Austrijos kultūra

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search

Austrijos kultūra labai įtakinga savo praeities ir dabariniams kaimynams: Italijai, Lenkijai, Vokietijai, Vengrijai ir Bohemijai.

Menas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Muzika[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Piešiantis Bethovenas. Joseph Karl Stieler piešinys (1820)

Populiariausi Austrijos kompozitoriai yra Volfgangas Amadėjus Mocartas – vienas žymiausių ir įtakingiausių klasicistinės muzikos kompozitorių, Liudvikas van Bethovenas - vokiečių-austrų klasicizmo ir romantizmo kompozitorius bei Johanas Štrausas jaunesnysis parašęs žymųjį valsą "Žydrasis Dunojus".

Literatūra[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Austrija visada buvo gerų poetų, rašytojų ir rašytojų-romantistų šalis. Ji buvo romanistų Arturo Šnicerlio, Stefano Cveigo, Tomo Bernhardo, Roberto Musilio, poetų Georgo Traklio, Franco Verfelio, Franco Grilparcerio, Rainerio Marijos Rilkės, Adalberto Štifterio namais. Žymiausi šiuolaikiniai Austrijos dramaturgai ir romanistai yra Elfida Jelinek ir Piteris Handkė.

Architektūra[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Zalcburgo senamiestis

Austrija žymi savo pilimis, rūmais ir kapinėmis. Populiariausios Austrijos pilys yra Hohenzalcburgo, Hohenverfeno, Lichtenšteino ir Artsteteno. Daugelis Austrijos pilių buvo pastatytos Habsburgų viešpatavimo laikais.

Zalcburgo senamiestis buvo įtrauktas į Pasaulio paveldo sąrašą 1996 m. Po trejų metų Graco senamiestis pasekė Zalcburgo pėdomis. Galiausiai 2001 m. Vienos senamiestis buvo įtrauktas į Pasaulio paveldo sąrašą.

Maistas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Zalcburgietiškas suflė

Austrijos virtuvė, kuri dažnai neteisingai lyginama su Vienos virtuve, yra kilusi nuo Austrijos-Vengrijos imperijos virtuvės. Austrijos virtuvėje gausu skolinių iš Vengriškos, Čekiškos, Žydiškos ir Itališkos virtuvių. Guliašas yra vienas iš pavyzdžių. Austrijos virtuvė pasaulyje žinoma dėl savo sausainių ir saldainių.

Kiekviena Austrijos apskritis turi savo specialių produktų, patiekalų: Žemutinėje Austrijoje yra aguonos, Štirijoje - moliūgas, Karintijos ežeruose gausu žuvies, Aukštutinėje Austrijoje - virtiniai, Zalcburge Zalcburgietiška suflė, Tirolis turi tirolietišką bekoną, Forarlberge populiarūs patiekalai iš sūrio.

Religija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

73.6% Austrijos gyventojų yra Romos Katalikai, iš kurių 4.7% laiko save Protestantais. 400 000 austrų yra Musulmonai, apie 180 000 yra Stačiatikiai ir apie 7 300 yra Žydai. Prieš holokaustą, Austrijoje gyveno apie 200 000 Žydų.

Apie 12% austrų yra ateistai.

Literatūra[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  • Karl Vocelka: Geschichte Österreichs. Kultur - Gesellschaft - Politik. Heyne 2002, ISBN 3-453-21622-9.
  • Manfred Scheuch: Österreich – Provinz, Weltreich, Republik. Ein historischer Atlas. Verlag Christian Brandstätter, Wien 1994. (Lizenzausgabe: Verlag Das Beste, ISBN 3-87070-588-4)

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]