Donald Trump

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Peršokti į: navigacija, paiešką
 Crystal Clear action decrypted.png  Šis straipsnis dėl savo svarbos ar dažnų atakų yra iš dalies užrakintas.
Jo negali redaguoti neregistruoti ir neseniai registruoti dalyviai; gali redaguoti automatiškai patvirtinti naudotojai.
Bullet purple.png
Bullet purple.png
Donald Trump
Donald Trump official portrait.jpg
Gimė: 1946 m. birželio 14 d. (70 metų)
Jungtinės Amerikos Valstijos JAV, Niujorkas
Pilietybė: Jungtinių Amerikos Valstijų
Sutuoktinis(-ė): Melania Trump nuo 2005 m.
Ėjo pareigas: Sausio 20, 2017 –
Ankstesnis: Barack Obama
Pareigos: 45-asis JAV prezidentas
Partija: Respublikonų partija
Commons-logo.svg Vikiteka: Donald TrumpVikiteka
Parašas
Donald Trump Signature.svg

Donaldas Džonas Trampas (angl. Donald John Trump, g. 1946 m. birželio 14 d. Kvinse, Niujorke) – garsus amerikiečių verslininkas, investuotojas, televizijos laidų vedėjas, knygų autorius, politikas, 45-asis JAV prezidentas.

Kompanijų „The Trump Organization“ ir „Trump Entertainment Resorts“ įkūrėjas ir prezidentas. Dėl savo ekstravagantiško gyvenimo būdo ir atvirų pasisakymų verslininkas yra labai gerai žinomas visoje Amerikoje; 2003-2015 m. vedė populiarų NBC realybės šou „The Apprentice“.

Verslininko turtas 2015 m. spalį buvo vertinamas 4,5 mlrd. JAV dol.

Nuo 1987 m. su pertraukomis D. Trampas priklauso JAV respublikonų partijai. 2015 m. birželio 16 d. jis paskelbė dalyvausiantis 2016 m. JAV prezidento rinkimuose.[1]

Biografija

Donaldas Trampas gimė 1946 m. birželio 14 d. Niujorke. Jis buvo ketvirtasis Niujorko nekilnojamojo turto rinkos magnato Fredo Trampo vaikas. Kai D. Trampui buvo 13 metų, dėl netinkamo elgesio mokykloje tėvas jį išsiuntė mokytis į karo akademiją. Vėliau Donaldas mokėsi Vartono verslo mokykloje prie Pensilvanijos universiteto ir dirbo tėvo kompanijoje. 1971 m. D. Trampas perėmė kompanijos valdymą iš tėvo ir pervadino ją į „The Trump Organization“. Daugeliui kompanijai priklausančių pastatų-dangoraižių buvo suteikti Trampo kompanijos pavadinimai: Trump Tower, Trump Plaza ir pan. Šių pastatų yra ne vien Niujorke, bet ir Mumbajuje, Stambule ir Filipinuose. D. Trampas vystė viešbučių ir kazino verslą, tačiau 4 kartus ši įmonė skelbė bankrotą. D. Trampas vystė veiklą pramogų versle: 1996−2015 m. jam priklausė „Miss Universe“, „Miss USA“ ir „Miss Teen USA“ grožio konkursų teisės.[2] 2003 m. jis pradėjo vesti TV realybės šou „The Apprentice“ NBC kanale. Šios laidos metu dalyviai konkuravo dėl vadybininko vietos Trampo kompanijoje. Šią laidą D. Trampas vedė 14 metų ir deklaravo 213 mln. JAV dolerių pajamų, kuriuos jam sumokėjo TV kanalas.

Apie siekį tapti JAV prezidentu D. Trampas užsiminė bent 1987 m. Jis 2000 m. siekė tapti Reformų partijos kandidatu JAV prezidento rinkimuose. 2015 m. birželį D. Trampas oficialiai patvirtino siekį tapti JAV prezidentu Respublikonų partijoje. Savo rinkimų pažaduose jis žadėjo sustiprinti JAV ekonomiką, pastatyti sieną tarp JAV ir Meksikos bei laikinai uždrausti musulmonų imigraciją į JAV. Pastarieji du pažadai sukėlė įvairių visuomenės grupių protestų. Respublikonų partija jį patvirtino savo kandidatu į JAV prezidentus.

D. Trampas 2016 m. lapkričio 8 d. įvykusiuose rinkimuose įveikė Demokratų partijos kandidatę Hilari Klinton ir 2017 m. sausio 20 d. prisaikdintas 45-uoju JAV prezidentu.[3][4] D. Trampas tapo pirmuoju JAV prezidentu, kuris anksčiau neužėmė jokio oficialaus valstybinio posto ir nebuvo tarnavęs JAV kariuomenėje.[5]

Šeima

D. Trampas yra vedęs tris kartus.[6]

  • 1977 m. vedė čekų atletę ir modelį Ivana Zelnickova. Su ja susilaukė 3 vaikų, išsiskyrė 1990 m.
  • 1993 m. vedė aktorę Marla Maples. Su ja susilaukė 1 duktės, išsiskyrė 1999 m.
  • 2005 m. vedė iš Slovėnijos kilusią modelį Melania Knauss. Su ja susilaukė 1 sūnaus.

ŠaltiniaiVikicitatos

Wikiquote logo
Puslapis Vikicitatose