Latvijos kultūra

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search
 NoFonti.svg  Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta nuorodų į šaltinius
(pažymėtas nuo 2020 m. lapkričio).

Jūs galite padėti Vikipedijai pridėdami tinkamas išnašas su nuorodomis į šaltinius.

Latvijos kultūroje kombinuoja tradicinis latvių ir lyvių paveldas.

Istorija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Į dabartinės Latvijos teritoriją pirmieji žmonės atkeliavo apie 9000 m. pr. m. e. Baltai atsirado apie 3000 m. pr. m. e. XIII a. po Latvijos užkariavimo, baltvokiečiai įsikūrė čia ir palaipsniui tapo Latvijos valdovais. Latviai ir lyviai prarado savo pozicijas ir galiausiai, XVI a, tapo baudžiauninkais. XIX a., kai buvo panaikinta baudžiava, prasidėjo latvių patriotų judėjimas „Latvijos tautos pabudimas“. Vadovaujamas „Jaunųjų latvių“, jis skatino jaunimą tapti menininkais ir mokslininkais, išsaugant paveldą ir kalbą. Judėjimas prieštaravo rusinimui ir vykdė kairiųjų judėjimą „Naujoji srovė“ kurios pradžia buvo XX a. Judėjimas įvardijamas kaip periodas, kuriame Latvijos kultūra suklestėjo.

1934 m. gegužės 15 d. Karlis Ulmanis tapo Latvijos prezidentu ir įkūrė valstybinę santvarką, kuri truko tik iki Antrojo pasaulinio karo pradžios ir sovietų okupacijos 1939–1940 m. Per karą, vokiečių okupacijos metu – 1941–1945 m., Latvija prarado savo nepriklausomybę. Vėliau ji buvo okupuota Tarybų Sąjungos. SSRS okupacija buvo nutraukta 1991 m. per trečiąjį „Latvijos tautos prisikėlimą“.

Žmonės[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Pagrindiniai Latvijos gyentojai yra latviai. Dar joje gyvena latgaliai, kurie įsikūrę Latgaloje esančioje rytinėje Latvijoje. Kita vietinių grupė yra lyviai, kurių lyvių kalba yra netoli išnykimo. Didžiausia tautinių mažumų grupė yra slavai, iš kurių dauguma rusai. Kitos gerai žinomos mažumos yra čigonai, baltvokiečiai ir žydai, kurių populiacija Latvijoje sumažėjo po Antrojo pasaulinio karo, taip pat kaip ir lietuvių bei estų.

Regionai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Latvijos istoriniai regionai

Latvija yra padalinta į keletą kultūrinių ir istorinių regionų – Vidžemę, Latgalą, Kuršą ir Žiemgalą. Kartais prisikiriamos Sėlija ir Maliena.

Architektūra[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Dauguma namų Latvijoje yra rąstiniai. Namų išsidėstymas skiriasi, priklausomai nuo regiono. Vakarų Latvijoje, vienišos sodybos yra populiaresnės nei kaimai. Jose ūkiniai pastatai yra pastatyti apskritimu aplink gyvenamąjį namą. Rytų Latvijoje, kaimai yra populiaresni, o namai yra pastatyti išilgai palei pagrindinę gatvę.