William McKinley

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
(Nukreipta iš puslapio Viljamas Makinlis)
William McKinley
25-asis JAV prezidentas
Gimė 1843 m. sausio 29 d.
Jungtinės Amerikos Valstijos Niles, Ohajas, JAV
Mirė 1901 m. rugsėjo 14 d. (58 metai)
Jungtinės Amerikos Valstijos Bafalas, Niujorko valstija, JAV
25-asis JAV prezidentas
Ėjo pareigas 1897 m. kovo 4 d. – 1901 m. rugsėjo 14 d.
Ankstesnis Grover Cleveland
Vėlesnis Theodore Roosevelt
Partija JAV respublikonų partija
Vikiteka William McKinley
Parašas
Paskutinė Makinlio kalba

Viljamas Makinlis (angl. William McKinley, 1843 m. sausio 29 d. – 1901 m. rugsėjo 14 d.) – teisininkas, 25-asis Jungtinių Amerikos Valstijų prezidentas, respublikonas, valdęs nuo 1896 m. iki mirties 1901 m.[1] Nuo 1891 m. buvo Ohajaus gubernatorius.

Biografija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Gimė gausioje pramonininko šeimoje. 1859 m. baigė mokyklą. Dirbo paštininku ir mokytoju. JAV pilietinio karo metu kovėsi Ohajo savanorių pulke. Baigęs teisės studijas, 1867 m. pradėjo dirbti advokatu. 1877 m. išrinktas Atstovų rūmų nariu. Nuo 1891 m. iki 1897 m. – Ohajo valstijos gubernatorius. Jo valdymo laikotarpio metu Kuboje sutriuškinus ispanų flotilę ir JAV užgrobus Filipinus ir Puerto Riką baigėsi Amerikos-Ispanijos karas. 1897 m. pirmą kartą išrinktas JAV prezidentu. Pasisakė už šalies protekcionizmą, palaikė aukso standarto sistemą.

1900 m. žymia balsų persvara jis buvo išrinktas antrajai kadencijai. Kitais metais Bafalo mieste prie Niagaros krioklio buvo surengta visos Amerikos parodų mugė, kurią aplankė ir prezidentas. Čia jis buvo nušautas, besisveikinantis su gyventojais.

Nužudymas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Leonas Czogolzas

Muzikos salėje viešo priėmimo metu, stovėjusioje žmonių eilėje, laukiančioje, kol galės paspausti ranką prezidentui, stovėjo 28 metų lenkų kilmės Leonas Czogolzas iš Klivlendo, Ohajaus valstijos.

Leono Czogolzo subintuotoje dešinėje rankoje buvo paslėptas ginklas, kuriuo prezidentui sveikinant Czolgolzą jis iššovė. Pirmoji kulka atšoko nuo McKinley liemenės sagos, tačiau žudikas iš karto iššovė antrą kartą. Antra kulka pataikė prezidentui į pilvą, ir Czogolzas sušuko: „Aš atlikau savo pareigą.“ Prezidento sargybiniai suėmė Czogolzą, atėmė iš jo šautuvą ir trenkė jam, tačiau McKinley silpdamas ištarė: „…nemuškite jo, vaikinai.“

Kulka dėl McKinley apkūnumo nebuvo surasta. Prezidentas mirė Bafale rugsėjo 14 d. būdamas 58 metų. Prezidento pareigas perėmė Theodore‘as Rooseveltas. Czogolzas buvo nuteistas mirties bausme, kitą mėnesį jis visiškai ramus atsisėdo į elektros kėdę, sakydamas: „Aš nužudžiau prezidentą, nes jis buvo visų gerų žmonių – gerų darbo žmonių priešas.“

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  1. McKinley William (Viljamas Makinlis). Visuotinė lietuvių enciklopedija, T. XIV (Magdalena-México). – Vilnius: Mokslo ir enciklopedijų leidybos institutas, 2008. 534 psl.


Politinis postas
Prieš tai:
Grover Cleveland
JAV prezidentas
18971901
Po to:
Theodore Roosevelt