 d. Lenkija
Gegužės 27 d. Bolivija, Dominikos Respublika
Paskutinis gegužės sekmadienis Prancūzija, Švedija
Rugpjūčio 12 d. Tailandas (karalienės Sirikit gimtadienis)
Rugpjūčio 15 d. (žolinė) Antverpenas (Belgija), Kosta Rika
Spalio mėn. antras sekmadienis Argentina
Spalio 14 d. Baltarusija
Lapkričio paskutinis sekmadienis Rusija (nuo 1998 m.)
Gruodžio 8 d. Ispanija, Portugalija (Švč. Mergelės Marijos nekalto prasidėjimo iškilmė)


Commons-logo.svg

Vikiteka