Pereiti prie turinio

Europinis liūtas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Panthera leo europaea

Mokslinė klasifikacija
Karalystė: Gyvūnai
( Animalia)
Tipas: Chordiniai
( Chordata)
Klasė: Žinduoliai
( Mammalia)
Būrys: Plėšrieji žinduoliai
( Carnivora)
Šeima: Katiniai
( Felidae)
Pošeimis: Didžiosios katės
( Pantherinae)
Gentis: Panteros
( Panthera)
Rūšis: Liūtas
( Panthera leo)
Porūšis: Europinis liūtas
( Panthera leo europaea)
Binomas
Panthera leo europaea
?, [[{{{metai}}}]]

Europinis liūtas (Panthera leo europae ar Panthera leo tartarica) – spėjamas išnykęs liūto (Panthera leo) porūšis, gyvenęs Pietų Europoje iki ankstyvųjų istorinių laikų. Vieni ekspertai Europoje gyvenusius liūtus laiko azijinio liūto (Panthera leo persica) populiacijos dalimi, kiti – atskiru porūšiu. Gali būti, kad šie liūtai buvo paskutiniai europinių urvinių liūtų (Panthera leo spelaea) individai.

Europoje gyveno du ikiistorinių liūtų porūšiai – ankstyvojo vidurinio pleistoceno fosilinis liūtas ir aukštutinio pleistoceno urvinis liūtas.[1]

Apie ikiistorinius Europos liūtus žinoma labai nedaug. Aristotelis ir Herodotas rašė, kad I tūkstantmečio pr. m. e. viduryje Balkanuose liūtai gyveno. Kai Kserkso I kariuomenė 480 m. žygiavo per Makedoniją, ji sutiko kelis liūtus.[2][3]

Apie 20 m. pr. m. e. liūtai išnyko Italijoje, apie 1 m. e. m. liūtai išnyko Vakarų Europoje.[4]
Apie 70 m. e. m. liūtai gyveno tik šiaurinėje Graikijoje, tarp Aliakmono ir Mestos upių.
Apie 100 m. e. m. liūtai Rytų Europoje jau buvo išnykę.[4] Po to liūtai Europoje tegyveno tik Kaukazo kalnuose, kur azijiniai liūtai išgyveno iki X a.

Europinis liūtas išnyko dėl išmedžiojimo (liūtų medžioklė buvo populiari graikų ir romėnų pramoga), konkurencijos su sulaukėjusiais šunimis, tipinio liūtų grobio gausos sumažėjimo. Europinius liūtus kartu su berberiniais ir azijiniais liūtais naudojo Romos cirkuose, kur su liūtais kaudavosi bestiarijai ir tokie žvėrys kaip turaninis tigras, tauras, lokiai. Pradžioje europiniai liūtai romėnams buvo labiau prieinami negu Šiaurės Afrikos ar Artimųjų Rytų liūtai. Europiniams liūtams nykstant romėnai liūtus ėmė importuoti iš Afrikos ir Azijos.

  1. J., Burger; Rosendahl W, Loreille O, Hemmer H, Eriksson T, Götherström A, Hiller J, Collins MJ, Wess T, Alt KW. (2004). „Molecular phylogeny of the extinct cave lion Panthera leo spelaea“. Mol. Phylogenet. Evol. (30): 841–849.{{cite journal}}: CS1 priežiūra: multiple names: authors list (link). Online pdf Archyvuota kopija 2006-10-13 iš Wayback Machine projekto.
  2. Asiatic Lion Information Centre. 2001 Past and present distribution of the lion in North Africa and Southwest Asia. Downloaded 1 June 2006 from http://www.asiatic-lion.org/distrib.html Archyvuota kopija 2008-05-10 iš Wayback Machine projekto.
  3. Guggisberg, C.A.W. (1961). Simba: the life of the lion. Cape Town: Howard Timmins..
  4. 4,0 4,1 Lion Coins